مسافران در راه مانده مشهد گرفتار بازار سیاه بلیت شدند

مسافران در راه مانده مشهد گرفتار بازار سیاه بلیت شدند

تیم  کجارو
| یکشنبه, ۱ اسفند ۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

مسافران مانده و سرگردان در فرودگاه مشهد، هر لحظه مشکلاتشان بیشتر می‌شود. در کنار گذراندن شبی سرد در فرودگاه بدون هیچ امکانات، نه تنها امروز ایرلاین‌‌ها پول پروازهای باطل شده‌شان را نمی‌دهند، بلکه هر لحظه نرخ‌های بلیت در حال افزایش است‌.

شب‌ گذشته، ساعات سردی بر مسافران مانده در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد گذشت و مسافران به هر طریق که بود شب را صبح کردند، بماند اینکه عده‌‌ای هم با پرداخت نرخ‌‌های گزاف، مجبور به گرفتن اتاقی در هتل برای گذراندن شب شدند.

فرودگاه مشهد

مشکل دیگری که امروز برای مسافران در راه مانده فرودگاه مشهد رخ داده است، ابطال پرواز‌ها، عدم تمکین ایرلاین‌‌ها به آیین‌نامه حقوق مسافر، افزایش نجومی قیمت بلیت‌های پرواز و نبود مسئولان پاسخگو است.

در حالی که باید بهای بلیت برخی پروازهای ابطال‌ شده حداکثر تا ۷۲ ساعت به حساب مردم برگردد، برخی ایرلاین‌‌ها به مردم اعلام کرده‌‌اند که فعلاً پولی برای پرداخت بهای بلیت‌ها ندارند و ممکن است این پروسه تا ۲ هفته به طول بینجامد.

فرودگاه مشهد

حال مسافرانی که قبلا بهای بلیت پرواز خود را پرداخت کرده‌‌اند و پولی برای اخذ بلیت جدید در دست ندارند، مانده‌‌اند که باید چکار کنند ضمن آنکه نرخ‌ بلیت پروازهای جدید هم از سوی ایرلاین‌ها به بهانه آزادسازی و البته در نبود نظارت سازمان هواپیمایی کشوری هر لحظه در حال افزایش است.

یکی از شاهدان عینی که خود مسافر پرواز باطل‌شده مشهد-تهران است در این باره می‌گوید:

‌پس از آنکه صبح امروز برای اخذ بلیت به دفتر یکی از شرکت‌های هواپیمایی مراجعه کردیم، ابتدا نرخ بلیت مشهد تهران حدود ۱۷۰ هزار تومان بود، اما در مدت چند دقیقه، نرخ از ۱۷۰ تومان به ۲۷۰ هزار تومان افزایش یافت.

این مسافر مانده در فرودگاه مشهد افزود که وقتی علت را از متصدی فروش جویا شدم، گفت به هر حال تقاضا زیاد است و در این افزایش تقاضا نرخ‌‌ها هم افزایش می‌یابد و قطعاً کسی که توان مالی بیشتری دارد می‌تواند زودتر بلیت تهیه کند، پس زودتر دست در جیب خود کنید!

وی بیان کرد که از آن نظر که توانایی مالی زیادی نداشتیم، به سراغ دفاتر دیگر شرکت‌های هواپیمایی واقع در فرودگاه مشهد رفتیم اما در اغلب پروازهایی که جا وجود داشت، نرخ‌ها گران بود و توانایی پرداخت آن را نداشتیم؛ حال ‌در فرودگاه مشهد سرگردان مانده‌ایم که باید چکار کنیم و هیچ مسئولی هم‌ خود را متولی رسیدگی به این بازارسیاه بلیت نمی‌‌داند.

سوءاستفاده از قانون آزادسازی نرخ بلیت در شرایط افزایش تقاضا در نبود نظارت سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حاکمیت صنعت حمل و نقل هوایی، موضوعی است که در ایام پرتقاضا‌ بیشتر نمود می‌یابد. در این عرصه در نبود رقابت سالم، ایرلاین‌‌ها‌ نه تنها خدمات خود را افزایش نمی‌‌دهند بلکه فقط با افزایش نرخ‌ها به فکر خالی کردن جیب مسافران هستند در حالی که در آزادسازی، در شرایط وجود رقابت سالم و بازار رقابتی غیرمضر، باید‌ در شرایط افزایش تقاضا با افزایش خدمات،‌ نرخ‌ها کاهش یابد.

برچسب‌ها مشهد مسافر

دیدگاه  

    تبلیغات