نصب اولین «کاشی ماندگار» بر سردر خانه ایران درودی

نصب اولین «کاشی ماندگار» بر سردر خانه ایران درودی

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۲۸ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۱۳:۱۲

اولین «کاشی ماندگار» بر سردر خانه ایران درودی نقاش، نویسنده و کارگردان ایرانی نصب شد.

«فرهاد نظری» مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث‌فرهنگی، صبح دیروز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در مراسم نصب اولین «کاشی ماندگار» بر سردر خانه ایران درودی گفت:

این طرح که با خانه خانم ایران درودی نقاش برجسته کشورمان آغاز شده است، به‌منظور پیگیری کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو که به پاسداری از میراث ناملموس بشری اشاره دارد، در دستور کار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی میراث فرهنگی همچنین گفت که بر سر در خانه‌های مشاهیر و هنرمندان استان تهران «کاشی ماندگار» برای شناسایی خانه‌های ویژه نصب خواهد شد.

کاشی ماندگار

او افزود که براساس این کنوانسیون باید گنجینه‌های زنده بشری را شناسایی و معرفی کنیم و به همین دلیل ما به این نتیجه رسیدیم که از خانه‌های مشاهیر و مفاخر که به شهرها هویت می‌دهند آغاز کنیم، در این طرح با شناسایی افرادی که نقشی در فرهنگ و هنر کشورمان دارند، کاشی ماندگار در سردر خانه‌های این مشاهیر و مفاخر نصب می‌شود.

کاشی ماندگار

نظری بیان کرد که این اقدام باعث می‌شود افرادی که در این محله‌ها زندگی می‌کنند، نگاه متفاوت‌تری به محله و شهر خود داشته باشند.

همچنین در این مراسم پوریا سوری رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه نصب کاشی ماندگار بر سردر خانه‌های مشاهیر و مفاخر علمی، فرهنگی، دینی، مذهبی کم‌ترین قدردانی از این افراد است، گفت:

این طرح بسیار گسترده است و در تمام شهرها اجرا خواهد شد، فرزندان ما باید با این افراد آشنا شوند و بدانند که چه کسانی در کنارشان زندگی می‌کنند.

سوری با تأکید بر این‌که طرح کاشی ماندگار با هدف هویت‌بخشی فرهنگی به شهرها انجام می‌شود، افزود که اجرای این طرح نیازمند همکاری و همراهی رسانه‌هاست و ما قصد نداریم وارد دسته‌بندی و یا گروه‌بندی خاصی شویم و هنرمندان، مشاهیر و مفاخر علمی، فرهنگی، دینی و مذهبی که در هر حوزه‌ای شاخص هستند و خلاقیت خود را برای ارتقای فرهنگ کشورمان به‌کار گرفته‌اند در این طرح جای دارند.

ایران درودی

رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت:

برای اجرای مرحله اول این طرح در تهران ۵۰ شخصیت شناسایی شده‌اند که نصب کاشی ماندگار بر سر در منزل این افراد تا پایان خرداد سال جاری انجام می‌شود، اما این طرح ادامه‌دار خواهد بود و ما به همین ۵۰ خانه بسنده نخواهیم کرد، همچنین با توجه به ملی بودن طرح، استان‌ها هم بین ۵ تا ۱۰ شخصیت را به سازمان معرفی کرده‌اند که بررسی وضعیت افراد معرفی شده آغاز شده است و از اواسط خرداد در هر استان شاهد نصب ۵ کاشی ماندگار خواهیم بود.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی میراث فرهنگی ادامه داد که ممکن است مشاهیر و یا هنرمندان در خانه مدرنی زندگی کنند که ارزش تاریخی نداشته باشد اما چون متعلق به یکی از مشاهیر کشورمان است، به آن «کاشی ماندگار» خواهیم داد حتی ممکن است در فهرست میراث ملی ثبت نشود، اما وقتی دارای «کاشی ماندگار» می‌شوند، موجب ارتقای ارزش فرهنگی آن و حتی خانه‌های اطراف خواهد شد. با شهرداری تهران نیز مذاکراتی خواهیم داشت چون در حال حاضر این طرح تنها در حد پلاک است و با این اقدام خانه‌ها و نشانه‌های فرهنگی شهر برجسته می‌شود.

او با اشاره به این‌که پیشرو بودن، تأثیرگذاری و ماندگاری شخصیت‌هایی که در این طرح مورد توجه قرار می‌گیرند از نکات قابل توجه است، اضافه کرد که در ذیل سایت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امکانی ایجاد شده است که مردم و علاقه‌مندان می‌توانند، آدرس و مشخصات افراد شاخص و شهیر محله‌های خود را در آن درج کنند تا بررسی‌های لازم برای نصب کاشی ماندگار برای این خانه‌ها انجام شود.

برچسب‌ها خانه

دیدگاه  

    تبلیغات