لوحه های سفالی در گورستان اشکانی کشف شد

لوحه های سفالی در گورستان اشکانی کشف شد

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۱۱ خرداد ۹۶ ساعت ۱۶:۰۰

‌مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی از کشف لوحه‌های سفالی در گورستان اشکانی خبر داد. 

روابط عمومی میراث فرهنگی استان مرکزی، سیدمحمد حسینی اعلام کرد:

کشف چندین قطعه از لوحه‌های سفالی تدفینی با نقوش گوزن، بز و درخت در محوطه‌های گورستانی دوران اشکانی، مهم‌ترین یافته گروه باستان‌شناس پس از ۱۰۱ روز بررسی باستان‌شناختی در دشت اراک است.

در این بررسی که شامل شهرستان اراک و بخش‌هایی از شهرستان آشتیان در استان مرکزی بود، بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی و ثبت شد که برخی از آنها جزو شاخص‌ترین آثار استان و فلات مرکزی محسوب می‌شود و در بررسی‌های پیشین کسی آن‌ها را شناسایی و مطالعه نکرده بود. وی افزود:

گروه باستان‌شناس در این بررسی با تنوع بالای آثار شناسایی‌ شده شامل تپه‌ها، محوطه‌های گسترده، سنگ‌نگاره‌های فراوان و متنوع و کتیبه‌های متعدد اسلامی، آتشکده، چهارطاقی، میل‌ها، بازار، کاروانسرا، قلعه، تپه قلعه، مساجد، تکایا، آب‌انبار، حمام، قنات‌های چندصدساله، چاه‌ها و کانال‌های آب چندصدساله، زاغه‌ها و دست‌کندها، منازل تاریخی، غار مسکونی، برج‌های آتش، معادن تاریخی، مقابر، امامزادگان، قبرستان‌های تاریخی‌و اسلامی، و... مواجه بودند.

محوطه‌های شناسایی‌شده در این بررسی بازه زمانی هفت هزارساله، از دوران مس‌سنگی تا دوره قاجار را در بر می‌گیرند که البته احتمال شناسایی دوره‌های کهن‌تر (مربوط به نوسنگی) با حفاری در برخی از محوطه‌های بزرگ پیش‌ از تاریخی این منطقه بسیار زیاد است.  از جمله دستاوردهای مهم در این بررسی، شناسایی محوطه‌های باستانی گسترده با وسعت بیش از ۱۰۰ هکتار متعلق به اواخر ساسانی و دوران اسلامی، محوطه‌های چند ۱۰ هکتاری از دوران اشکانی، چندین محوطه شاخص از دوران پیش‌ از تاریخ و قبرستان‌هایی با قدمت بیش از دو هزار تا پنج هزار سال است.

لوحه های سفالی

وی همچنین اعلام کرد که در این بررسی، چندین قطعه از لوحه‌های سفالی تدفینی با نقوش گوزن، بُز و درخت در محوطه‌های گورستانی دوران اشکانی به‌ دست آمده که از منحصر به‌ فردترین آثار یافت‌شده منطقه محسوب می‌شوند.

دشت اراک و حوضه آبریز دریاچه میقان در واقع بخشی از دشت پهناور و تاریخی فراهان است که بخش شمالی آن را در سال ۱۳۹۱ همین تیم مورد بررسی جامع قرار داد و با پایان این دوره از بررسی‌ها، در مجموع بیش از ۷۵۰ اثر تاریخی قابل‌ ثبت و مطالعه‌ شناسایی شد.

حسینی با اشاره به شواهد اندک برجای مانده، ادامه داد:

بیش از ۲۰۰ مکان دیگر نیز که براساس شواهدی تاریخی، تخریب شده بودند مطالعه شدند تا از اطلاعات مربوط به آنها در پژوهش‌های بررسی الگوهای استقراری منطقه در ادوار مختلف و همچنین آسیب‌شناسی و بررسی روند و عوامل تخریب آثار این دشت استفاده شود.

حسینی با اشاره به این نکته که  دشت پهناور و تاریخی فراهان، ازجمله دشت‌های مهم فلات مرکزی است، اعلام کرد با توجه به محوطه‌های باستانی آن، همجواری با منطقه زاگرس و وجود پدیده‌های طبیعی چون دریاچه میقان، اهمیت بسیار زیادی در مطالعات باستان‌شناختی فلات مرکزی ایران و ارتباطات آن با مناطق زاگرس دارد.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات