کشف آثار فرهنگی و بقایای انسانی متعلق به عصر آهن ۱ و ۲ در رامسر

فاطمه رشیدی
چهار شنبه، ۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۵
کشف آثار فرهنگی و بقایای انسانی متعلق به عصر آهن ۱ و ۲ در رامسر

در کاوش محدوده‌ای در رامسر که زیر پوشش مطالعات ژئوفیزیک سنجش از دور قرار گرفته بود؛ تعدادی آثار فرهنگی و بقایای انسانی و حیوانی متعلق به عصر آهن ۱ و ۲ کشف شد.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری، «محمدرضا خلعتبری» سرپرست هیئت علمی کاوش‌های باستان‌ شناسی «ایزگام دشت جنت رامسر»، امروز چهارشنبه ۱ آذر ۹۶ با اعلام این مطلب تشریح کرد:

۱۶ گور از نوع حفره‌ای ساده، چهار چینه سنگی و کلان‌سنگی مگالیتیکی مورد کاوش قرار گرفته است.

وجود بقایای حیوانی در تمام قبور کاوش شده که بعضا شامل بقایای کامل حیوان از نوع گاوسانان بوده است؛ حکایت از حضور اقوامی در این منطقه دارد که اقتصادشان عمدتا مبتنی بر تولیدات دامی بوده است.

خلعتبری افزود:

این اقوام در ساخت انواع و اقسام ظروف سفالین، ابزار و ادوات مفرغی، مانند لوازم رزم، شکار و ... و نمونه‌های بی‌بدیلی از زیورآلات دارای مهارت بوده‌اند.

به گفته او، به‌دلیل محدودیت کار میدانی در این محوطه گورستانی در این فصل کاوش و همچنین وسعت آن؛ هنوز بسیار زود است تا در ارتباط با ساختارهای فرهنگی اقوام ساکن در این منطقه به‌طور شفاف و روشن سخن گفت.

سرپرست هیئت علمی کاوش‌های باستان‌شناسی ایزگام دشت جنت رامسر، ضمن تایید اینکه این آثار با توجه به مقایسه و مقابله آن‌ها با دیگر محوطه‌های شناخته شده مربوط به عصر آهن ۱ و ۲ هستند؛ تشریح کرد:

از کاوش گورستان یاد شده نمونه‌های بسیاری از بقایای انسانی، حیوانی، زغال و بقایای درون ظروف برای آزمایش آنالیز مواد، سالیابی مطلق، ژنتیک، ایزوتوپ دندان برای شناخت امراض، نوع تغذیه، مهاجرت و ... جمع‌آوری شده است.

او افزود:

نمونه‌های جمع‌آوری‌ شده برای انجام آزمایش‌های لازم به مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در ژاپن و سوئد ارسال شده است که دریافت نتایج آن ما را در تفسیر ویژگی‌های فرهنگی، قومی، نژادی اقوام یاد شده کمک و از ضریب احتمالات موجود به‌طور قابل‌توجهی خواهد کاست.

خلعتبری با بیان این نکته که غرب مازندران و به‌ویژه شهرستان رامسر تاکنون زیر پوشش مطالعات باستان‌شناسی به‌طور هدفمند قرار نگرفته است؛ ادامه داد:

پرسش‌های اساسی و بنیادینی در ارتباط با تاریخ تمدن و فرهنگ این منطقه وجود داشته و ضرورت انجام پژوهش‌های میدانی در این منطقه از دیرباز احساس می‌شد.

این باستان‌شناس با اشاره به قرارگیری کاوش این محوطه ارزشمند در دستور کار پژوهشکده باستان‌شناسی در سال جاری با توجه به ضرورت‌های موجود، از اعزام هیئت باستان‌شناسی پس از تصویب در شورای پژوهشی به این منطقه تاریخی خبر داد.

او در ادامه از همراهی کارشناسانی در زمینه باستان‌شناسی، ژئوفیزیک «سنجش از دور»، انسان‌شناسی جسمانی، مردم‌شناس، نقشه‌بردار، طراح، عکاس و... در این هیئت اشاره کرد.

خلعتبری با اشاره به پایان نخستین فصل کاوش محوطه باستانی ایزگام جنت رودبار رامسر تصریح کرد:

این محوطه باستانی بر اساس یک برنامه اضطراری بررسی و شناسایی که در سال ۱۳۶۸ در مناطق کوهستانی شهرستان رامسر انجام شده بود، شناسایی و مورد گمانه‌زنی قرار گرفته بود.

خلعتبری با بیان این مطلب که کاوش گورستان «ایزگام دشت رامسر» بر اساس برنامه‌های مصوب پژوهشی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری یک برنامه ۵ ساله است؛ ضمن قدردانی از حمایت‌های بی‌‌شائبه مسئولان استان و شهرستان اظهار امیدواری کرد:

با دریافت پاسخ، نمونه‌های آزمایشگاهی و گزارش‌های انسان‌شناسی جسمانی، مردم‌شناسی، ژئوفیزیک و آماده شدن نقشه‌ها، طرح‌ها و عکس‌ها زمینه برای تدوین اولین کتاب مستند و علمی منطقه بر اساس نتایج کاوش‌های باستان‌شناسی صورت‌گرفته، فراهم شود.

مجوز کاوش‌های باستان‌شناسی «ایزگام دشت رامسر» توسط ریاست پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

دیدگاه