پیشنهاد ایتالیایی‌ها برای مرمت رایگان عمارت مسعودیه

پیشنهاد ایتالیایی‌ها برای مرمت رایگان عمارت مسعودیه

تیم  کجارو
| شنبه, ۲۳ بهمن ۹۵ ساعت ۱۶:۰۰

ایتالیایی‌ها پیشنهاد مرمت رایگان عمارت مسعودیه را مطرح کردند. با کجارو همراه باشید تا از جزییات این خبر آگاه شوید.

مدیر یک شرکت ایتالیایی گفت:

اگر پروژه احیا کاروانسراهای مسیر گرمسار اصفهان کلید بخورد، شرکت «ال، ای، جنسیس» آمادگی دارد مرمت مسعودیه را به صورت رایگان انجام دهد.

به نقل از روابط عمومی‌صندوق احیای اثار تاریخی و فرهنگی، مدیرعامل شرکت ایتالیایی «ال، ای، جنسیس» گفت: شرکت ما قصد دارد تعدادی از کاروانسراهای مسیر گرمسار تا اصفهان را از صندوق احیاء تحویل گرفته و آن را احیاء و بهره برداری کنند.

آلن آسکرلی افزود:

شرکت «ال، ای، جنسیس» همچنین قصد دارد بناهای تاریخی اطراف این کاروانسراها را انتخاب کرده و در آن شهرک‌های گردشگری ایجاد کند. هدف ما این است که فرهنگ مردم منطقه را از طریق این بناها و کاروانسراهای تاریخی به نمایش بگذارد.

وی با اشاره به اهمیت تاریخی مسیر اصفهان تا گرمسار اشاره کرد: این مسیر ۶۰۰ کیلومتری دارای وسعتی برابر ۲۵ هزار کیلومتر مربع است و کار بر روی این مسیر و بناهای تاریخی آن می‌تواند مقاصد ارزشمندی برای گردشگران تعریف کند.

این فعال اقتصادی با اشاره به سوابق شرکت‌های ایتالیایی که در قالب یک مجموعه در حوزه‌های مهندسی، سرمایه‌گذاری و گردشگری فعالیت می‌کنند، افزود:

این شرکت‌ها سوابق بسیار مهمی‌در احیاء بناهای تاریخی و مدیریت توریسم در دنیا داشته اند و دو سال است که بر روی پروژه احیاء کاروانسراهای تاریخی مسیر گرمسار تا اصفهان مشغول مطالعه هستند.

مدیرعامل شرکت «ال، ای، جنسیس» یادآور شد: ما توانستیم تیم بسیار قدرتمند و کارشناسی را در حوزه تامین زیرساخت‌های گردشگری جمع کنیم و خدمات فنی و مهندسی روز دنیا را با همکاری ۱۲ کشور بزرگ و صاحب قدمت در این حوزه ارائه دهیم. شرکت ما پیشتر بازسازی کلیسای مریم مقدس در اصفهان را انجام داده است.

آلن آسکرلی توضیح داد:

احیاء مسیر تاریخی گرمسار تا اصفهان و تقویت گردشگری آن می‌تواند به توسعه پایدار در روستاها و جوامع محلی این مسیر هم منتهی بشود.

مدیر عامل شرکت «ال، ای، جنسیس» اشاره داشت: در این زمینه البته از توان متخصصان و کارشناسان ایرانی نیز در کنار مهندسان سرشناس خارجی استفاده خواهد شد.

این فعال حوزه گردشگری گفت: اگر این پروژه کلید بخورد، شرکت «ال، ای، جنسیس» این آمادگی را دارد که مرمت عمارت زیبا و نفیس مسعودیه تهران را به عنوان یک هدیه برای صندوق احیاء به صورت رایگان انجام دهد.

وی با اشاره به ایده شکل دهی شهر‌ک‌های گردشگری در ایران گفت: ما تمایل داریم تا بناها و کاروانسراهای تاریخی این مسیر را ببینیم و بعد از بازدید و مطالعه دقیق تر وارد فازهای مختلف اجرایی شویم.

در ادامه این دیدار محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیاء گفت: خوشبختانه پیشتر در جریان سفر نخست وزیر ایتالیا به ایران ارتباط خوبی بین صندوق احیاء و سرمایه گذاران این کشور برقرار شد و گروه‌های مختلف ایتالیایی برای احیاء بناهای تاریخی و سرمایه گذاری و انتقال دانش فنی در این عرصه با ما وارد مذاکره شده‌اند.

وی افزود:

اگر اراده ای از طرف شرکت «ال، ای، جنسیس» برای احیاء بناهای تاریخی در ایران باشد قطعا می‌توانیم در آینده نزدیک مراحل اجرایی این کار را کلید بزنیم.

مدیرعامل صندوق احیاء اشاره کرد:

ما آمادگی این را داریم که بتوانیم اطلاعات و جزئیات مربوط به کاروانسراهای مسیر مورد نظر را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانیم وارد فازهای بعدی همکاری شویم.

وی همچنین بحث انتقال دانش فنی را یکی از محورهای مهم همکاری های دو جانبه عنوان کرد.

پوینده تاکید کرد:

با مذاکراتی که وزارت اقتصاد داشته ایم می‌توانیم اصل سرمایه گذاری هر کشور خارجی در بناهای تاریخی ایران را تضمین کنیم.

جاده سنگی صفویه که مسیر تاریخی گرمسار-اصفهان است تعداد قابل توجهی بنا و کاروانسرای تاریخی در خود دارد و شرکت ایتالیایی «ال، ای، جنسیس» قصد دارد در طرحی با عنوان پهنه گردشگری حاشیه کویر ایران به احیاء تعدادی از این بناها و کاروانسراهای تاریخی بپردازد.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها مرمت

دیدگاه  

    تبلیغات