کاخ ثابت پاسال به صورت اضطراری ثبت ملی می شود

تیم  کجارو
دوشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
 کاخ ثابت پاسال به صورت اضطراری ثبت ملی می شود

مدیر کل ثبت آثار و اشیای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد خانه ثابت پاسال به صورت اضطراری در فهرست میراث ملی کشور ثبت می‌شود.

در چند روز گذشته، رییس شورای شهر تهران، از تخریب خانه‌ی ثابت پاسال خبر داده بود اما خوشبختانه مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی اعلام کرده است این خانه ثبت ملی اضطراری می‌شود. این خانه با مساحت ۱۲ هزار متر مربع، تنها خانه‌ی باقی مانده در خیابان جردن تهران است و از جمله آثار منحصر به فرد معماری در کشور محسوب می‌شود. ثبت اضطراری این خانه، موجب حفظ و ماندگاری سبک معماری آن می‌شود. 

فرهاد نظری در مورد حقوق مادی و معنوی مالک خانه این چنین پاسخ داد:

به هر حال حق مالکیت اشخاص در آثار و املاک محترم است ولی ارزش ملی و قانونی آثار نباید قربانی و تحت الشعاع مالکیت‌ها قرار گیرد. وضعیت مالکیت و حقوق مادی و معنوی خانه ثابت پاسال، پس از ثبت نهایی اثر با مالک بنا مطرح شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ثبت اضطراری کاخ ثابت پاسال

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در مورد خانه‌ی ثابت پاسال گفت:

رونده ثبت ملی بنای خانه ثابت پاسال به‌منظور پیشگیری از تخریب احتمالی به دفتر ثبت آثار و اشیای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارسال شده است. 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در مورد طرح اجرایی در این بنا گفت:

قرار است طرحی مبتنی بر حفظ بنا در ۲۰ درصد از زمین ضلع غربی شامل مجموعه‌ای مکمل با عنوان هتل و مرکز فرهنگی در این خانه اجرا شود. به ‌هیچ عنوان موضوع تخریب خانه ثابت پاسال مطرح نیست، بلکه با تعهد مالک قرار است یک مکان فرهنگی و اقامتی در قسمتی از این بنا احداث شود.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه