ژئوپارک قشم به یونسکو پیوست

تیم  کجارو
شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
ژئوپارک قشم به یونسکو پیوست

به گفته عضو شورای جهانی ژئوپارک‌های یونسکو، ژئوپارک قشم به شبکه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو پیوست.

«علیرضا امری کاظمی» عضو شورای جهانی ژئوپارک‌های یونسکو و مسئول پرونده ثبت جهانی ژئوپارک قشم، گفت:

در پایان دویست و یکمین نشست شورای اجرایی یونسکو، ۸ ژئوپارک جدید از کشورهای ایران، مکزیک، چین، اسپانیا، فرانسه و کره جنوبی به‌عنوان ژئوپارک‌های جهانی یونسکو اعلام شدند. بنابراین ژئوپارک قشم که در سال ۱۳۸۵ برای نخستین بار عضو شبکه جهانی شده و در سال ۱۳۹۱ از این شبکه خارج شده بود، با تلاش‌های شبانه‌روزی جامعه محلی، کارشناسان و مدیران و با حمایت کامل مدیریت عامل سازمان منطقه آزاد قشم موفق شد دوباره به این عنوان ارزشمند دست یابد.

او یادآور شد که برنامه ژئوپارک ها در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان برنامه رسمی یونسکو به تصویب رسید و پیش از آن ژئوپارک ها زیرمجموعه یونسکو نبودند، این امر اهمیت پذیرفته شدن قشم در این شبکه جهانی را دوچندان می‌کند.

ژئوپارک قشم

امری کاظمی با اشاره به اینکه رسیدن به این جایگاه هر چند اهمیت بالایی دارد گفت اما مهم‌تر از آن، حفظ ژئوپارک و استمرار حرکت مثبت آن به سوی رونق اقتصادی و توانمندسازی جامعه محلی از طریق توسعه گردشگری و حفاظت از میراث زمین شناختی منطقه است.

وی افزود که یونسکو چهار سال دیگر ژئوپارک قشم را مورد ارزیابی قرار خواهد داد و در صورتی رأی به ماندن آن در فهرست جهانی خواهد داد که این ژئوپارک در راه تحقق اهداف و برنامه‌های خود موفق عمل کرده باشد.

ژئوپارک قشم

به گفته کاظمی، چند منطقه دیگر از ایران، متقاضی معرفی ژئوپارک‌های ملی و جهانی هستند که در حال پیگیری وضعیت آن‌ها و برنامه‌ریزی برای تشکیل پرونده هستیم. منطقه ارس بهترین پتانسیل موجود برای ثبت دومین ژئوپارک جهانی ایران است که البته موفقیت آن بستگی به همت و حمایت مسئولان منطقه داشته و نیازمند توجه ویژه به این موضوع است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه