اولین کاشی ماندگار مشهد شکسته شد

سیامک احدی
سه شنبه، ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۵
اولین کاشی ماندگار مشهد شکسته شد

نخستین کاشی ماندگار مشهد که در ۸ شهریور امسال بر سردر خانه هنرمند دوتار نواز ایرانی نصب‌شده بود، شکسته شد.

۲۷ اردیبهشت امسال و همزمان با آغاز هفته میراث فرهنگی، طرح نصب کاشی ماندگار اجرایی شد تا با نشان دادن یک مسیر فرهنگی به گردشگران، خانه اهالی فرهنگ و هنر را در شهرهای مختلف کشور نشان دهد.

بعد از گذشت پنج ماه از نصب نخستین کاشی ماندگار مشهد که بر سردر خانه «عثمان محمدپرست» در خراسان نصب شده بود، این کاشی شکسته و به نظر می‌رسد فرهنگ این کار بین مردم جا نیفتاده است و نیاز به قوانینی برای حفاظت از این اقدام فرهنگی احساس می‌شود.

عثمان محمدپرست

«رضا سلیمان‌نوری» رییس هیئت مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ در خراسان گفت:

این کاشی هشتم شهریور در مراسمی با حضور برخی مدیران شهری نصب شده بود، بنابراین وجهه‌ای قانونی نیز داشت، در این شرایط به نظر می‌رسد با توجه به نوع ضربه‌ای که به کاشی وارد شده، علت آن باید بررسی شود.

او به لزوم حفاظت از این کاشی‌ها اشاره کرد و گفت:

با توجه به بروز این اتفاق، باید به این فکر کنیم که چرا کاشی به گونه‌ای تعبیه شده که از آن هیچ حفاظتی نشود؟

وی افزود هرچند میراث فرهنگی خراسان اعلام کرده که به سرعت آن را بازسازی و سر جای خود نصب می‌کند، از سوی دیگر این لوح در شهرستان خاف و سردر دومین منزل «عثمان محمدپرست» نصب خواهد شد.

 رییس هیئت مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ ادامه داد که شکسته شدن کاشی ماندگار در مشهد یک هشدار است که باید راهکار و مسائل حفاظتی برای آن مطرح شود. طرح استفاده شده برای کاشی ماندگار یک طرح صنایع دستی است، اما معتقدیم باید آن را قوی‌تر اجرایی کرد.

وی بیان می‌کند: زمانی که صنایع‌دستی را صادر می‌کنیم آن‌ها را بسته‌بندی می‌کنیم، این کاشی نیز یک جنبه تبلیغاتی دارد، بنابراین باید پوششی حفاظتی داشته باشد که هیچ آسیبی به آن وارد نشود.

به نظر می‌رسد طرح کاشی ماندگار که توسط «پوریا سوری» در زمان حضورش در روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی اجرایی شد اکنون به نظر می‌رسد که نیاز به ضابطه، توجه یا قانونی برای حفاظت از این کاشی‌ها دارد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه