اقامتگاه های غیرمجاز چینی هنوز در ایران فعال هستند

تیم  کجارو
دوشنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵
اقامتگاه های غیرمجاز چینی هنوز در ایران فعال هستند

اقامتگاه‌های غیرمجاز چینی‌ها در ایران  هنوز هم به صورت غیرقانونی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و هیچ نهادی برای مقابله با آن‌ها اقدام نکرده است.

چینی‌ها علاوه بر قبضه کردن بازار محصولات تجاری ایران،  بازار گردشگری کشورمان را نیز دور زده و قصد تصرف آن را دارند. چینی‌ها به هر روشی که شده، می‌خواهند سفر به ایران برایشان ارزان تمام شود؛ این در حالی است که چین برای ورود گردشگران ایرانی، محدودیت‌هایی اعمال کرده است. 

چینی‌ها برای ورود به ایران مشکلی ندارند ویزای آنها فرودگاهی صادر می‌شود و نیازی به واچر هتل ندارند اما اگر هر ایرانی بخواهد به چین برود باید حتما واچر هتل داشته باشد، اخیرا نیز دولت چین اعلام کرده که ویزای انفرادی به ایرانی‌ها نمی‌دهد و باید افراد در قالب گروه‌های ۵ نفره به بالا سفر کنند ضمن اینکه هیچ توری در چین نباید بدون راهنمای گردشگری باشد.

چینی‌ها  به راحتی می‌توانند آپارتمانی را اجاره کرده و بدون مجوز، سال‌ها از آن استفاده کرده و به گردشگران خود اجاره دهند. مصطفی شفیعی شکیب از جامعه تورگردانان کشور اعلام کرد که در بسیاری از نقاط تهران گردشگران چینی اقامت غیرمجاز در آپارتمان دارند. وی گفت که در خیابان مطهری، رو به روی پارک ملت، خیابان صابونچی و...  ساختمان‌هایی وجود دارد که توسط چنی‌ها اجاره شده و در هر یک از آن‌ها یک آشپز و مسئول چینی مستقر شده است که گردشگران یا تجار چینی را برای اقامت به آنجا می‌برند. معمولا این ساختمان‌های ۵ و یا ۶ طبقه دارای آپارتمان‌های متعدد است و کل ساختمان را در اختیار دارند.  در فرودگاه فردی به دنبال این گروه از افراد می‌رود و آنها را به این خانه‌ها می‌برد. درحالی که این آپارتمانها هیچ مجوزی ندارند و فاقد هر نوع تابلویی هستند.

اقامتگاههای غیرمجاز چینی در ایران

علی رفیعی، معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی استان تهران اعلام کرده برای رفع این مشکل، کارگروه  ارتقای امنیت گردشگران خارجی تشکیل می‌شود تا  به همه جوانب این موضوع، اعم از فعالیت غیرمجاز دانشجویان چینی، شرکت‌های تجاری و اقتصادی و سایر چینی‌ها رسیدگی شود. وی در ادامه افزوده بود:

این تخلفات در کارگروه شناسایی و کار به مراحل پایانی نزدیک شده و درحال تصمیم گیری برای نحوه برخورد با آنها هستیم تا شاهد جمع آوری و برچیده شدن تمام این فعالیت‌های غیرمجاز چه از سوی اتباع چینی و چه اتباع سایر کشورها باشیم.

اما شفیعی شکیب می‌گوید:

من همه لیست اقامتگاه‌های غیر مجاز را به سازمان‌های مربوطه و هر کسی که از من اطلاعات می‌خواست دادم اما اتفاقی نیفتاد. هنوز این فعالیت در همان خانه‌ها ادامه دارد. معمولا در کشور ما تنها دو هفته با موضوعی برخورد می‌شود و پس از آن همه فراموش می‌کنند. اگر کسی که به دنبال برخورد با این اقدام است بخواهد کاری کند به راحتی می‌تواند ببیند که در فرودگاه امام خمینی گردشگران چینی به کجا می‌روند و اصلا چطور وارد ایران شده اند. ما ده تا محله را نام برده و مشخصات این اقامتگاه‌های غیرمجاز را نوشته و داده‌ایم حتی از طریق جامعه تورگردانان نیز پیگیری کردیم اما نتیجه‌ای نداشت.

سیاست ایران راحت سفر کردن چینی‌ها به کشورمان است اما باید از  سفر آن‌ها به ایران سودی نیز عاید کشور شود. به همین دلیل مسئولان مربوطه باید اقدامات لازم را جهت توقف فعالیت غیرمجاز و غیرقانونی اتباع چین در ایران انجام دهند. 

دیدگاه