گردشگری هدفمند در پاسارگاد با تورهایی برای اقامت بیشتر

آزاده یوسف نژاد
جمعه، ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰
گردشگری هدفمند در پاسارگاد با تورهایی برای اقامت بیشتر

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی از پاسارگاد نیز بازدید کرده و نظراتی را درباره گردشگری در این محوطه میراث جهانی یونسکو، عنوان کردند.

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری روز پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶ در جریان بازدید از محوطه میراث جهانی پاسارگاد گفت:

معرفی ظرفیت‌های بسیار جالب و ارزشمند این محوطه جهانی با تعریف تورهای هدفمند گردشگری باید در دستور کار قرار گیرد.

او ادامه داد:

حضور گردشگران در محوطه‌ها و سایت‌های تاریخی باید برنامه‌ریزی درست و اجرای اقدامات مناسب به ماندگاری در این محوطه‌ها منجر شود، ایجاد اقامتگاه برای گردشگران به‌منظور افزایش ماندگاری آن‌ها در محوطه‌های آثار تاریخی ایجاد اشتغال و درآمدزایی را نیز به دنبال خواهد داشت.

مونسان با تأکید بر این‌که گردشگری باید در استان فارس به‌عنوان یکی از استان‌های مهم کشور در حوزه فرهنگی و تاریخی باید فعال و پویا شود، یادآور شد:

حفظ و نگهداری از این آثار تاریخی اولویت ماست اما باید در عین حفاظت و نگهداری و رعایت استانداردها، معرفی این آثار به گردشگران را با اجرای برنامه‌ها و اقدامات مناسب در دستور کار قرار دهیم.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین بر استفاده از افراد بومی و محلی در اجرای برنامه‌های گردشگری در پاسارگاد تأکید کرد و گفت:

آموزش نیروی انسانی بومی در این منطقه باید در دستور کار قرار گیرد تا جامعه محلی از منافع وجود این آثار فرهنگی و تاریخی منتفع شوند.

مونسان تصریح کرد:

استفاده از تورلیدرهای متبحر و آموزش‌دیده در محوطه‌ها و سایت‌های تاریخی از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه این افراد علاوه بر معرفی آثار تاریخی می‌توانند معرف فرهنگ و اصالت ایرانی و اسلامی به گردشگران باشند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر سامان‌دهی محوطه میراث جهانی پاسارگاد تأکید کرد و افزود:

استان فارس باید با  خلاقیت و ابتکار این آثار منحصربه‌فرد را به گردشگران معرفی کند و توسعه گردشگری و به‌دنبال آن توسعه جامعه محلی را مورد توجه قرار دهد.

دیدار مونسان با باستان‌شناس ایتالیایی

مونسان همچنین در این بازدید با جوزپا ماریا فازیو، پرفسور مرمت سنگ و کلودیو پروسپری پورتا باستان‌شناس ایتالیایی محوطه پاسارگاد به گفت‌وگو پرداخت.

معاون رئیس‌جمهوری حضور این باستان‌شناسان را در محوطه تاریخی پاسارگاد یک جاذبه گردشگری دانست و افزود:

همه ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی باید برای رشد و توسعه گردشگری و پیشرفت جوامع محلی مورد استفاده قرار گیرند و البته این مهم باید با حفظ اصول حفظ و نگهداری از آثار انجام شود.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها توریسم خبر

    دیدگاه