حمل و نقل عمومی در پاریس، فرانسه

حمل و نقل عمومی در پاریس، فرانسه

علی  کماسی
| دوشنبه, ۲۹ خرداد ۹۶ ساعت ۱۰:۳۰

پاریس یکی از زیباترین شهرهای دنیا است. برای آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی شهر پاریس با کجارو همراه باشید.

پاریس یکی از زیباترین شهرهای اروپا و جهان است که قدم زدن در کوچه‌ها و خیابان‌های آن بسیار لذت بخش است. اما اگر از راه رفتن خسته شدید می‌توانید از سیستم حمل و نقل کارآمد شهر پاریس استفاده کنید که شامل مترو، اتوبوس، قطار شهری، تاکسی، قایق و دوچرخه کرایه‌ای می‌شود. قیمت بلیت‌ها نیز بسته به ساعات روز، روزهای هفته و بخشی که در آن هستید متفاوت است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این سیستم کارآمد با ما همراه باشید.

مترو

متروی پاریس

مترو بهترین و سریع‌ترین راه برای جابه‌جایی در شهر پاریس است. در حال حاضر ۱۶ خط ریلی در شهر وجود دارد. هر خط شماره و رنگ مخصوص به خود را دارد. پس اگر هنگامی که برای اولین بار به نقشه متروی شهر نگاه انداختید، پیدا کردن مسیرتان برایتان راحت است. در هر ایستگاه مترو برای هر مسیر یک پلت‌فرم وجود دارد. هر مسیر بوسیله آخرین ایستگاه خط علامت گذاری شده است.

بیشتر بخوانید:

در ورودی هر ایستگاه مترو، نقشه خط‌های ریلی را می‌توانید روی دیوار پلتفورم پیدا کنید. کمی پایین‌تر می‌توانید تابلو قیمت بلیت‌ها را نیز مشاهده کنید. اما اگر شما بلیت ده سفره را بگیرید خیلی ارزان‌تر برایتان تمام می‌شود. محلی‌ها به این بلیت Carnet می‌گویند.

بلیت تک سفره: حدودا ۶۵۰۰ تومان

بلیت ده سفره: حدودا ۵۱۰۰۰ تومان

بلیت ده سفره (مخصوص کودکان زیر ده سال): ۲۵۰۰۰ تومان

بلیت یک روزه بخش ۱ و ۲: ۲۵۰۰۰ تومان

بلیت یک روزه بخش ۱ تا ۳:  ۳۳۰۰۰ تومان

بلیت یک روزه بخش ۱ تا ۳ مخصوص روزهای شنبه و یک شنبه و تعطیلات رسمی و گروه سنی زیر ۲۶ سال: ۱۴۰۰۰ تومان

بخش‌ها

بخش متروپولیتن پاریس

ناحیه ایل دو فرانس به ۵ بخش تقسیم شده است. منطقه پاریس متروپولیتن بخش ۱-۵ نام دارد. فرودگاه پاریس در بخش ۵ و orly و Versailles در بهش ۴ قرار دارد. شهر پاریس در بخش ۱ قرار دارد. شما می‌توانید نقشه ایل دو فرانس را اینجا مشاهده کنید.

اعتبار محدوده‌ای بلیت شما به نوع سیستم حمل و نقلی که استفاده می‌کنید بستگی دارد.

مترو: یک بلیت تک سفره مترو در هر بخشی قابل استفاده است. استفاده از همان بلیت برای اتوبوس یا تراموا مقدور نیست.

PER: یک بلیت تک سفره PER فقط در بخش یک (پاریس) قابل استفاده است. اگر عدد ۲ روی بلیتتان دیدید فکر نکنید که مربوط به بخش ۲ است.

اتوبوس: یک بلیت تک سفره t یا t+ فقط برای ۱:۳۰ ساعت اعتبار دارد. برای مسیرهای اصلی (Balabus، Noctilien، Orlybus، Roissybus و خط ۲۹۹، ۳۵۰ و ۳۵۱) بلیت‌های تک سفره t قابل استفاده نیستند و باید از بلیت مخصوص ( که قیمتشان بر حسب مسافت است) استفاده کنید. این بلیت‌ها را می‌توانید در ایستگاه ابتدایی مسیر بخرید.

بلیت مخصوص گردشگران

اگر قصد سفر به پاریس را دارید یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی شهر، بلیت مخصوص گردشگران است. این کارت به شما اجازه می‌دهد تا هرچند بار که می‌خواهید و با هر هزینه‌ای (بسته به روزی که هست و بخشی که قصد رفتن به آن را دارید) از سیستم حمل و نقل عمومی پاریس، استفاده کنید. نکته مهم این کارت‌ها این است که از روز اول خرید این کارت می‌توانید از آن استفاده کنید.

قیمت بلیت کودکان نصف قیمت بلیت بزرگسالان است.

