شادترین کشورهای جهان کدامند؟

سعید میرزاپور
پنجشنبه، ۳ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
شادترین کشورهای جهان کدامند؟

همه ساله لیستی از شاد‌ترین کشور‌های جهان توسط سازمان ملل منتشر می‌شود. امسال نیز این لیست بعد از بررسی ۱۵۶ کشور جهان منتشر شده است. همراه کجارو باشید تا با شادترین کشور‌های جهان آشنا شویم و معیار‌های این بررسی را نیز بشناسیم.

مردمی که در کشور‌های شاد جهان زندگی می‌کنند به دولت و تجارتشان اعتماد دارند. این افراد خودشان را در برابر تصمیمات زندگی آزاد می‌بینند و مدعی هستند که پشتیبانی اجتماعی خوبی از آن‌ها صورت می‌گیرد. در چنین کشور‌هایی داشتن ‍پول ضرری ندارد و آسیب‌هایی را به همراه نمی‌آورد.

گزارش شادترین کشور‌های جهان توسط راه کار‌های توسعه پایدار سازمان ملل متحد ارائه می‌شود. در این تحقیق محققان مستقلی حضور دارند که از بین آنها می‌توان به Jeffrey Sachs که یک اقتصاددان حرفه‌ای است اشاره کرد. این تیم ۱۵۶ کشور جهان را بررسی می‌کنند و نتایج ارزیابی مردم نسبت به زندگی‌شان را از ۰ تا ۱۰ به دست می‌آورند.

البته در این بررسی چندین فاکتور اهمیت دارند که در این بین ۵ مورد از آن‌ها بسیار مهم هستند:

 • سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP)
 • امید به زندگی در بدو تولد سالم
 • آزادی عمل در زمینه انتخاب مسیر زندگی
 • سخاوت
 • برداشت‌ها از فساد

باید به این نکته توجه داشت که سرانه تولید ناخالص داخلی در احساس شادی مردم اهمیت بسیاری دارد و نقش بزرگی را در این خصوص بازی می‌کند. بر اساس مصاحبه‌ای که با Andrea Illy، مدیر Illycaffe در خصوص تاثیر اهمیت شرکت‌ها در شاد بودن افراد انجام شده است وی اعلام کرده که:

من شرکت‌ها را مثل آجر‌های یک جامعه می‌دانم. زیرا آن‌ها سهم بزرگی را در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و نوآوری ایفا می‌کنند. در یک شرکت، افراد ذی‌نفع می‌توانند با در نظر گرفتن جامعه، اقتصاد و پایداری محیطی، اقدام به تولید شادی در بین مردم کنند.

در ادامه این مقاله از کجارو با ۲۰ کشور شاد دنیا آشنا خواهیم شد. پس تا انتهای مقاله همراه کجارو باشید.

۲۰- امارات متحده عربی

امارات متحده عربی

مهم‌ترین عامل در قرارگیری امارات متحده عربی در بین شادترین کشور‌های جهان، سرانه تولید ناخالص داخلی آن است. البته در زمینه حمایت‌های اجتماعی نیز این کشور عملکرد خوبی از خود نشان داده است. جالب است بدانید که این گزارش از ساکنان امارات متحده عربی جمع آوری شده است و البته اغلب آن‌ها نیز غیر بومی هستند. در امارات متحده عربی جمعیت غیر بومی ۸۰ درصد کل شهروندان این کشور را شامل می‌شود.

۱۹- شیلی

شیلی

کشور شیلی نسبت به سال گذشته توانسته است ۴ رتبه در بین شادترین کشور‌های جهان صعود کند که این موضوع به طور گسترده‌ای به حمایت خوب اجتماعی مربوط می‌شود.

۱۸- پادشاهی بریتانیا

انگلیس

انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی نسبت به سال گذشته توانسته‌اند چندین پله در بین شادترین کشور‌های جهان رشد کنند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در این صعود، حمایت اجتماعی و سرانه تولید ناخالص داخلی سهم زیادی داشتند. البته باید بدین نکته نیز اشاره کرد که در بریتانیا میزان رضایتمندی افراد از زندگی‌شان بسیار متفاوت است و تفاوت زیادی در بین‌شان وجود دارد. چنین اتفاقی را در ایالات متحده آمریکا، استرالیا و اندونزی نیز شاهد هستیم.

