مادر جهانی صنایع دستی ایران در شورای جهانی صنایع دستی

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۷
مادر جهانی صنایع دستی ایران در شورای جهانی صنایع دستی

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ارائه طرح معرفی مادر جهانی صنایع‌دستی به شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد.

 بهمن نامور‌مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور امروز سه‌شنبه ۱۱ مهر درباره دستاوردش از سفر اخیر به کویت و شرکت در اجلاس آسیا و اقیانوسیه سال ۲۰۱۷ اظهار کرد:

در این جلسه چند طرح از سوی ایران مطرح شد که یکی از آن‌ها معرفی مادر جهانی صنایع‌ دستی بود.

او ادامه داد:

ایران گزارشی را به آسیا و اقیانوسیه ارائه داد و اعلام کرد طی یک فراخوان، درخواست کردیم استان‌ها مسن‌ترین هنرمند صنایع‌دستی را که سال‌ها در این حوزه فعالیت کرده و حداقل ۹۰ سال دارد، معرفی کنند. در نتیجه متوجه بانوی ۱۰۷ ساله‌ای در سیرجان کرمان شدیم که گلیم شیریکی‌پیچ می‌بافت؛ به همین دلیل از ماه‌نسا شهسواری‌پور در بیست‌و‌هشتمین نمایشگاه صنایع‌دستی به‌عنوان مادر صنایع‌دستی ایران تجلیل شد و از سوی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به او گواهی اعطا کردیم.

او افزود:

البته از استان کردستان نیز یک هنرمند آقا که در حوزه خراطی چوب فعالیت می‌کند و بالای ۹۰ سال دارد به‌عنوان نفر دوم معرفی شد.

استقبال از طرح ایران

نامور مطلق با بیان اینکه همه‌ اعضا از این طرح استقبال کردند، گفت: «چینی‌ها و هندی‌ها اعلام کردند در این زمینه تحقیق می‌کنند که اگر بتوانند مسن‌ترین هنرمند صنایع‌دستی خود را معرفی کنند. شورای جهانی از این موضوع استقبال کرد و قرار شد اعضای آسیا و اقیانوسیه نیز این موضوع را در کشورشان مطرح کنند. آن‌ها درباره نحوه گزینش مشکل داشتند که ما نحوه گزینش خودمان را ارائه دادیم.

درصدد هستیم هر استان یک مادر صنایع‌دستی داشته باشد و مسن‌ترین فرد به‌عنوان پدر یا مادر صنایع دستی جهان معرفی شود.

مدیر منطقه غرب آسیا اظهار کرد:

در جلسه اعلام کردم اگر بعد از بررسی‌های دوباره متوجه شویم هنرمندی مسن‌تر از ماه‌نسا شهسواری‌پور وجود دارد، او را معرفی می‌کنیم و اگر فرد دیگری نباشد، او را به‌عنوان کاندیدای مادر صنایع‌دستی جهان معرفی خواهیم کرد.

او درباره اینکه اگر کشورهای دیگر فردی مسن‌تر از هنرمند ایران معرفی کنند، چه می‌شود؟ توضیح داد:

اگر کشورهای دیگر هنرمند بالای ۱۰۷ سال داشته باشند می‌توانند او را به‌عنوان مسن‌ترین هنرمند معرفی کنند. اما بعد از آنکه ما بخش کوتاهی از فیلم ماه‌نسا شهسواری‌پور را در جلسه پخش کردیم اعضای کشورهای دیگر تعجب کردند که هنرمندی وجود دارد که نزدیک ۱۰۰ سال کار هنری انجام داده است.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد:

من برای پیگیری پرداخت مستمری مادر صنایع‌دستی نامه نوشتم تا حمایت‌هایی هم از طریق معاونت صنایع‌دستی کشور صورت گیرد و تنها به نام‌گذاری اکتفا نشود و اگر فردی حداقل افتخاری برای ما به‌همراه می‌آورد ما نیز حداقل وظایف خود را در این زمینه انجام دهیم. معاونت صنایع‌دستی نمی‌تواند اقدامی برای بیمه هنرمندان بالای ۵۰ سال انجام دهد اما می‌تواند ماهانه مبلغی را که به‌‎عنوان مستمری از سوی وزارت ارشاد به هنرمندان پیشکسوت داده می‌شود برای آن‌ها نیز در نظر بگیرد.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه