در آنتالیا چه باید کرد؟

عدنان ایرانی
دوشنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵
در آنتالیا چه باید کرد؟

 ترکیه همانند بسیاری از کشورها جاذبه‌های خاص خودش را دارد، خصوصا در منطقه‌ای مانند آنتالیا که بعد از استانبول پر بازدیدترین مقصد توریستی در این کشور است.

آنتالیا مکان‌های گردشگری زیادی دارد؛ به‌خصوص خط ساحلی گسترده و کشیده شده، منطقه‌هایی که شامل استراحتگاه کوچک برای تعطیلات است. پس به‌اندازه کافی این شهر قابلیت دیدن و شناختن دارد و به همین دلیل سفر به آنتالیا در میان گردشگران ایرانی محبوبیت یافته است.

نویسنده اصلی این مطلب می‌گوید که اولین بازدیدش از آنتالیا به سال ۲۰۰۴ و یک سفر کاری برمی‌شود. او برای یک مسافرت یک ماهه در سال ۲۰۱۰، مجدد به سواحلی از کمر (kemer) رفته و سفرش در فتحیه (Fethiye) پایان یافته است. آنچه در ادامه می‌خوانید، از زبان اون روایت می‌شود.

شهر قدیمی «کالیجی» (Kaleici) و دروازه «هادریان» (Hadrian)

شهر قدیمی «کالیجی»

در حالی که مرکز شهر آنتالیا قطب مدرن مدروز و قسمت قدیمی آن یک جاذبه برای یک روز آرامبخش است.

شامل دروازه ورودی تاریخی هادریان، محله دیواری قدیمی کالیجی در ترکیه، خانه‌های رستورانی و کافه‌ برای دریا کنار، ناهار خوری در هوای آزاد، مغازه‌های سوغاتی در میان خانه‌های به سبک معماری عثمانی و موزه کالجی با انواع مانکن ها که نوع زندگی مردم این منطقه در دوره‌های گذشته را نشان می‌دهد.

همچنین، مسجد «ییولی مینار» (YivliMinare) با قدمتی از قرن ۱۳ میلادی، از دیگر جاهای دیدنی آنتالیا به شمار می‌آید و نمونه‌ای عالی از معماری سلجوقی در ترکیه است.

ییولی مینار

آبشارهای «دودن و ماناوگات» (Düden and Manavgat)

آبشارهای «دودن و ماناوگات»

در ۱۲ کیلومتری شمال شرق آنتالیا آبشار با ارزش دودن قرار دارد. فضای سبز آن سایه گسترده‌ای برای بازدید در یک روز گرم و هوای مرطوب و خنک، حس واقعی رفع خستگی را به ما می‌دهد. البته برای ورود باید هزینه‌ای بپردازید اما در برابر این همه لذتی که از این آبشار به دست می‌آورید، یک پول خرد است.

آبشار ماناواگات، یکی دیگر از مکان های طبیعی است. آخرین بازدید من از این آبشار در سال ۲۰۰۴ بود، اما همیشه به‌صورت آنلاین آن را بررسی می‌کردم.

موزه آنتالیا

موزه آنتالیا

موزه آنتالیا همانند همه موزه‌های دنیا به‌جز دوشنبه‌ها همه روزه باز است که یک سالن پر از تندیسهای باستانی بوده، در حالی که اتاق دیگری از آن نمایانگر تابوت بازیافت شده از زمین‌های تدفین شده «پرگ» (Perge) است.

ساحل ماسه‌ای «لارا» (Lara)

ساحل ماسه‌ای «لارا»

لارا، ساحل مشهور آنتالیا یکی از محیط‌های بزرگ‌ترین جشنواره مجسمه‌های شنی جهان است. شرکت‌کنندگان، مجسمه‌های شنی بزرگ از یک سوژه‌ی خاصی درست می‌کنند که در طول تابستان در ساحل باقی خواهد می ماند سوژه ها شامل اسطوره شناسی درکشورها است.

کوه «تاحتالی» (Tahtali)

کوه «تاحتالی»

این کوه‌های محکم بالای خط ساحلی آنتالیا قرار دارد. یک سواری با تله کابین شما را به ارتفاع ۲۳۶۵ متری می‌برد که شامل یک رستوران، کافه تریا بوده که فرصت عکاسی را نیز به شما می‌دهد.

در سمت دیگری کوه‌های باشکوه «توروس» (Taurus) قرار دارد که شما می‌توانید در یک روز آفتابی به مشاهده خط ساحلی بپردازید. آنهایی که می‌خواهند آدرنالین بیشتری در بدنشان ایجاد شود به‌جای برگشتن با تله کابین، با چتر پایین بیایند.

