سوغات صربستان چیست؟

سوغات صربستان چیست؟

حمیده کریمی
| سه شنبه, ۹ مرداد ۹۷ ساعت ۱۶:۰۰

صربستان یکی از مقاصد محبوب گردشگری در شرق اروپا است که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. اما در سفر به این کشور چه سوغاتی می‌توان برای عزیزان خود تهیه کرد؟

انوع مگنت یخچال و جاکلیدی را می‌توانید در همه‌ی شهرها و کشورهای دنیا با طرح‌های گوناگون بخرید. اگر با تور صربستان عازم این کشور و شهر بلگراد هستید، در صربستان هم مانند همه‌ی شهرها و کشورهای توریستی، مگنت‌ها و جاکلیدی‌هایی با طرح‌های مختلف مثل جاذبه‌های گردشگری و طرح‌های سنتی این کشور وجود دارد؛ اما اگر به دنبال سوغاتی خاصی هستید که در هیچ جای دیگر دنیا پیدا نشود، نگاهی به این فهرست بیندازید.

فرش و گلیم پیروت (Pirot)

سوغات صربستان

یکی از سنت‌های قدیمی و هنرهای زیبایی که در بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا رواج دارد، بافت انواع گلیم است. فرش و گلیم پیروت شامل انواع کف‌پوش‌های بافتنی زیبایی هستند که در شهر پیروت از زمان‌های گذشته بافته می‌شدند. این گلیم‌ها بیش از ۹۰ نوع مختلف دارند و با ۱۲۲ طرح متفاوت بافته می‌شوند و یکی از مهم‌ترین صنایع دستی صربستان هستند. اگر می‌خواهید تکه‌ای از صربستان را با خود به خانه ببرید، این گلیم‌ها انتخاب بسیار خوبی هستند؛ صنایع دستی زیبایی که خاطرات سفر به صربستان را برای شما زنده می‌کنند. قدمت بافت گلیم در پیروت به دوران قرون وسطی برمی‌گردد و پیروت یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان فرش و گلیم در منطقه‌ی بالکان است.

چاشنی آجوار (ajvar)

سوغات صربستان

این چاشنی صربستانی را در کنار بسیاری از غذاهای این کشور خواهید دید. نمی‌توانید غذاهای لذیذ صربستان را با خودتان به خانه ببرید اما با خریدن این چاشنی می‌توانید به غذاهای خود عطر و طعم آشپزی صربستان را اضافه کنید. این چاشنی بر پایه‌ی فلفل تهیه می‌شود و مواد دیگری مانند سیر و بادمجان هم دارد. این چاشنی اصالتا متعلق به صربستان است و گاهی با نام سالاد صربستانی یا خاویار گیاهی هم شناخته می‌شود و امروزه در بالکان بسیار شهرت یافته است.

لباس با طرح‌های سنتی Sirogojno

سوغات صربستان

این لباس‌های زیبا، گرم، منحصربه‌فرد، باکیفیت و مدرن هستند. قدمت این سبک و طرح به بیش از یک قرن پیش برمی‌گردد. بسیاری از این لباس‌ها با دست بافته می‌شوند و هنرمندان صربستانی با ذوق و سلیقه‌ی خود، لباس‌های مدرن و امروزی را با این طرح‌های سنتی و زیبا در هم آمیخته‌اند.

قلمدان‌هایی به شکل اوپاناک (opanak)

سوغات صربستان

اوپاناک نوعی پاپوش سنتی صربستانی است که با چرم تهیه می‌شود و بند ندارد. تا ۵۰ سال پیش هم در نواحی روستایی از این پاپوش‌های سنتی استفاده می‌کردند. این پاپوش‌ها علاوه بر صربستان در کشورهای اطراف آن هم رواج داشته‌اند. از آنجایی که این پاپوش‌ها امروزه با تغییرات زندگی مدرن، قابل استفاده نیستند، آن‌ها را می‌توانید در قالب جاقلمی یا گلدان خریداری کنید. جاقلمی‌ها و گلدان‌هایی به شکل اوپاناک با جنس‌ها و طرح‌های مختلف در صربستان به فروش می‌رسند که سوغاتی زیبا و خلاقانه‌ای هستند. بسیاری از آن‌ها را درست با همان تکنیک‌هایی می‌بافند که در بافت پاپوش در گذشته استفاده می‌کردند.

صندلی‌های نقاشی شده از روستای Kovačica

اگر می‌خواهید یک سوغاتی ارزشمند و منحصربه‌فرد به خانه ببرید، باید از روستای Kovačica بازدید کنید. این روستا صنایع دستی زیبا و بی‌نظیری دارد و هزاران نقاش محلی در آن زندگی می‌کنند. این نقاشان با هنر زیبای خود تصاویری را فی‌البداهه روی اشیای مختلف به خصوص نوعی صندلی مستطیل می‌کشند که šamlica نام دارد.

ساز سنتی gusle

سوغات صربستان

این ساز سنتی زرهی تک سیم، بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ اهالی این کشور است. این ساز سنتی را هم می‌توانید به‌عنوان یک وسیله‌ی دکوری استفاده کنید و هم نواختن آن را یاد بگیرید. این سازها در ابعاد و طرح‌های گوناگون و برای مصارف مختلف ساخته می‌شوند. اصیل‌ترین و زیباترین آن‌ها، انواع چوبی هستند.

قلب‌های Licider

سوغات صربستان

این سوغاتی کوچک و زیبا از آنجایی که بسیار متنوع است، دوستداران زیادی در میان گردشگران صربستان پیدا کرده است. این قلب‌های زیبا بهترین هدیه برای دوستان و نزدیکانی هستند که می‌خواهید پیامی را به آن‌ها برسانید. امروزه می‌توانید  این قلب‌ها را با طرح‌ها، رنگ‌آمیزی و خط‌های مختلف خریداری کنید.

منبع serbia
برچسب‌ها صربستان

دیدگاه  

    تبلیغات