مسقف شدن درگاه‌ های ارزشمند کاخ‌ هخامنشی پاسارگاد

مسقف شدن درگاه‌ های ارزشمند کاخ‌ هخامنشی پاسارگاد

فاطمه رشیدی
| شنبه, ۱۱ آذر ۹۶ ساعت ۱۴:۱۵

مدیر پایگاه میراث‌ جهانی پاسارگاد از مسقف شدن درگاه‌های ارزشمند کاخ‌های اختصاصی سایت جهانی پاسارگاد خبر داد.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، «حمید فدایی» مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد بیان کرد:

«مسقف شدن درگاه‌های کاخ اختصاصی»، الگویی برای حفاظت از نقوش هخامنشی سایت جهانی پاسارگاد است و با مسقف شدن این درگاه‌ها، قسمتی از نقوش برجسته هخامنشی پاسارگاد با رعایت شرایط و ضوابط موجود به صورت اصولی‌تر محافظت و نگهداری خواهند شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان این که اجرای این طرح با همکاری هیئت ایتالیایی از ساختار سازه‌ای پروفیل‌های پولادی ضدزنگ در کشور ایتالیا تهیه و ساخته می‌شود و در نهایت برای نصب به پاسارگاد منتقل می‌شود، افزود:

به زودی پنل‌های خورشیدی نیز در بالای این سقف‌ها برای نورپردازی تعبیه می‌شود.

فدایی در ادامه تشریح کرد:

از دیگر برنامه‌های این پایگاه جهانی مسقف کردن تمامی مجموعه کاخ‌ها است. ولی در حال حاضر طراحی این سقف‌ها برای ۲ نقش‌ برجسته مهم این کاخ بوده است.

فدایی خاطرنشان کرد:

تمام اقدامات حفاظتی و مرمتی مجموعه جهانی پاسارگاد در قالب یک تفاهم‌نامه سه‌ساله منعقد شده با کارشناسان و باستان‌شناسان کشور ایتالیا صورت گرفته است، که حفاظت و مرمت اصولی نقش انسان بالدار و همچنین کاخ (دروازه) از آن جمله است.

به‌ گفته او تفاهم‌نامه مشترک سه‌ساله با هیئت ایتالیایی تا آخر سال میلادی جاری به پایان می‌رسد و امید است در قالب تفاهم‌نامه‌های مجدد فعالیت‌های مشترک در این مجموعه جهانی ادامه یابد.

برچسب‌ها هخامنشیان

دیدگاه  

    تبلیغات