خانه‌ شهر کرمان ثبت اضطراری می شود

تیم  کجارو
سه شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۰
خانه‌ شهر کرمان ثبت اضطراری می شود

سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد خانه شهر کرمان، برای جلوگیری از تخریب آن، به طور اضطراری ثبت ملی می‌شود.

در طی دو روز گذشته خبرهایی از تخریب خانه شهر کرمان در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های منتشر شد. خبرهایی که برای این خانه آنچنان هم جدید نبود. ماه‌ها پیش نیز خبرهایی از تخریب این خانه در رسانه‌ها منتشر و بعد دوباره به فراموشی سپرده شد. 

این خبرها مسئولان را برآن داشت تا چاره‌ای بیندیشند. این خانه متعلق به سال‌های ۵۴ و ۵۵ با معماری سنتی و مدرن  است که قرار بود تخریب شود تا راه ورودی را برای ساختمان استانداری کرمان باز کند.

حمید روحی، معاون میراث‌ فرهنگی استان کرمان اعلام کرد:

با توجه به اینکه ثبت یک بنای تاریخی باید با اجازه و رضایت مالک انجام شود، شهرداری به‌عنوان مالک خانه‌شهر تاکنون به ما اجازه ورود به بنا، مستندنگاری و تهیه پرونده ثبتی برای این بنا را نمی‌داد.

پیگیری‌های بسیار زیادی برای حفظ و حراست از بنای تاریخی خانه‌شهر از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان صورت گرفته و  براساس مستندات و مکاتبات موجود، در سال ۱۳۹۰، شورای شهر کرمان در کمیسیون ماده ۵ که اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان هم در آن عضویت داشته است، تصمیم به تخریب بنای تاریخی خانه‌شهر می‌گیرد.

ثبت اضطراری خانه شهر کرمان

روحی در ادامه‌ی توضیحات این ماجرا می‌گوید:

خوشبختانه تخریب این بنای تاریخی در آن سال انجام نمی‌شود و پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، تخریب بنا از دستور کار خارج می‌‌شود اما منتفی نمی‌شود چون باز هم مالک بنا، شهرداری، اجازه مستندنگاری و تهیه پرونده ثبتی را نمی‌داد.

متاسفانه در پی تصویب تخریب بنا، عملیات اجرایی ساختمان جدید استانداری با فرض تخریب بنا آغاز شد و طراح این ساختمان، ورودی‌های ساختمان جدید استانداری را براساس این فرضیه طراحی و اجرا کرد.

این مقام مسئو در ادامه گفت:

در جلسه‌ای که امروز برگزار شد، مقرر شد در منتهی‌الیه بنای تاریخی خانه‌شهر، یک مسیر ورودی برای ساختمان جدید استانداری تعبیه شود، همچنین شهرداری با ورود کارشناسان میراث‌فرهنگی به بنا، مستندنگاری و تهیه پرونده ثبتی موافقت کردند.

 وی اعلام کرد ثبت اضطراری این بنای تاریخی در دستور کار قرار گرفته و بخش جلوی این ساختمان که به‌عنوان گالری هنری مورد استفاده قرار می‌گرفت، پس از ثبت احتمالا تبدیل به موزه می‌شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها کرمان

    دیدگاه