راهنمای گردشگری از این پس شغل محسوب می‌شود

راهنمای گردشگری از این پس شغل محسوب می‌شود

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۱۴ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۰۹:۱۵

با موافقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راهنمای گردشگری شغل محسوب می‌شود.

«مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشست فعالان صنعت گردشگری استان همدان، از اعلام موافقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعطای بیمه برای راهنمایان گردشگری خبر داد و بیان کرد:

راهی چهار ساله پیموده و سیاست‌هایی به عنوان برنامه و راهبرد ترسیم شده و امروز باید حساب پس دهیم و بگوییم مجموعه تلاش‌ها با مشارکت آحاد و جوامع ذی‌نفع چه دستاوردی داشته و کدام نقطه از فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور را مورد تأثیر قرار داده است؟

وی به لزوم عرضه و معرفی فعالیت‌ها و خدمات گردشگری اشاره و عنوان کرد که عدم بیان خدمات ظلم است، به طوری که ابهامات و گلایه‌ها همیشه از عدم تعامل و گفتگو و نبود مکانیزم تعاملی است که با انجام گفتگو و تهیه فهرست دستاوردها برای رسیدن به نقاط مطلوب‌تر مصمم شده‌ایم.

رحمانی‌موحد با بیان اینکه صنعت گردشگری از این نوع نگاه ریشه می‌گیرد و در صورت وجود آن موفقیت حاصل می‌شود، افزود که گردشگری برای همه یک امانت است و باید برای فردی که با امید و برنامه برای دیدن جذابیت‌های کشور سفر می‌کند، در حفظ و حراست و میزبانی مطلوب کوشا باشیم.

وی با تأکید بر اینکه پایداری و استمرار در حوزه گردشگری پیش‌بینی شده است، گفت:

با وجود گردشگریِ پایدار، اقتصاد و امید شکل می‌گیرد و آینده ساخته می‌شود و تلاش در سازمان میراث فرهنگی نیز رسیدن به تصمیمی جامع و اجرایی قاطع و مثبت است.

وی با بیان اینکه در حوزه گردشگری باید منتظر فردی جدید با ایده‌های نو باشیم، به کاستی‌هایی موجود اشاره و بیان کرد که سمت و نشر حرکت به سمت مطلوبیت بوده و با قضاوت منصفانه فعالانِ این حوزه، مسیر حرکت امیدبخش است که باید برای حفظ آن توان و اراده جمعی را مجتمع کنیم.

رحمانی‌موحد به باز کردن گره‌های بسیار این حوزه طی مدت ۴ سال گذشته اشاره و تصریح کرد:

تلاش‌ها و فعالیت‌های ذی‌نفعان، ایران‌هراسی را از منظر گردشگری به ایران‌دوستی بدل کرد و صنعت گردشگری به فضیلت و منقبت تبدیل شده و رقابتی در جامعه فرهنگی خارج از کشور برای دیدن از ایران ایجاد شده است.

معاون گردشگری با اشاره به ظرفیت‌های بسیار زیاد گردشگری در داخل کشور و بازدید و اقامت بیش از ۱۴۰ میلیون نفر در اقامتگاه‌های گردشگری در سال ۹۵، خاطرنشان کرد که یکی از تلاش‌ها و توفیقات در نوآوری‌های گردشگری در ۴ سال، معکوس شدن تخلیه و خروج جوانان از روستاها و نداشتن انگیزه بوده که به سمت ایجاد هیجان و کار و فعالیت اقتصادی در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری و محصولات کشاورزی حرکت کرده و ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه ایران از نظر جاذبه‌های طبیعی جزو ۵ کشور جهان است، اعلام کرد:

سه هزار و ۱۰۰ جاذبه طبیعی شناسایی و ثبت شده است و اطلس جاذبه‌های طبیعی برای گردشگری را منتشر خواهیم کرد.

وی ادامه داد که ۱۰ کشور اول گردشگری بین‌المللی به ایران کشورهای عراق، آذربایجان، ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، بحرین، افغانستان، کویت و چین هستند که برای تقویت راهنمایان و غذاهای آنها برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

راهنمای گردشگریرحمانی موحد راهنمایان گردشگری را مهم‌ترین زنجیره صنعت گردشگری دانست و اعلام کرد: راهنمایان گردشگری امانتداران خانواده گردشگری هستند.

وی با بیان اینکه جاذبه اول گردشگری در ایران زیارت است و بالای ۶۰ درصد آمار گردشگران کشورهای همسایه در سال ۹۴ به زیارت اختصاص داشته، عنوان کرد که سال گذشته با افزایش ۱۰ درصدی در صدور ویزای جهانگردی و ورود گردشگر به کشور رکورد خوبی داشتیم و در گردشگری تخصصی و محتوایی نیز شاهد رشد هستیم.

وی در پایان با اشاره به نقش گردشگری در تولید و اشتغال بیان کرد که امیدوارم گردشگری به یک بستر و مطالبه تبدیل شود.

منبع ایسنا
برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات