۲۷ مکان سورئال در دنیا که پیش از مرگ باید ببینید (قسمت سوم)

حمیده کریمی
یکشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۰
۲۷ مکان سورئال در دنیا که پیش از مرگ باید ببینید (قسمت سوم)

در این قسمت، ادامه‌ی فهرست مکان‌های سورئال و شگفت‌انگیز دنیا را دنبال می‌کنیم. با کجارو همراه باشید.

در گوشه و کنار دنیا، مناظر طبیعی متعددی وجود دارند که با آنچه که همیشه می‌بینیم متفاوت هستند. مناظر و شگفتی‌هایی که در جای دیگر دنیا شبیه آنها پیدا نمی‌شود. مثلا کوهستان‌هایی با اشکال و رنگ‌های عجیب و غیرطبیعی یا غارهای یخی و مرمرین. در دو قسمت قبلی مقاله با تعدادی از این مکان‌های عجیب دنیا آشنا شدیم. در ادامه با ۹ شگفتی دیگر طبیعت آشنا می‌شویم. مناظر شگفت‌انگیزی که در نگاه اول، غیرواقعی به نظر می‌رسند.

۱۹. آنتلوپ کنیون، آریزونا

آنتلوپ کنیون

حتما تصاویر زیبای چشم‌اندازهای آنتلوپ کنیون را دیده‌اید و از زیبایی و سحرانگیزی آن‌ها به وجد آمده‌اید. اشکال عجیب و منحصربه‌فرد این صخره‌ها که با تابش نور در ساعات مختلف روز تغییر رنگ می‌دهند و نوری که از شکاف این صخره‌ها به داخل می‌تابد و زیباترین نورپردازی دنیا را به نمایش می‌گذارد، از زیباترین و فراموش‌نشدنی‌ترین مناظری هستند که ممکن است در طول زندگی خود شاهد باشید. این ژرف‌دره‌ی شگفت‌انگیز، در طول چندین هزار سال و بر اثر نیروهای بی‌امان باد و آب، ایجاد شده است. فرسایش بر اثر باد و آب، این ماسه‌سنگ‌ها را به آرامی تراشیده و شکل داده است و بافت‌ها و اشکال منحصربه‌فردی در آن‌ها ایجاد کرده است.

۲۰. غار فینگال (Fingal)،‌ اسکاتلند

غار فینگال

این ساختارهای شگفت‌انگیز در نگاه اول، مصنوعی و دست‌ساز به نظر می‌رسند اما بر اثر جریان گدازه به وجود آمده‌اند. این غار دریایی شگفت‌انگیز از ستون‌های بازالتی شش‌ضلعی متصل به هم روی یک جریان آتشفشانی قدیمی، تشکیل شده است. این غار به دلیل شکل ظاهری منحصربه‌فرد و انعکاس جالب صدا، در دنیا شناخته شده است. به دلیل اندازه‌ی بزرگ و سقف‌های طاقی‌شکل، صداها به شکل وهم‌آوری در این غار انعکاس می‌یابند. برای دسترسی به این غار باید از تورهای کروز محلی استفاده کنید. ساختار این غار تا حدودی شبیه به گذرگاه جاینت در ایرلند شمالی است.

۲۱. گودال تو سوآ اوشن (To Sua Ocean)، ساموآ

ساموآ

معنای نام این گودال یا استخر طبیعی «گودالی بزرگ برای شنا کردن» است؛ نامی که به خوبی این گودال را توصیف می‌کند. برای ورود به این استخر طبیعی باید ۳۰ متر پایین بروید. این استخر طبیعی دیدنی و نفس‌گیر که بر اثر فعالیت یک آتشفشان سپری ایجاد شده است، یک نردبان برای پایین رفتن گردشگران دارد. باغ‌های سرسبز، اطراف آن را احاطه کرده‌اند و موجودات دریایی متعددی از قبیل انواع ماهی و خرچنگ در آن زندگی می‌کنند. این استخر عمق زیادی ندارد. این گودال به اقیانوس راه دارد و از آن تغذیه می‌شود.

۲۲. جنگل بامبو، کیوتو

جنگل بامبو

یکی از زیباترین درختستان‌های ژاپن، جنگل بامبو در آراشیامای ژاپن است. این منطقه جایی برای استراحت امپراطور بوده و بعدها کاخ‌های این منطقه به معابد بودایی تبدیل شده‌اند. امروزه گردشگران برای تماشای این معبدها و جنگل دیدنی و شگفت‌انگیز بامبو به این منطقه سفر می‌کنند. یک مسیر پیاده‌روی عالی در میان پیچ و خم‌های این جنگل ساخته شده است. با عبور از این مسیر زیبا، از تماشای منظره‌ی شگفت‌انگیز بامبوها و شنیدن صدای باد که در میان درختان می‌پیچد، لذت خواهید برد. مسیر سه لاینی جنگل بامبو، مکانی محبوب برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است.

