نصب دروازه ارگ بم، به مناسبت سالگرد زلزله بم

فاطمه رشیدی
چهار شنبه، ۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵
نصب دروازه ارگ بم، به مناسبت سالگرد زلزله بم

در چهاردهمین سالگرد زلزله بم، دروازه چوبی اصلی و خاطره‌انگیز ارگ بم نصب شده است.

«افشین ابراهیمی» مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی ارگ بم، روز سه‌شنبه ۵ دی درباره آخرین وضعیت ارگ بم و منظر فرهنگی آن بعد از گذشت ۱۴ سال از زلزله اعلام کرد:

در این مدت هم در حوزه پژوهش مرتبط با مرمت و هم در حوزه حفاظت و مرمت اقدامات موثری انجام شده است.

او تصریح کرد:

منظر فرهنگی بم که در سال ۸۳ به ثبت جهانی رسیده، حدود ۲۳ هزار هکتار است که شامل محوطه‌های باستانی، قنات‌ها، نخلستان‌ها و آثار تاریخی است و ارگ بم فقط ۱۹ هکتار از این محدوده را در بر می‌گیرد.

ابراهیمی افزود:

هر چهار حصار ارگ بم، مورد مرمت قرار گرفته است و البته این به معنای بازسازی کامل نیست. فقط بحث ارتقای وضعیت مطرح است و هر سه دروازه ارگ هم مرمت شده است.

او ادامه داد:

دروازه چوبی اصلی که از آن رونمایی خواهد شد، برای مردم بسیار خاطره‌‌انگیز است و مردم با آن حس عاطفی خاصی دارند که برای ساخت آن از‌‌ همان در قبلی که تخریب‌شده، الهام گرفته و مطابق‌‌ همان ساخته شده است.

مدیر پایگاه جهانی ارگ بم تأکید کرد:

با مرمت بازار، تکیه، اصطبل، سربازخانه، مسجد پیامبر، زیارتگاه، مسجد جامع، نقش‌هایی از حاکم نشین خانه حاکم و تعدادی از خانه‌های اعیانی مثل خانه سیستانی منظر این ارگ چهره جالب توجهی به خود گرفته است.

ابراهیمی در پاسخ به این پرسش که با پژوهش‌های انجام شده در طول این سال‌ها چه تمهیداتی برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی آینده برای این میراث ارزشمند ایرانیان اندیشیده شده، تصریح کرد:

چون این بنا خشتی است این که به طور کامل در برابر حادثه مشابه آسیب نبیند، ناممکن به نظر می‌رسد. اما بهینه‌سازی در تولید مصالح گلین و بهبود روش‌های سنتی و مدرن برای مرمت ‌‌نهایت اقدامی بوده که انجام شده تا در برابر آسیب‌های احتمالی لرزه‌های گسل تا حد امکان خسارت کمتر شود.

ارگ بم بزرگ‌ترین سازه خشتی در جهان بود که محل آن در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد.

«بم و فضای فرهنگی آن» در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است. این ارگ عظیم که در مسیر جادهٔ ابریشم قرار دارد، سده ۵ پیش از میلاد ساخته شده‌است و تا سال ۱۸۵۰ پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده بود.

در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۲، در اثر زلزله شدیدی که شهر بم و حومه آن را تحت تأثیر قرار داد، بیش از ۸۰ درصد ارگ بم تقریبا به طور کامل از بین رفت.

چند روز پس از رخ دادن زمین‌لرزه، رئیس جمهور وقت ایران قول بازسازی این اثر جهانی را داد. البته در بازسازی بم هیئت‌های مختلفی از کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی با ایران همکاری کردند و این اثر هم اکنون از فهرست آثار در خطر جهانی خارج شده است.

دیدگاه