تلاش باستان شناسان برای ثبت جهانی مجموعه ازبکی

سیامک احدی
سه شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
تلاش باستان شناسان برای ثبت جهانی مجموعه ازبکی

باستان‌شناسان در تلاش برای ثبت جهانی مجموعه ازبکی استان البرز هستند.

«روح‌الله یوسفی زشک» سرپرست هیئت باستان‌شناسی، اعلام کرد:

برنامه نقشه‌برداری، عکس‌برداری هوایی، گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم مجموعه سایت باستانی ازبکی استان البرز به دلیل اهمیت بالا و وسعت منحصر به فرد محوطه از تیرماه تاکنون در حال انجام است که در جریان آن حدود صد و نود میلیون نقطه برای تهیه نقشه توپوگرافی تعیین و کل مجموعه به شبکه‌های صد متری تقسیم شد.

وی افزود که این پژوهش‌ها سرآغازی برای ثبت جهانی مجموعه ازبکی است.

محوطه باستانی ازبکی

وی با اشاره به وسعت حدود ۲۰۰ هکتاری مجموعه تپه‌های ده‌گانه ازبکی افزود:

در مرحله بعد پروژه وارد فاز پیمایش دقیق مجموعه شد که در این فاز کل خرده سفال‌های پراکنده پیرامون تپه‌ها و سطح ۲۰۰ هکتار پیمایش و نقطه‌گذاری و تمام داده‌ها در نرم‌افزار تخصصی پیمایش ثبت و نقطه‌گذاری شده است.

یوسفی زشک افزود که همزمان با این مرحله فاز سوم گمانه‌زنی بصورت مته حفاری دستی انجام گرفت و بهره‌مندی از اوگر دستی (Hand Auger) با مته‌ها و تیغه‌های در اندازه‌های گوناگون و بازوهای قابل افزایش تا شش متر می‌تواند در تعیین عرصه و حریم تپه|‌های باستانی، مفید و سودمند واقع شود.

​به گفته او، در این روش مته با نیرویی که از چرخش دست حاصل می‌شود، خاک را پاره کرده و به لایه‌های زیرین فرو رفته و ضمن فشرده کردن خاک شواهد استقراری را بصورت یک برش لایه نگاری مینیاتوری در معرض دید پژوهشگر قرار می‌دهد.

یوسفی زشک با بیان اینکه در فاز چهارم در کنار گمانه‌های مته دستی، گمانه‌زنی بصورت سنتی در حال انجام است گفت:

بخش شرقی و شمالی تپه ازبکی، جنوب مارال تپه و چهار جهت تپه جیران و یان تپه به سرانجام رسید که نتایج قابل توجهی از گمانه‌زنی‌ها بدست آمد که نشان می‌دهد حریم و عرصه مجموعه ازبکی دست‌خوش تغییرات زیادی شده است.

منبع مهرنیوز

دیدگاه