بلیت هواپیما برای معلولان نیم بها شد

سیامک احدی
یکشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
بلیت هواپیما برای معلولان نیم بها شد

با تصویب لایحه جدید حمایت از حقوق معلولان در مجلس، سطح خدمات سامانه‏‌های حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری برای افراد دارای معلولیت شدید ارتقا می‌یابد.

«انوشیروان محسنی بندپی» رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در تهیه لایحه حمایت از حقوق معلولان برای اولین بار از خود جامعه هدف نظرسنجی شده و این کار با همکاری آنان انجام شده است، گفت:

تشکل‌های حامی حقوق معلولان در ابعاد مختلف به اصلاح قانون پیشین پرداختند و آن را بار دیگر مورد بازبینی قرار دادند. لایحه جدید حمایت از حقوق معلولان در مجلس در ۱۰ فصل و ۳۵ ماده به تصویب رسیده است، چرا که علی‌رغم بهبود نسبی و قابل ملاحظه در آسایش و آرامش، ارتقای سطح خدمات حمایتی و توان‌بخشی افراد معلول، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۱۳۸۳ نتوانسته است انتظارات و توقعات میلیون‏‌ها نفر از شهروندان دارای معلولیت را برآورده کند.

بندپی به جزئیات این لایحه درباره سامانه‌های حمل و نقل برای معلولان پرداخت و گفت:

افراد دارای معلولیت‌‏های شدید می‌توانند از این پس از سامانه‏‌های حمل و نقل ریلی و اتوبوس‏رانی درون‌شهری دولتی و عمومی به صورت رایگان و از سامانه‌‏های برون‏‌شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی غیردولتی به شکل نیم‌بها استفاده کنند.

وی ادامه داد که:

با اجرایی شدن قانون جدید حمایت از حقوق معلولان، شهرداری‏‌ها مکلف هستند جهت امکان تردد افراد دارای معلولیت‌‏های شدید، سامانه‌های حمل و نقل ویژه افراد دارای معلولیت را با تجهیز ناوگان خودروهای مناسب‌‏سازی شده ایجاد کنند.

وی افزود:

دولت مکلف است در تشکیل این سامانه‏‌ها به شهرداری‏‌های فاقد اعتبارات لازم کمک کند. اجرایی شدن این ماده مستلزم آئین‌نامه‌ای است که بر اساس آن توافق بین دستگاه‌های اجرایی صورت بگیرد. اجرایی شدن این ماده در دستگاه‌های دولتی مانعی ندارد، اما لازم است تا با دستگاه‌های خصوصی در قالب یک تفاهم‌نامه این کار انجام شود.

دیدگاه