اکتشافات علمی جالب در آفریقای جنوبی

اکتشافات علمی جالب در آفریقای جنوبی

حمید حسن‌زاده
| یکشنبه, ۷ خرداد ۹۶ ساعت ۱۳:۳۰

کشف جمجمه‌ای بسیار با اهمیت، نرم‌افزاری برای ردیابی حیوانات شکاری و مواردی دیگر ورق زدن صفحات تاریخ علم آفریقای جنوبی را بیش از پیش جذاب می‌کند.

یکی از مشهورترین دستاورد‌های علمی در آفریقای جنوبی عمل پیوند قلب در سال ۱۹۶۷ بود. برخی یافته‌های باستان‌شناسی در این کشور دانشمندان را در شناسایی ریشه‌ی انسان یاری داده‌اند.

همچنین تعدادی از اکتشافات باعث بهبود کیفیت ساکنین نواحی روستایی شده است.

ژن CDH2، سال ۲۰۱۷

ژن CDH2

محققان آفریقای جنوبی، طی یک همکاری بین‌المللی، ژن CDH2 را کشف کردند. این ژن اختلال ARVC را سبب می‌شود، اختلالی ژنتیکی که به ایست قلبی ناگهانی می‌انجامد.

یکی از عوامل اصلی مرگ در میان جوانان آفریقای جنوبی همین بیماری است و این کشف گامی بلند در زمینه علوم پزشکی به شمار می‌رود که تشخیص و درمان بیماری‌های مرتبط به عضله‌ی قلب را ممکن می‌کند.

دوشیزه پلس، ۱۹۷۴

جمجمه دوشیزه پلس

این جمجمه‌ی دو میلیون ساله (با نام مستعار دوشیزه پلس) جزو مهم‌ترین فسیل‌های انسان اولیه که تاکنون کشف شده به حساب می‌آید.

این فسیل که در «غارهای Sterkfontein» در سایت میراث جهانی «گهواره‌ی بشریت» کشف شده و همانطور که دکتر رابرت بروم از موزه‌ی تاریخ طبیعی ترنسوال (امروز در موزه‌ی تاریخ طبیعی دیتسونگ) نمایان ساخته، دانشمندان را در کشف ریشه‌های بشریت کمک خواهد کرد.

گهواره‌ی بشریت از لحاظ گونه‌ی فسیل‌های «Australopithecus africanus» (که دوشیزه پلس هم متعلق به آن است) غنای بالایی دارد و حفاری‌ها تا به امروز ادامه دارد.

این فسیل‌ها ویژگی‌هایی انسان‌گونه نشان می‌دهند: دندان‌هایشان با انسان مشابه است و به صورت عمودی راه می‌رفته‌اند؛ آن‌ها از لحاظ ژنتیکی بیشتر از بوزینه‌ها به انسان شباهت دارند.

بیشتر بخوانید:

کرایوپروب (آلت پزشکی)، سال ۱۹۶۵

کرایوپروب (آلت پزشکی)

این ابزار به فرم مداد با نوکی کوچک در جراحی‌های مدرن چشم کارآیی دارد و در سال ۱۹۶۵ توسط دکتر چشم پزشک، پرسی آمویلز اختراع شد.

۱۰ سال پس از این پیشرفت غیر منتظره، او برنده‌ی «Queen’s Awards» شد و اندکی بعدتر مدال افتخار را از «آکادمی علوم کاربردی ایالات متحده» کسب کرد.

کارآیی ابزار به صورت خلاصه: کرایوپروب در عمل آب مروارید به کار برده می‌شود. گاز منجمدکننده در یک تیوب بسته جریان یافته و از یک نازل کوچک در نوک آن آزاد می‌شود.

در حین این‌که گاز منبسط می‌شود دمای نوک وسیله کاهش یافته جداسازی آب مروارید را تسهیل می‌کند.

مشهور است که دکتر آمویلز آب مروارید نلسون ماندلا، رییس جمهور سابق را روز پس از ادای سوگند در دفترش درمان کرد.

پیوند قلب، سال ۱۹۶۷

لوییس واشکانسکی

در روز ۳ دسامبر ۱۹۶۷ اولین پیوند قلب توسط دکتر کریس برنارد در بیمارستان «Grootte Schuur» در کیپ‌تاون انجام شد. بیمار او، لوییس واشکانسکی در آن زمان از نارسایی قلبی رنج می‌برد.

با وجود این‌که واشکانسکی تنها ۱۸ روز بعد از عمل زنده ماند جراحی موفقیت آمیز بود و دکتر برنارد بیش از ۱۰ پیوند قلب دیگر انجام داد.

یکی از بیماران ۲۳ سال پس از پیوند به زندگی خود ادامه داد.

دنبال‌ کننده مجازی، سال ۱۹۹۶

دنبال‌ کننده مجازی

لوییس لیبن‌برگ که مجذوب مهارت‌های ردیابی شکارچیان سن (San) در دشت کالاهاری بود روشی برای ضبط این اطلاعات پیدا کرد. او معتقد بود که متدهای آن‌ها را می‌توان به منظور درک بهتر عملکرد حیات وحش و مدیریت آن برای ردیابی حیوانات شکاری به کار برد.

پس از تجربه کردن با تکنولوژی‌های مختلف، او و جاستین استیونتن «Cybertracker» را ساختند: کامپیوتری دستی که داخل آن GPS تعبیه شده بود.

به جای ثبت اطلاعات بوسیله‌ی متن، آنها از دسته‌ای از آیکون‌ها (دیاگرام‌های کوچک حیوانات) برای نمایان ساختن گونه‌های شکاری، مسیرهای آنها و سایر اطلاعات استفاده کردند.

ردیابان سن که توانایی خواندن و نوشتن ندارند می‌توانند اطلاعات روی این دستگاه ذخیره کرده و از آن‌ها استفاده کنند که در نتیجه اطلاعاتی گران‌بها در مورد رفتار حیات وحش بدست می‌دهد.

هیپورولر، سال ۱۹۹۴

هیپورولر

هیپورولر حمل کردن آب در شرایط چالش برانگیز نواحی روستایی را از طریق غلت دادن بشکه‌ی آب روی زمین تسهیل می‌کند.

بشکه که اصطلاحا «آکوا رولر» نامیده می‌شود اختراع دو مهندس آفریقای جنوبی به نام‌های یوهان یونکر و پتی پتزر بوده است.

این بشکه‌ها از آن زمان در نواحیی که برای دسترسی به آب آشامیدنی باید مسافتی طی می‌شد به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

هیپورولر در ۲۰ کشور مختلف وجود دارد و تاکنون ۵۰ هزار عدد از این وسیله توزیع شده است.

برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات