دیدنی های بسطام؛ شهری عارفانه در مسیر جاده ابریشم

دیدنی های بسطام؛ شهری عارفانه در مسیر جاده ابریشم

شیدا  خرمشاهی
| شنبه, ۴ آذر ۹۶ ساعت ۱۰:۱۵

از آنجایی که دیدنی‌های بسطام فاصله چندانی با یکدیگر ندارد، در سفرتان به این شهر می‌توانید با صرف زمان کوتاهی، از تمام جاذبه‌های دیدنی این شهر دیدن کنید.

 بسطام شهری دوست‌داشتنی و آرام در هفت کیلومتری شمال‌شرقی شاهرود در استان سمنان است. این شهر خوش آب و هوا به دليل اينكه زادگاه و مدفن یکی از عارفان بزرگ ايران یعنی بایزید بسطامی است، به یکی از بهترین مقاصد گردشگری عرفانی كشور تبديل شده است. بسطام شهری با چنارهای تنومند و باغ‌های مصفا است که دیدنی‌های زیادی دارد که دیدن هریک از آنها خالی از لطف نیست.

مجموعه بایزید بسطامی

از آنجایی که دیدنی‌های بسطام فاصله چندانی با یکدیگر ندارد، در سفرتان به این شهر می‌توانید با صرف زمان کوتاهی، از تمام جاذبه‌های دیدنی این شهر دیدن کنید. در ادامه به شما این جاذبه های دیدنی را معرفی می کنیم.

مجموعه بایزید بسطامی

مجموعه تاریخی بایزید بسطامی

در کتاب‌های تاریخی آمده که اهالی بسطام هیچگاه عاشق نمی‌شوند و اگر هر فرد عاشقی پا به این شهر بگذارد و جرعه‌ای از آب این دیار بنوشد، عشق از دلش بیرون می‌رود. این روایات به عشق «بایزید» که تنها عاشق حق بوده، اشاره دارد كه امروزه آرامگاه وی در شهر بسطام قرار گرفته است.

نام اصلی بایزید بسطامی «طیفور بن عیسی بم سروشان» بوده و پدر او از زرتشتیانی بوده که به اسلام روي آورده و مسلمان شده است. از زندگی این عارف به نام مطلب زیادی در دسترس نیست ولی برخی او را سقا و شاگرد «امام جعفر صادق» می‌دانند.

مجموعه تاریخی بایزید بسطامی

مجموعه بایزید بسطامی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهر بسطام است. وقتی وارد میدان اصلی شهر بسطام می‌شوید، می‌توانید گنبد مخروطی و فیروزه‌ای رنگ این عارف نامدار را تماشا کنید.

این مجموعه از خانقاه یا صومعه بایزید، رواق، منار آجری، مسجد اول بایزید، مسجد دوم بایزید، مسجد ایلخانی، امام‌زاده محمد، گنبد غازان‌خان، ایوان‌غربی، دالان و ایوان الجایتو، حمام، مقبره شاهزاده افغان، مقبره آل‌کرت، موزه عرفان‌شرق و مدرسه شاهرخیه تشکیل شده که هرکدام از آنها مربوط به یک دوره‌ای از تاریخ هستند و دیدن هرکدام از آنها جايگاه خود را دارد.

مجموعه تاریخی بایزید بسطامی

وقتی وارد مجموعه بایزید بسطامی می‌شوید، گویی به گذشته پا گذاشته‌اید. همینطور فضای آرامش‌بخش همراه با صدای آواز پرندگان، آسمان آبی‌ رنگ، درختان پرپشت و سرسبز و کاشی‌کاری‌های بی‌نظیر، مجموعه‌ای تماشایی با چشم‌اندازی زیبا را پدید آورده که حال خوبی به هر آدمی می‌بخشد.

مدرسه شاهرخیه

مدرسه شاهرخیه

مدرسه تاریخی شاهرخیه بسطام از بناهای مجموعه تاریخی بایزید بسطامی به شمار می‌رود. این مدرسه از آثار به جای مانده از دوران تیموریان است که در شرق مجموعه بایزید بسطامی قرار گرفته است. مدرسه شاهرخیه در دو طبقه از ۲۸ حجره، مسجد، ایوان و زورخانه تشکیل شده است.

این مدرسه که همواره از آن به‌عنوان مرکزی برای تحصیل استفاده می‌شده، نام خود را از موسس خود یعنی «شاهرخ تیموری» گرفته است. اکنون از مدرسه شاهرخیه به‌عنوان یک حوزه علمیه استفاده می‌شود.

برج کاشانه

برج کاشانه

برج کاشانه بسطام برج سر به فلک کشیده و زیبایی در جنوب شهر بسطام در جوار مسجد جامع بسطام است. معماری بنا جلوه و شکوه خاصی دارد و شبیه به رصدخانه‌ها به صورت  چند وجهی و با گچ‌بری‌ و آجركاری‌های بسيار زیبا تزیین شده است. ارتفاع این برج نزدیک به بیست متر است و باتوجه به کتیبه‌ای که در سر در ورودی آن قرار گرفته، قدمت آن به سال ۷۰۰ هجری قمری بازمی‌گردد.

برج کاشانه

اهالی بسطام بر این باورند که این برج قبل از اسلام آتشکده زرتشتیان بوده است و بعدها تبدیل به دیده‌بانی شده است. برخی دیگر می‌گویند که قبلا نام اصلی این بنا «غازانه» بوده و متعلق به آثار به جای مانده از «غازان خان مغول» است که بعدها به مرور زمان و بدون توجه به اصل آن «کاشانه» نام گرفته است.

مسجد جامع بسطام

مسجد جامع بسطام

مسجد جامع بسطام یکی از زیباترین مساجد تاریخ ایران و یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های تاریخی شهر بسطام است که قدمت آن به سال ۷۰۶ هجری قمری می‌رسد. این مسجد در جوار برج کاشانه بسطام قرار گرفته و فاصله کمی با مجموعه بایزید بسطامی دارد.

مسجد جامع بسطام

ساختمان این مسجد دارای گچبری‌ها و آجرکاری‌های ظریف و بسیار زیبایی است که در زمان خود بسیار تحسین برانگیز بوده و از شاهکارهای معماری به شمار می‌رفته است. 

برچسب‌ها لوکیشن دیدنی ها

دیدگاه  

    تبلیغات