با کوله گردی ۷ درس مهم زندگی را بیاموزید

محبوبه حسنی
دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
با کوله گردی ۷ درس مهم زندگی را بیاموزید

کوله‌گردی یا سفر ارزان، سرشار از فراز و فرودهایی مهیج است که می‌توان هر کدام را درسی بزرگ از زندگی دانست. در ادامه همراه کجارو باشید.

 این حقیقتی است انکار ناپذیر که مسافرت با یک کوله‌پشتی یا به اصطلاح کوله‌گردی، ممکن است تنها یک بار در طول عمر انسان رخ دهد، اتفاقی که ممکن است همانند یک ترن هوایی سرشار از بالا و پایین‌ها، زمان‌های سخت و دشوار و همچنین مملو از لحظه‌های بی‌نهایت شاد و خوشحال‌کننده باشد.

اما در همین سفر و با گذراندن این لحظات و کسب تجربیات، می‌توان درس‌های جدیدی در زندگی آموخت. در این مقاله چند درس ارزشمند و مهم را که در طی یک مسافرت ارزان یا به اصطلاح کوله‌گردی، بدست آورده‌ شده است، با شما به اشتراک گذاشته تا شما نیز همانند ما نکات ارزشمندی را بیاموزید.

۱. مادیات در سفر

درسهای زندگی با کوله گردی

همه‌ی افرادی که عازم سفر هستند، قبل از حرکت به سمت مقصد، بسته‌بندی وسایل لازم را برای نخستین کوله‌گردی به اتمام رسانده و با بستن چمدان یا همان کوله‌پشتی مشهور، آماده‌ی سفر می‌شوند. اما در عصر حاضر و در دنیای امروز این یک واقعیت است که هر چه تعداد مهرهای داخل پاسپورت و گذرنامه‌ی مسافران در سفرهای بین‌المللی بیشتر و بیشتر می‌شود، حجم و اندازه‌ی چمدان‌ها و کوله‌پشتی‌های سفر، کوچک و کوچک‌تر شده است.

درسهای زندگی با کوله گردی

انسان امروز خیلی زود متوجه شده است که زیبایی سفر و بدست آوردن بینش واقعی از جهان اطرافمان در طول مسافرت، به پوشدین لباس‌های گران‌قیمت یا استفاده از وسایل و ابزار پر زرق و برقی چون گجت‌ها (گوشی‌های هوشمند، تبلت، لپ‌تاپ و ...) برای ثبت لحظه‌ لحظه‌ی سفر و نشان‌ دادن آن به دیگران که همراه ما نیستند، نیست. بلکه زیبایی واقعی در ملاقات انسان‌ها، دیدن مناطق جدید، مشاهده‌ و لذت بردن از مناظر و طبیعت و آموختن نکات بکر و تازه از یکدیگر در طول سفر است. 

۲. در سفر صبور باشید

درسهای زندگی با کوله گردی

با مسافرت به روش کوله‌گردی، تجربیات و اندوخته‌های بسیاری را درک خواهید کرد. این نوع سفر هر گردشگری را مجبور می‌کند تا به جهان پیرامون خود با نگاه دیگری بنگرد، آن‌ها را وادار می‌کند تا افکاری تازه و جدید را در ذهن خود بپرورانند، با دیگر گردشگران نیز مهربانی و محبت کنند، حتی آن‌ها را به اشتراک گذاشتن و سهیم کردن جای خوابشان با دیگران، مجبور می‌سازد. امری که در دیگر روزهای باقیمانده از سفر، کاملا عادی و همچون عرفی عجین شده با این سبک مسافرت، جلوه می‌کند.

درسهای زندگی با کوله گردی

کوله‌گردی مسافران را درس زندگی می‌دهد، آن‌ها را به آشنایی با دیگر فرهنگ‌ها، رسوم، آداب و سبک زندگی در سراسر کره‌ی خاکی بهره‌مند می‌سازد؛ و این است بخشی از جنبه‌های کوله‌گردی، مسافرتی سراسر هیجان و مملو از شگفتی‌های جهان، که آدمی با تجربه‌ی آن حتی اگر یک بار هم اتفاق افتد، دیدگاهی نو و بکر را کسب خواهد کرد و منصفانه است که مراتب شکرگذاری از چنین موهبتی را به جای آورد.

۳. در سفر شجاع باشید و بر ترس غلبه کنید

درسهای زندگی با کوله گردی

کوله‌گردان با قدم گذاشتن در راه سخت و مملو از اتفاقات غیر پیش‌بینی، فرسنگ‌ها از خانه و کاشانه‌ی امن خود دور شده و در بسیاری از مواقع مجبور به توقف در مکان‌هایی خواهند بود که برای نخستین بار در آن حضور یافته و اطلاعات زیادی از آن ندارند. ورود به کشور یا منطقه‌ای که مردم آن به زبانی دیگر صحبت می‌کنند و کوله‌گرد آن‌ها را درک نمی‌کند. قطعا در چنین مواقعی ترس را احساس خواهند کرد.

کوله‌گردی، کلاس درسی است که در آن ‌می‌توان بر ترس‌ها، اضطراب‌ها، دلهره‌ها و ناگواری‌های زندگی غلبه کرد

ترسی کاملا تعریف شده و ملموس که تمامی کوله‌گردان آن را تجربه کرده‌اند. اینجا است که باید شجاع بود و به این پدیده‌ی طبیعی اجازه‌ی رشد نداد. در حقیقت این دوران برای کوله‌گردان باتجربه همانند کلاس درسی است که در آن رشد کرده و بزرگ می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که ترس یک اعتبار سنجی طبیعی است که حقیقت زنده بودن را نشان می‌دهد.