استراحتگاه «دی ۴۰۰» (D400)

استراحتگاه «دی ۴۰۰»

یکی از ویژگی‌های خوب منطقه آنتالیا که من به شخصه خیلی دوست دارم وجود یک جاده‌ی ساحلی اصلی به نام دی ۴۰۰ است که به تمام تفریحگاه‌ها دسترسی دارد.

گردشگران ماجراجو دوست دارند که به استراحتگاه کوچک ساحلی بگردند، این استراحتگاه از قطب بین‌المللی آنتالیا شروع شده و در شهر مدرن «کاس» (Kas) پایان می‌یابد.

من شخصا کمر را دوست ندارم، به همین ترتیب «بلک» (Belek) برای دوستداران گلف بهتر است. اما مکان‌هایی مانند معبد «آپولو» (Apollo) یا «سیرالی» (Cirali) با روستای «ویبس» (vibes) و اتمسفر خود، لذت فراوانی برای بازدیدکنندگان دارد.

 «آسپندوس و ترمسوس» (Aspendos and Termessos)

آسپندوس و ترمسوس

آسپندوس خانه یکی از بهترین سالن‌های تئاتر روم باستان و حتی امروزی در جهان است، این سالن هنوز به‌خاطر داشتن ویژگی آکوستیک صدا برای کنسرت‌ها استفاده می‌شود. ترمسوس در پارک ملی «گولوک» (Gulluk) (شمال شرقی مرکز آنتالیا)، قرار دارد که ویژگی شهری آن تپه، میدان، یک بازار، آب‌انبار و تئاتر باستانی برای دیدن دارد.

ساحل «کنیالتی» (Konyaalti)

ساحل «کنیالتی»

من چون زیاد ساحل را دوست ندارمبنابراین زیاد این بخش را نگشتم، اما این یک پیشنهاد مورد پسند برای خیلی از راهنماهای گردشگران و بازدیدکنندگان تکراری آنتالیا است.

این ساحل یکی از دو ساحل اصلی است که دیگری، ساحل لارا است که تعدادی کافه، رستوران و مغازه‌ها در اطراف آن وجود دارد. بنابراین برای خانواده‌ها تبدیل به یک مکان شگفت‌انگیز شده است.

آکواریوم آنتالیا

آکواریوم آنتالیا

یک معرفی نسبتا جدید برای منطقه آنتالیا است، این جاذبه جدید تاکنون از سوی بازدیدکنندگان جایزه یکی از بزرگ‌ترین مجتمعان آکواریوم در جهان را به دست آورده است. اطلاعات بیشتر در مورد این آکواریوم را در سایت رسمی آن مطالعه کنید.

«سیرالی و الیمپوس» (Cirali and Olympos)

سیرالی و الیمپوس

سیرالی و الیمپوس دو استراحتگاه در حومه آنتالیا هستند که یک ساحل ریگی طولانی دارند. همچنین توسط لاکپشت‌های دریایی برای تخم گزاری استفاده می‌شوند. جوانان و مسافران الیمپوس را برای اقامت دوست دارند در حالی که سایر دوست دارند به طرف دیگر یعنی سیرالی بروند. هر دو استراحتگاه یک سفر یک شبه ایده‌ آل را به وجود می‌آورند. خرابه‌های تاریخی الیمپوس در نواحی جنگلی قرار دارد و شعله‌های آتش سوزان «چیموئرا» (Chimaera) برای اکتشاف وجود دارد.

اگر شما در حال عبور از آن منطقه هستید می‌توانید در سفر یک روزه از آن بازدید کنید، اما شعله‌های سوزان در شب بسیار چشم‌نواز هستند.

«پاسه لیس» (Phaselis) باستانی

«پاسه لیس» (Phaselis) باستانی

این خرابه با یک ساحل ریگی و یک ساحل شنی زیبا احاطه شده است. این مکان یک بندر شهر قدیمی است که از تاریخ قرن هفت قبل از میلاد تأسیس شده است. از آنجایی که پاسه لیس با سرگرمی‌های تاریخی و ساحل و شنا ترکیب شده است، برای خانواده‌ها مناسب است.

مکان تاریخی «راه لیسیان» (Lycian Way)

مکان تاریخی «راه لیسیان»

آخرین مکان پیشنهادی در آنتالیا، در واقع از این منطقه آغاز می‌شود و در فتحیه به پایان می‌رسد. بیشتر آن در امتداد خط ساحلی است. راه لسیایی یکی از بهترین پیاده روهای جهان است و طول آن ۵۲۰ کیلومتر است.

اگر شما برای این خط ساحلی ۵۲۰ کیلومتر، توان پیاده‌روی دارید، شما را به مناظر ساحلی بسیار زیبایی خواهد برد که با ماشین نمی‌توانید بروید. به‌خاطر اینکه من برای سفر به هر استراحتگاه از سیستم نقل‌وانتقال اتوبوس استفاده کردم واین سواحل را در مسیرم با پیاده‌روی تجربه نکردم.

دیدگاه