مسقف شدن درگاه‌ های ارزشمند کاخ‌ هخامنشی پاسارگاد

فاطمه رشیدی
شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۵
مسقف شدن درگاه‌ های ارزشمند کاخ‌ هخامنشی پاسارگاد

مدیر پایگاه میراث‌ جهانی پاسارگاد از مسقف شدن درگاه‌های ارزشمند کاخ‌های اختصاصی سایت جهانی پاسارگاد خبر داد.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، «حمید فدایی» مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد بیان کرد:

«مسقف شدن درگاه‌های کاخ اختصاصی»، الگویی برای حفاظت از نقوش هخامنشی سایت جهانی پاسارگاد است و با مسقف شدن این درگاه‌ها، قسمتی از نقوش برجسته هخامنشی پاسارگاد با رعایت شرایط و ضوابط موجود به‌صورت اصولی‌تر محافظت و نگهداری خواهند شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان اینکه اجرای این طرح با همکاری هیئت ایتالیایی از ساختار سازه‌ای پروفیل‌های پولادی ضدزنگ در کشور ایتالیا تهیه و ساخته می‌شود و در نهایت برای نصب به پاسارگاد منتقل می‌شود، افزود:

به‌زودی پنل‌های خورشیدی نیز در بالای این سقف‌ها برای نورپردازی تعبیه می‌شود.

فدایی در ادامه تشریح کرد:

از دیگر برنامه‌های این پایگاه جهانی مسقف کردن تمامی مجموعه کاخ‌ها است. ولی در حال حاضر طراحی این سقف‌ها برای ۲ نقش‌ برجسته مهم این کاخ بوده است.

فدایی خاطرنشان کرد:

تمام اقدامات حفاظتی و مرمتی مجموعه جهانی پاسارگاد در قالب یک تفاهم‌نامه سه‌ساله منعقد شده با کارشناسان و باستان‌شناسان کشور ایتالیا صورت گرفته است، که حفاظت و مرمت اصولی نقش انسان بالدار و همچنین کاخ (دروازه) از آن جمله است.

به‌ گفته او تفاهم‌نامه مشترک سه‌ساله با هیئت ایتالیایی تا آخر سال میلادی جاری به پایان می‌رسد و امید است در قالب تفاهم‌نامه‌های مجدد فعالیت‌های مشترک در این مجموعه جهانی ادامه یابد.

دیدگاه