شگفتی‌ های جهان عرب: سفر جاده ای در عمان (قسمت دوم)

شگفتی‌ های جهان عرب: سفر جاده ای در عمان (قسمت دوم)

حمید حسن‌زاده
| سه شنبه, ۲۲ فروردین ۹۶ ساعت ۱۴:۳۰

تماشای شن‌های روان، تخم‌گذاری لاکپشت‌ها در ساحل در کنار سایر  دیدنی‌های فرهنگی-تاریخی، عمان را به یکی از قطب‌های گردشگری جهان عربی بدل ساخته است. با کجارو همراه باشید.

در قسمت اول سفر از مسقط و مکان‌های دیدنی‌اش گفتیم. اکنون نوبت شن‌های داغ و صحرا است.

بیابان را تجربه کنید

شن‌های روان شرقیه حدود ۱۲/۵ هزار کیلومتر مربع از مساحت عمان را پوشش می‌دهد. این همان صحرایی است که در خیال‌پردازی‌های خود آن را تصور کرده‌اید: چشم‌اندازی از تپه‌های شنی موج‌دار و مسی رنگ که تا چشم کار می‌کند وجود دارد.

شن‌های روان شرقیه

جدا از این که گروه کوچکی از بدوئنی‌ها در جنوب آن سکونت دارند، شن‌های شرقیه شامل هیچ سکونت‌گاه دائمی نیست. اما تعدادی از کمپ‌های صحرایی در شمال به گردشگران امکان اقامت را به مدت یک یا دو شب در آغوش شن‌های بیابان فراهم می‌آورد.

باید دوباره ذکر کرد که برای دستیابی به این مناطق حتما به یک خودروی شاسی بلند نیاز خواهید داشت. به یاد داشته باشید که قبل از رفتن به صحرا در پمپ بنزینی باد تایرها را کاهش دهید تا در میان توده‌های شن گرفتار نشوید.

در کمپ‌هایی که در تقاطع‌های مسیر واقع شده افرادی این خدمت را در ازای پول اندکی برای‌تان انجام می‌دهند.

چکار کنیم؟

تمامی کمپ‌ها بازه‌ای از سرگرمی‌ها را ارائه می‌دهند: راندن با خودروهای آف‌رود و موتورهای ۴ چرخه از میان شن‌ها، سواری با شتر و اسب و پیاده‌نوردی.

اما تجربه‌ی کلیدی در این مکان آسان‌ترین و ارزان‌ترین آن‌ها است: بر بلندای تپه‌ای شنی بنشینید و غروب خورشید را نظاره کنید. به راستی سحرانگیز است!

کجا بمانیم؟

کمپ «شب‌های بیابان»

تنها چون نام آن‌ها «کمپ» است نپندارید که هزینه‌ی اندکی دارند: اغلب این اماکن دارای چادرهایی شیک، رستوران‌ها و سرگرمی‌های زنده هستند. کمپ «شب‌های بیابان» (omanhotels.com/desertnightscamp) یا کمی بیشتر در عمق صحرا کمپ «هزار شب» (1000nighscamp.com) جزو این کمپ‌ها هستند.

از این‌جا برای رفتن به ساحل راس الجنز به جنوب شرق برانید.

تخم‌گذاری لاکپشت‌ها را تماشا کنید

لاکپشت عمان

از بین ۷ نوع لاکپشت آبی که در اقیانوس هستند ۶ نوع آن در آب‌های غنی عمان زندگی می‌کنند. دو نوع از آن‌ها (لاگرهدها و سبزها) برای تولید مثل به ساحل می‌آیند. راس‌الجنز محلی مناسب برای این جانوران است.

لاکپشت‌ها در هر شب سال از اقیانوس عربی به اینجا می‌آیند و «پناهگاه لاکپشت راس‌الجنز» که توسط دولت اداره می‌شود از این سایت تخم‌گذاری که دارای اهمیت جهانی است محافظت می‌کند.

این مرکز برای حفظ حیات خود تورهای اسکورت شده برای تماشای لاکپشت‌ها برپا می‌کند.

چکار کنیم؟

انتظارات خود را مدیریت کنید. انتظار نداشته باشید نماهای نزدیکی مانند مستند «Life on Earth» ببینید. مشاهده این لحظه‌ی حیاتی در چرخه‌ی به خطر افتاده‌ی زندگی این گونه، تجربه‌ای آرام و ساکت است.

همیشه به لیدر تور خود گوش بسپارید و به قوانین احترام بگذارید: سکوت کنید، از دیدرس لاکپشت‌ها فاصله بگیرید و به هنگام تذکر دوربین خود را کنار بگذارید. عدم موفقیت در رعایت این موارد ممکن است جانور را مضطرب کرده و او را راهی اقیانوس بکند و در تحلیل نهایی گونه را به خطر بیندازد.

کجا بمانیم؟

هتل عمان

مرکز از بیرون ظاهری بی‌مانند دارد اما درون آن هتلی قابل قبول قرار گرفته است. هزینه اتاق شامل دو سفر تماشای لاکپشت (یکی در عصر و دیگری در صبح زود) است.

شما می‌توانید در پناهگاه، داخل چادری طبیعی نیز اقامت کنید.

از این‌جا برای بازگشت به مسقط مسیر جاده‌ی ساحلی را به سمت شمال دنبال کنید.

اصول سفر در جاده

در سال ۱۹۷۰ که سلطان به قدرت رسید عمان تنها یک جاده‌ی درست و حسابی داشت! پس از گذشت ۴۶ سال، در کنار سایر دستاوردهایش، او شبکه‌ای از مسیرها و جاده‌ها را برای متصل کردن شهرها و روستاها به یکدیگر تعبیه کرده است.

رانندگی در اتوبان اطراف مسقط پر سرعت و سنگین است و برخی از رانندگان ممکن است با سرعت بالا از عقب به شما بسیار نزدیک شوند. جدای از نواحی شهری، جاده‌ها آرام‌تر و در نزدیکی کوه‌ها تقریبا خالی هستند.

در این نواحی احتیاط کنید: شترها و بزها ممکن است در مسیر ظاهر شوند. باران می‌تواند باعث شود که وادی‌ها (بسترهای خشک رودخانه) به سرعت دچار سیل شوند. در کوهستان و بیابان تنها با خودروهای مناسب و مجهز تردد کنید.

تلفن همراه و برخی تدارکات ضروری را فراموش نکنید و کسی را از قبل در جریان برنامه سفر خود قرار دهید.

منبع lonley planet
برچسب‌ها جاده

دیدگاه  

    تبلیغات