۱۷- لوکزامبورگ

لوکزامبورگ

سرانه تولید ناخالص داخلی لوکزامبورگ نقش زیادی در جایگاه این کشور در بین ۲۱ کشور شاد جهان دارد. این کشور با سرانه تولید ناخلص داخلی ۱۰۱٫۹۳۶ دلاری توانسته دومین سرانه تولید ناخالص را در سرتاسر جهان داشته باشد.

۱۶- بلژیک

بلژیک

رتبه کشور بلژیک در بین شادترین کشور‌های جهان دقیقا مانند کشور آلمان است. در هر دو کشور نیز سرانه تولید ناخالص داخلی و حمایت اجتماعی نقش زیادی را در شاد بودن شهروندانشان ایفا می‌کنند.

۱۵- آلمان

آلمان

گزارشات حاکی از آن هستند که هر افزایش درآمدی در آلمان تنها تاثیر کوچکی در افزایش رضایت‌مندی شهروندان دارد. لازم به ذکر است که چنین موضوعی تنها در ۲ کشور دیگر صادق است که در این بین می‌توان به استرالیا و بریتانیا اشاره کرد.

۱۴- ایرلند

ایرلند

کشور ایرلند نسبت به سال گذشته توانسته است ۴ رتبه در بین شادترین کشور‌های جهان صعود کند. دلیل این موضوع نیز رتبه‌دهی شهروندان آن به موضوع حمایت اجتماعی است. جالب است بدانید که این کشور بعد از سال ۲۰۰۷ یک بحران اقتصادی را پشت سر گذاشت است. نویسنده این گزارش مدعی شده که: «با توجه به بحران اقتصادی که بعد از سال ۲۰۰۷ اتفاق افتاد، ایرلند و آیسلند یکی از برترین نمونه‌ها در زمینه شاد نگهداشتن مردم با وجود شوک‌های خارجی بودند».

۱۳- ایالات متحده

ایالات متحده

رتبه ایالات متحده نسبت به سال گذشته یک واحد سقوط کرده است و دلیل این موضوع بر اساس ادعای ناشران این گزارش، موضوعات اجتماعی بوده است که باعث کاهش آزادی شخصی افراد شده است. در این بین می‌توان به حمایت اجتماعی کم و بیماری‌های روانی اشاره کرد. ناشران این گزارش مدعی شده‌اند که: «به طور خلاصه، بحران آمریکا به جای بحران اقتصادی، بحران اجتماعی است».

۱۲- اتریش

اتریش

با وجود اینکه رتبه اتریش با رتبه ایالات متحده در بین شادترین کشور‌های جهان یکسان بود، اما در رتبه بندی این کشور شرایط آزادی مردم در زمینه انتخاب مسیر زندگی و درک پایین از فساد‌های دولتی تاثیر گذار بوده است.

۱۱- کاستاریکا

کاستاریکا

برخلاف تمام کشور‌های موجود در این لیست، کاستاریکا سرانه تولید ناخالص داخلی پایینی دارد و پایین‌تر از تمام کشور‌های موجود در این لیست است. اما با این وجود، کاستاریکا توانسته است بالاترین رتبه را در زمینه حمایت‌های اجتماعی و پایین‌ترین رتبه را در بخش درک از فساد به دست بیاورد که این موضوع کشور مذکور را شایسته قرارگیری در لیست شادترین کشور‌های جهان می‌کند. این کشور همچنین در زمینه پایداری و انرژی‌های تجدید پذیر نقشی پیشرو دارد. لازم به ذکر است که کاستاریکا چندی پیش توانست ۷۶ روز از سوخت‌های فسیلی استفاده نکند.