بخش ۱ تا ۳:

یک روزه ۴۰۰۰۰ تومان

دو روزه ۶۵۰۰۰ تومان

سه روزه ۹۰۰۰۰ تومان

پنج روزه ۱۲۷۰۰۰ تومان

بخش ۱ تا ۵

یک روزه ۸۵۰۰۰ تومان

دو روزه ۱۳۰۰۰۰ تومان

سه روزه ۱۸۰۰۰۰ تومان

پنج روزه ۲۲۱۰۰۰ تومان

شما می‌توانید بلیت مخصوص گردگشری پاریس را از سایت parismetro پیش خرید کنید.

اتوبوس

اتوبوس پاریس

اتوبوس نیز یکی از بهترین گزینه‌ها برای حمل و نقل در پاریس است که به شما اجازه می‌دهد حین جابه‌جایی، از زیبایی‌های شهر پاریس هم لذت ببرید. اتوبوس‌های زیادی در پاریس موجود است که شما را تقریبا به تمام نقاط شهر می‌رسانند. تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که محل توقف را پیدا کنید. ایستگاه‌های اتوبوس سخت تر از ایستگاه‌های وسایل دیگر پیدا می‌شوند. بلیت‌ها نیز همان‌هایی هستند که برای مترو استفاده می‌کنید. بلیت +tبه شما اجازه می‌دهد تا به مدت ۹۰ دقیقه از اتوبوس‌ها استفاده کنید. بلیت‌های که در اتوبوس خریداری می‌شوند قابل تبدیل نیستند.

به یاد داشته باشید که متروی پاریس بین ساعات ۱۲:۳۰ تا ۱ بامداد و اتوبوس پاریس بین ساعات ۹ تا ۱۰ شب تعطیل می‌شوند و شما می‌توانید از سرویس اتوبوس مخصوص شب استفاده کنید.

PER

PER

PER هم وسیله مناسبی برای اینکه به سرعت از یک نقطه به نقطه‌ی دیگری در شهر برسید است. خط‌ها و ایستگاه‌ها کمتر از مترو است. از PER بیشتر برای رفت و آمد به حومه استفاده می‌شود اما برای سریع‌تر عبور کردن از شهر هم می‌تواند مناسب باشد. هرچند برج ایفل یک ایستگاه مترو در Bir-Hakeim در خط ۶ دارد اما نزدیک‌ترین ایستگاه به برج ایفل، ایستگاه PER است. بلیت‌ها مانند بلیت مترو است اما دقت داشته باشید که اگر به خارج از بخش ۱ می‌روید به جای بلیت t+ به یک بلیت ایل دو فرانس نیاز دارید.

قطار شهری

قطار شهری پاریس

اگر می‌خواهید به حومه شهر پاریس که کمی دورتر است یا به وسیله PER امکان پذیر نیست بروید لازم است که از قطار شهری یا SNCF استفاده کنید. تمام ۶ ایستگاه قطار شهری پاریس، قطار برای حومه شهر نیز دارند.

قایق

قایق پاریس

یکی از راه‌های اصلی و مفرح برای جابه‌جایی در پاریس، قایق است. Batobus یک خط ویژه با ۸ ایستگاه روی رودخانه سن است. batobus در هرجایی که نقاط دیدنی باشد مانند برج ایفل، موزه لوور، موزه اورسای، نتوردام و غیره، توقف می‌کند. یک بلیت یک روزه برای افراد بزرگسال ۵۸۰۰۰ تومان است.

دوچرخه

دوچرخه کرایه‌ای پاریس

سیستم کرایه دوچرخه پاریس که تقریبا رایگان است VELIB نام دارد که یکی از بهترین راه‌ها برای گشت و گذار و جابه‌جایی در پاریس است. در ترمینال‌ها یک سیستم چند زبانه برای غیر فرانسوی‌ها وجود دارد که گردشگران راحت‌تر بتوانند از دوچرخه‌ها استفاده کنند.

دوچرخه‌ها سه دنده، سنگین و محکم هستند و تنها تنظیمات موجود ارتفاع صندلی است. روی هر دوچرخه یک قفل ساده وجود دارد تا هرجایی که خواستید توقف کنید. اما به اندازه کافی ایستگاه دوچرخه وجود دارد که نیازی به قفل کردن نداشته باشید. فقط کافیست دوچرخه را در ایستگاه قرار دهید و هروقت خواستید دوباره استفاده کنید، به ایستگاه بروید.

تاکسی

تاکسی پاریس

رانندگان تاکسی در پاریس به مسلط بودن به خیابان‌ها معروف هستند. اما تاکسی‌ها در ساعات شلوغ روز یا سر صبح سخت‌تر پیدا می‌شوند. چراغ سفید روی تاکسی‌ها به این معناست که خالی هستند و چراغ نارنجی نیز به معنای پر بودن است. کرایه‌ها نیز بسته به ساعات روز و بخشی که در آن هستید متفاوت است.

منبع tripadvisor

دیدگاه  

    تبلیغات