۴. تنهایی، بخشی از کوله‌گردی

درسهای زندگی با کوله گردی

این یک حقیقت انکار نشدنی است که سفر گاهی اوقات ممکن است باعث شود که تنهایی را تجربه کنید. اما این حقیقت، یک مزیتی است برای کوله‌گردان با تجربه که از این فرصت نهایت استفاده را ببرند. آن‌ها می‌آموزند که لحظات پایانی سفر، لحظاتی سخت و دلتنگ کننده است و زمانی که وارد شهری جدید می‌شوند، یاد و خاطره‌‌‌ی همسفرانی که تا ساعاتی گذشته در کنارشان بودند، به خود رنگ و بوی دلتنگی می‌گیرد و درمی‌یابند که این یک تقدیر و سرنوشتی غیر قابل انکار است و باور می‌کنند که هر آغازی را روزی پایانی است و این مسئله‌ای که نه تنها در سفر، بلکه در لحظه‌ لحظه‌ی زندگی، با آن مواجه خواهند شد.

درسهای زندگی با کوله گردی

جدایی از عزیزان، دوستان، اقوام و حتی خانواده و آشنایی با مردم جدید، دنیای جدید و زندگی جدیدی که باید آن را بپذیرند. جامه‌ی راه را از تن بیرون کنند و لبخند بر لب، به ورود افراد جدید در زندگی، خوش آمد بگویند. این درسی است بزرگ که می‌توان آن را در مدرسه‌ی سفر و کوله‌گردی، آموخت.

۵. قدردانی از داشته‌ها؛ حتی کم‌ترین‌ها

درسهای زندگی با کوله گردی

زمانی که یک گردشگر، تصمیم به کوله‌گردی گرفته‌ است، در همان ابتدا از غذاهای گرم و لذیذ خانگی، کمد و قفسه‌‌ی مخصوص برای آویختن لباس‌ها، باشگاه ورزشی و بسیاری دیگر از امکاناتی که در خانه از آن‌ها بهره‌مند بوده، صرف نظر کرده و از آن‌ها گذشته‌ است.

قدردانی از آنچه که داریم، با تمام کمبودها و کاستی‌ها از دیگر درسهایی است که می‌توان در یک کوله‌گردی آموخت

اما کوله‌گردی با تمام خوشی‌ها، لذت‌ها، ترس‌ها، نگرانی‌ها، دوری‌ها و ... در کنار درس‌های بزرگی که به مسافران آموخته است، قدردانی از داشته‌ها و ارزش قائل شدن به آنچه که در زندگی از آن بهره‌مند هستند را نیز به گردشگران می‌آموزد. آن‌ها هنگامی که به خانه بازمی‌گردند، به خوبی می‌دانند که چگونه و به چه روش، بهترین استفاده را از آنچه که دارند، ببرند. به قول معروف، «قدر عافیت آن داند که به سختی گرفتار آید.» و این یکی دیگر از درس‌هایی است که در کوله‌گردی خواهند آموخت.

۶. دزدی؛ هرگز

درسهای زندگی با کوله گردی

ممکن است همه‌ی گردشگران دزدیده شدن برخی از وسایل خود توسط دیگران را تجربه کرده‌ باشند. وسایلی همچون مواد غذایی از آشپزخانه‌های اشتراکی، خمیر دندان و متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد دزدیده شدن کفش‌هایشان بوده‌اند. مهم نیست که وسایل گردشگان چقدر کوچک یا کم اهمیت باشد، اما کوله‌گردان به خوبی فهمیده‌اند که همه‌ی آن‌ها درون یک قایق هستند. آن‌ها می‌دانند که در انتظار گرفتن شغلی ارزشمند، گم کردن کارت بانکی، از دست دادن پول‌های پس‌انداز شده در حساب‌های بانکی، ارزشمند بودن حتی یک دلار ناقابل در ته‌ مانده‌ی حساب و خرید یک بسته‌ی خوشمزه از نودل‌های آماده با همان پول اندک و ... تمامی اتفاق‌هایی است که ممکن است همه‌ی افرادی که در کنارشان و در یک سفر کوله‌گردی هستند، تجربه کرده‌ باشند. بنابراین چشم نداشتن به اموال دیگری و کمک کردن در سخت‌ترین شرایط ممکن به دیگران و همنوعان از دیگر درس‌های ارزشمندی است که در کوله‌گردی بدست می‌آید.

۷. دوستان واقعی را نمی‌توان بر حسب زمان یا مکان سنجید

درسهای زندگی با کوله گردی

هنگامی که فردی در سفر به سر می‌برد، در واقع خانه را ترک می‌کند، دلتنگ دوستان خود می‌شود، در راه سفر با برخی از مردم آشنا و با آن‌ها طرح دوستی و رفاقت می‌ریزد. اما در کوله‌گردی، همه به خوبی می‌دانند که دوستان واقعی آن‌ها کسانی هستند که می‌توانند آن‌ها را درک کنند. آن‌ها را بفهمند و از عمق قلبشان باخبر باشند.

درسهای زندگی با کوله گردی

دوستان حقیقی افرادی هستند که نه زمان و نه مکان آن‌ها را از عشق ورزیدن به یکدیگر باز نمی‌دارد. آن‌ها کسانی هستند که همیشه و در هر دوره و زمان و هر مکانی که باشند با تمام وجود به یکدیگر عشق می‌ورزند و ایشان را از حمایت خود، دریغ نمی‌سازند. این دوستی‌های واقعی و همیشگی را نمی‌توان محصور زمان و مکان کرد و می‌‌توان روی وفاداری و حمایت آن‌ها حتی با گذشت سال‌ها و با وجود فرسنگ‌ها فاصله، حساب کرد.

مطالب مرتبط:

    منبع stayatbase

    دیدگاه