شعار روز جهانی موزه در سال ۲۰۱۸ چیست؟

سیامک احدی
چهار شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۷
شعار روز جهانی موزه در سال ۲۰۱۸ چیست؟

شعار روز جهانی موزه توسط شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) اعلام شد.

گسترش موزه‌های دنیا و همكاری همه‌جانبه ی علمی، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین‌المللی و تدوین برنامه‌هایی مؤثر است كه دارای خطوط اساسی همكاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه‌ها در سطح جهانی باشد.

بر اساس همین عقیده، در قطعنامه‌ی شماره ی پنج ِ دوازدهمین مجمع عمومی كمیته‌ی بین‌المللی موزه‌ها ایكوم (ICOM) كه در ۲۸ مه ۱۹۷۷ میلادی در مسكو برپا شد ، روز ۱۸ مه برابر با ۲۸ اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه‌ها اعلام شد و از آن سال در روز جهانی موزه درهمه‌ی كشورهای عضو، مراسمی اجرا می‌شود.

«موزه‌های درهم‌ تنیده: رویکردهای نو، مردمان نو» عنوانی است که شورای بین‌المللی موزه‌ها به عنوان شعار روز جهانی موزه‌ها در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرده که در روز ۱۸ می سال آینده میلادی (۲۸ اردیبهشت ۹۷) در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود.

در توضیح این شعار آمده است:

در جهانِ پیوسته کنونی، درک نقش موزه‌ها بدون توجه به پیوندهایی که ایجاد می‌کنند، غیرممکن است. موزه ها عضوی اصلی و حیاتی از جامعه، منظر فرهنگی و محیط طبیعی هستند. تکنولوژی این امکان را فراهم می‌کند تا موزه‌ها بتوانند با چیزی به سادگی یک «هشتگ #» به فراتر از مخاطبان اصلی خود دست یابند. برای برخی از موزه‌ها تکنولوژی حتی برای ایجاد پیوندهای جدید نیاز نیست و تنها رویکردی جدید به مجموعه‌اشان راهی جدید و نوآورانه برای جذب مخاطبان جدید است. در رو زجهانی موزه‌ها در سال ۲۰۱۸، همه موزه‌ها به یافتن رویکردها و مخاطبان جدید از طریق کاوش، تقویت و ایجاد پیوندها و ارتباطات تشویق می‌شوند.

از سال ۱۹۷۷، هرساله روز جهانی موزه‌ها گرامی داشته می‌شود. هر ساله این روز بر یکی از موضوعات اجتماعی تمرکز دارد.در سال ۲۰۱۶ ، نزدیک به ۳۵ هزار موزه از ۱۴۵ کشور جهان این روز را با فعالیت‌ها و مناسبت هایی گرامی داشتند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه