گردشگری سبز و راهکارهایی برای تجربه‌ سفر دوستدار محیط زیست

حمیده کریمی
سه شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۵
گردشگری سبز و راهکارهایی برای تجربه‌ سفر دوستدار محیط زیست

گردشگری سبز، شکلی از اکوتوریسم یا بوم‌گردشگری است که بر حفظ محیط زیست و فرهنگ منطقه تمرکز دارد. برای آشنایی بیشتر با گردشگری سبز و نکاتی در مورد حفظ محیط زیست در سفر، در ادامه با کجارو همراه باشید.

اکوتوریسم یا بوم‌گردشگری، گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای بازدید از مناطق طبیعی بکر و دست‌نخورده‌ی دنیا سفر می‌کنند و به تماشای حیات وحش و جاذبه‌های طبیعی می‌پردازند. البته در این نوع از گردشگری فقط بازدید از جاذبه‌های طبیعی مطرح نیست. هدف از این سفر علاوه بر سودرسانی به جوامع محلی، این است که افراد، رفتار با محیط زیست و حفظ آن را یاد بگیرند.

سازمان ملل معیارهایی برای اکوتوریسم در نظر گرفته است اما گردشگری سبز، طیف گسترده‌ای از استانداردها و شرایط را در بر می‌گیرد. تعداد گردشگرانی که به گوشه و کنار دنیا سفر می‌کنند، روز به روز در حال افزایش است به همین دلیل توجه به گردشگری سبز، بیش از گذشته ضروری به نظر می‌رسد. به عقیده‌ی بسیاری از افراد، بهترین راه برای حفظ محیط زیست و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی، منع ورود گردشگران است اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که اقتصاد بسیاری از جوامع به گردشگری وابسته است.

گردشگری سبز

البته توجه به این نوع از گردشگری به معنای صرف نظر کردن از امکانات و تسهیلات مختلف نیست. بسیاری از امکانات گردشگری در سراسر دنیا، با هدف حفظ محیط زیست طراحی می‌شوند. اقامتگاه‌های دوستدار طبیعت و اکولوژهای زیادی در مناطق توریستی دنیا وجود دارند. علاوه بر این با رعایت چند نکته‌ی ساده می‌توانیم تاثیر زیادی در حفظ محیط زیست و طبیعت اطراف‌مان داشته باشیم. طبیعتی که حیات‌مان را مدیون زیبایی و بخشش بی‌نظیرش هستیم.

چند نکته برای تجربه سفر دوستدار طبیعت

متاسفانه بسیاری از ما هنگام سفر به طور کلی طبیعت و محیط زیست را فراموش می‌کنیم در حالی که در سفر به خصوص هنگام بازدید از جاذبه‌های طبیعی، باید بیش از همیشه در برابر طبیعت و محیط زیست مسئولیت‌پذیر باشیم.

درباره‌ی گزینه‌های بوم‌گردی تحقیق کنید

گردشگری سبز

همین که در حال خواندن این مقاله هستید، به این معنا است که گردشگری سبز و حفاظت از محیط زیست برای شما اهمیت دارد. یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که می‌توانید در این زمینه بردارید این است که وظیفه‌ی خود را به عنوان یک گردشگر به خوبی انجام دهید. در مورد تاثیراتی که سفر شما بر محیط، آب و هوا و فرهنگ مقصد مورد نظر می‌گذارد، به خوبی تحقیق کنید. اگر این تاثیرات را بشناسید، بهتر می‌توانید در جهت کاهش یا حذف اثرات مخرب سفرتان گام بردارید.