۲۳. غار کرم شب‌تاب، نیوزیلند

نیوزیلند

این محدوده‌ی خاص در غار وایتومو (Waitomo) واقع شده و جایی است که در آن کرم‌های شب‌تاب، منظره‌ای شبیه آسمان پرستاره را روی دیوارهای غار ایجاد می‌کنند. شهرت این غار به خاطر تعداد زیاد کرم‌های شب‌تابی است که در آن زندگی می‌کنند. در تاریکی غار، نورهای سبز و زرد تولید شده توسط این کرم‌های شب‌تاب، سقف غار را به منظره‌ای شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند؛ گویی که کهکشانی از ستارگان چشمک‌زن در مقابل شما به رقص درآمده است. این غار اولین بار در سال ۱۸۸۷ کشف شد و از سال ۱۸۸۹ برای بازدید عموم افتتاح شد. این گونه از کرم شب‌تاب فقط در نیوزیلند دیده می‌شود و تقریبا هم‌اندازه‌ی پشه است.

۲۴. پلکان هایکو (Haiku Stairsهاوایی

هاوایی

این مسیر پیاده‌گردی شیب‌دار، چون پلکانی رو به بهشت است. این پلکان که در رشته‌کوه Koʻolau واقع شده، از ۳۹۲۲ پله تشکیل شده است. ساخت این راه پله به عنوان یک پروژه‌ی فوق سری در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا آغاز شد. در سال‌های اخیر هزینه‌های زیادی برای بازسازی راه پله‌ی هایکو صورت گرفته اما ورودی آن همچنان به صورت رسمی بسته است و افرادی که برای صعود به آنجا می‌روند از راه های دیگری برای رسیدن به پله‌های هایکو استفاده می‌کنند.

۲۵. آتش‌فشان‌های کامچاتکا (Kamchatkaروسیه

روسیه

این مجموعه کوه‌های آتش‌فشانی در شبه‌جزیره‌ی کامچاتکا قرار دارند و ۱۹ تای آنها هنوز فعال هستند. بلندترین آنها Klyuchevskaya Sopka نام دارد. بیش از ۳۰۰ آتشفشان در این شبه‌جزیره شناسایی شده است. بزرگترین آتش‌فشان در میان این آتشفشان‌ها، در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است؛ ارتفاع آن برابر با ۳۵۲۸ متر است. همچنین کلیوچوسکایا سوپکا با ۴۷۵۰ متر ارتفاع، بلندترین آتشفشان فعال کامچاتکا است.

۲۶. سنوت‌های شبه‌جزیره‌ی یوکاتان (Cenotes of Yucatánمکزیک

یوکاتان

این گودال‌های طبیعی و شگفت‌انگیز در عصر یخبندان تشکیل شده‌اند. این گودال‌ها برای قوم مایا مقدس بودند و آنها بخشی از مراسم مذهبی و نذورات خود را در اطراف این گودال‌ها برپا می‌کردند. سنوت‌ها فرم‌های جغرافیایی هستند که معمولا در نواحی کم‌ارتفاع مثل جزیره‌ها و خطوط ساحلی پیدا می‌شوند. این گودال‌ها در حقیقت محل دسترسی به آب‌های زیرزمینی هستند. فقط در شبه‌جزیره‌ی یوکاتان مکزیک، بیش از ۶۰۰۰ سنوت مختلف شناسایی شده است. آب این گودال‌ها معمولا زلال و شفاف است چون عبور آب از دل زمین به تصفیه شدن آن منجر می‌شود. این سنوت‌ها یکی از شگفت‌آورترین و زیباترین پدیده‌های طبیعی هستند که گردشگران، غواصان و غارنوردان سراسر دنیا را به سوی زیبایی‌های و شگفتی‌های خود می‌کشانند.

۲۷. دریاچه‌های سه رنگ کلیموتو (Kelimutu)، جزیره‌ی فلورس (Flores)، اندونزی

اندونزی

کلیموتو آتش‌فشانی است که در جزیره‌ی فلورس اندونزی قرار دارد. این کوه آتش‌فشانی، سه دریاچه‌ دارد که رنگ‌‌های متمایزی دارند. رنگ این دریاچه‌ها به صورت دوره‌ای و غیرقابل پیش‌بینی به دلیل واکنش‌های شیمیایی دائما در حال تغییر است. بین ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۶، رنگ این دریاچه‌ها شش بار تغییر کرد. غربی‌ترین دریاچه Tiwu Ata Bupu نام دارد و معمولا آبی‌رنگ است. دو دریاچه‌ی دیگر با یک دیواره از هم جدا شده‌اند و معمولا سبز و قرمز هستند. امروزه این دریاچه‌ها به مقصد گردشگری محبوبی در اندونزی تبدیل شده‌اند.

مطالب مرتبط:

    منبع buzzfeed

    دیدگاه