۱۰- سوئد

سوئد

کشور سوئد در همان جایگاهی قرار دارد که سال گذشته قرار داشت و دو سال است که دهمین کشور شاد جهان به حساب می‌آید. سرانه تولید ناخالص داخلی و امید به زندگی سالم در این کشور باعث شده‌اند که سوئد یکی از شاد‌ترین کشور‌های جهان باشد.

۹- استرالیا

استرالیا

بر اساس گزارش ناشران این لیست، در کشور استرالیا تمام فاکتور‌های مربوط به زندگی شاد در بالاترین سطح قرار دارند، اما بیماری‌های فیزیکی و روانی باعث شده‌اند که این کشور نتواند رتبه بهتری را در این لیست به دست آورد.

۸- نیوزلند

نیوزلند

با وجود اینکه سرانه تولید ناخالص داخلی در نیوزلند کمی پایین‌تر از استرالیا است، اما هر دو کشور در ۵ فاکتور مهم مربوط به شادترین کشور‌های جهان شرایط مشابهی دارند. اما نیوزلندی‌ها نسبت به شهروندان استرالیا سخاوتمند‌تر هستند.

۷- کانادا

کانادا

امسال جایگاه کانادا و هلند در لیست شادترین کشور‌های جهان تغییر کرده است. اما همچنان کانادا در این زمینه رتبه‌های خوبی را کسب کرده که این موضوع در زمینه معیار‌های اجتماعی نیز به خوبی خودنمایی می‌کند. نویسنده این گزارش مدعی شده است که: «جوامع متنوع نظیر کانادا قادر هستند تا به اعتماد اجتماعی بیشتری از طریق برنامه‌های اتخاذ شده در زمینه فهم چند قومیتی و چند فرهنگی دست یابند».

۶- هلند

هلند

هلند و کانادا شرایط بسیار مشابهی نسبت به یکدیگر در زمینه ارزیابی معیار‌های شاد بودن دارند. شرایط در هر دو کشور در زمینه سرانه تولید ناخالص داخلی، حمایت اجتماعی و درک آزادی در زمینه انتخاب مسیر زندگی یکسان بوده است.

۵- فنلاند

فنلاند

فنلاند توانسته جایگاه خود را در لیست شادترین کشور‌های جهان از سال گذشته حفظ کند. در بین چهار کشور دیگر موجود در شمال اروپا، فنلاند رتبه پنجم را در خصوص شاد بودن شهروندانش به دست آورده است.

۴- سوئیس

سوئیس

نویسنده این گزارش مدعی شده است که: «تفاوت در بین چهار کشور برتری که در لیست شادترین کشور‌های جهان قرار گرفته‌اند چندان زیاد نیست». با این اوصاف سوئیس چهارمین کشور شاد جهان شناخته می‌شود.

۳- ایسلند

ایسلند

حمایت اجتماعی یکی از مهم‌ترین معیار‌های موجود در رتبه بندی بود که در تمام ملیت‌ها توسط Gallup World Poll بررسی شد. بیشترین درصد از افرادی که مدعی شدند در زمان‌های بحران، فردی حمایتشان کرده است، مربوط به کشور ایسلند بود.

۲- دانمارک

دانمارک

با وجود اینکه رتبه دانمارک نسبت به سال گذشته در لیست شادترین کشور‌های جهان یک واحد سقوط کرده است اما شرایط هر شش معیار این کشور همچنان ثابت هستند.

۱- نروژ

نروژ

سال گذشته کشور نروژ رتبه چهارم از این لیست را در اختیار داشت اما امسال توانسته است در جایگاه نخست لیست شادترین کشور‌های جهان قرار گیرد. نکته جالب اینکه، در خصوص شاخص محرومیت‌های مادی کودکان جهان، نروژ کمترین محرومیت را نسبت به تمام کشور‌های جهان دارد.

همان‌طور که در این مقاله از کجارو مطالعه کردید، با شادترین کشور‌های جهان و معیار‌های ارزیابی این موضوع آشنا شدیم. نظر شما در خصوص این لیست و کشور‌های موجود در آن چیست؟ نظراتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و کاربران کجارو در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

  منبع businessinsider
  برچسب‌ها امارات

  دیدگاه