اجرای فرمان منع صدور ویزای آمریکا از امروز

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۰
اجرای فرمان منع صدور ویزای آمریکا از امروز

دولت آمریکا از ساعت ۲۰ عصر پنج‌شنبه به وقت واشنگتن فرمان دونالد ترامپ برای منع صدور روادید به شهروندان ایران و پنج کشور عمدتا مسلمان دیگر را اجرا کند.

وزارت خارجه آمریکا در دستورالعملی که برای کنسولگری‌هایش در سرتاسر جهان فرستاده، گفته است:

شهروندان این شش کشور باید یک «خویشاوند نزدیک» یا رابطه کاری در آمریکا داشته باشند تا بتوانند روادید بگیرند.

منظور از «خویشاوند نزدیک» در این دستورالعمل، والدین، همسر، فرزند (از جمله فرزندان بزرگسال)، داماد، عروس، خواهر یا برادر، نوشته شده است اما نوه، پدربزرگ، مادربزرگ، شوهر خواهر، زن برادر، نامزد یا دیگر خویشاوندان شامل آن نیستند.

این درباره نسخه دوم فرمان مهاجرتی رئیس‌جمهوری آمریکاست که طبق آن، کسانی که روادید روی گذرنامه‌شان خورده است یا کارت سبز اقامت در آمریکا دارند، همچنان می‌توانند وارد آمریکا شوند. در حالی که نسخه اول فرمان که جلوی ورود این عده را هم می‌گرفت.

ویزای آمریکا

طبق فرمان رئیس‌جمهوری آمریکا که اجرای آن به‌زودی آغاز می‌شود، صدور روادید آمریکا برای شهروندان شش کشور ایران، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن دست‌کم برای ۹۰ روز متوقف می‌شود. این فرمان همچنین ورود پناهجویان را به مدت ۱۲۰ روز معلق می‌کند.

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد، اجازه می‌دهد فرمان منع صدور روادید اجرا شود اما با این استثنا که فرمان مهاجرتی نمی‌تواند علیه شهروندان خارجی اعمال شود که دارای «ارتباطی اصیل» با شخص یا شرکتی در آمریکا هستند.

دیوان عالی آمریکا همچنین اعلام کرد تصمیم گرفته است تقاضای وکلای دولت دونالد ترامپ در پرونده موسوم به فرمان مهاجرتی رئیس جمهور آمریکا را بررسی کند. پس از آن ترامپ گفت که این ممنوعیت ۷۲ ساعت بعد به اجرا گذاشته خواهد شد.

دیوان عالی «ارتباط اصیل» را شامل افرادی می‌داند که می‌خواهند وارد آمریکا شوند تا با عضو خانواده خود زندگی یا ملاقات کنند، دانشجوی دانشگاهی در آمریکا یا کارمند شرکتی در آمریکا باشند یا برای سخنرانی در جمعی در آمریکا دعوت شده باشند.

دیوان عالی گفت:

این شامل کسانی نمی‌شود که فقط برای پرهیز از دستور اجرایی دولت، وارد یک رابطه می‌شوند.

منبع ایسنا

دیدگاه