امکانات اقامتی دوستدار طبیعت را پیدا کنید

هتل و اقامتگاهی پیدا کنید که در جهت حفظ محیط زیست و کاهش اثرات مخرب خود بر طبیعت، تلاش می‌کند. اقامتگاه‌های زیادی حتی اقامتگاه‌های لوکس و مجلل، اقداماتی در زمینه‌ی گردشگری مسئولانه انجام می‌دهند. در جست و جوی هتل دوستدار طبیعت، این موارد را در مورد خط مشی هتل در نظر بگیرید:

  • الزام به کاهش ضایعات و بازیافت زباله
  • استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر
  • بازبینی مرتب سیاست‌های زیست محیطی برای اطلاع از استانداردهای به روز
  • افزایش آگاهی کارمندان در زمینه‌ی مسائل زیست ‌محیطی و آموزش راهکارها و یادآوری تاثیرات شغلی آنها بر محیط زیست
  • شرح دادن این تعهدات و الزامات برای مشتریان
  • سرمایه‌گذاری در جهت کاهش تاثیر کربن ( تاثیر کربن عبارت است از میزان کل انتشار گاز گلخانه‌ای ایجاد شده توسط سازمان، رویداد، محصول یا شخص.)
  • همکاری با سازمان‌های دولتی و موسسات مربوطه در جهت کاهش تولید کربن‌دی‌اکسید

با بار سبک سفر کنید

هواپیمای سنگین‌تر به معنای تولید دی‌اکسید کربن بیشتر است. پس تا جایی که می‌توانید سبک سفر کنید. به این ترتیب وزن کلی هواپیما به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند. با کنار گذاشتن چتر و کفش اضافه، طبیعت و لایه‌ی اوزون از شما قدردانی خواهد کرد.

از سیستم حمل و نقل دوستدار زمین استفاده کنید

وسایل حمل و نقل عمومی، کرایه دوچرخه، استفاده از سرویس‌های کرایه‌ی اتومبیل‌های اشتراکی و پیاده‌روی، بهترین روش‌ها برای کاهش تولید دی‌اکسید کربن در زندگی روزمره هستند. بنابراین زمانی که سفر می‌کنید هم این روش‌ها را مد نظر داشته باشید و تا جایی که ممکن است از آنها استفاده کنید.  

از پروازهای بدون توقف استفاده کنید

گردشگری سبز

با کاهش تیک آف و لندینگ هواپیماها کمک شایانی به کاهش آلودگی هوا می‌کنید. بنابراین اگر برای مقصد مورد نظر شما پرواز بدون توقف وجود دارد، از آن استفاده کنید.

به سیاست‌های زیست محیطی توجه کنید

به هر مکان تازه‌ای که سفر می‌کنید، در مورد سیاست‌ها و استانداردهای زیست‌ محیطی آن منطقه تحقیق کنید و به قوانین احترام بگذارید. به خصوص زمانی که قصد سفر بین‌المللی دارید، حتما پیش از سفر در مورد اقدامات زیست محیطی مقصد تحقیق کنید و خودتان را برای برداشتن گام‌های ضروری برای حفظ محیط زیست مقصد، آماده کنید.

از اپلیکیشن‌های مرتبط استفاده کنید

علاقه‌ی روزافزون به سفرهای دوستدار طبیعت، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها را تشویق کرده است که نرم‌افزارهایی در این زمینه طراحی کنند. این نرم‌افزارها را جست و جو و از آنها استفاده کنید. با این کار، نکات مفیدی را در مورد گردشگری سبز از طریق تلفن همراه‌تان دریافت خواهید کرد.

از شرکت‌های مشکوک ارائه‌ دهنده‌ی تور دوری کنید

هنگام انتخاب تورهای حرفه‌ای دقت کنید که شرکت‌های معتبر را انتخاب کنید. شرکت‌هایی که دارای خط مشی و قوانینی برای حفظات از طبیعت هستند و برای کمترین تاثیرگذاری در اکوسیستم محل و حفظ حیات وحش تلاش می‌کنند.

سیگار نکشید

گردشگری سبز

در صورتی که نمی‌توانید این عادت را ترک کنید، در محیط‌های مخصوص سیگار بکشید. مناطق توریستی شلوغ، جایی که تعداد زیادی از کودکان حضور دارند، ایستگاه‌های قطار و مناطق حفاظت‌شده‌ی حیات وحش محیط‌هایی هستند که به هیچ عنوان نباید در آنها سیگار بکشید.

هیچ اثری از خود به جای نگذارید

گردشگری سبز

تنها چیزی که باید از شما باقی بماند، درآمدی برای اهالی بومی منطقه است. پیش از ترک هر مکان، زباله‌های خود را جمع‌آوری کنید.

به علائم عدم خروج از محدوده‌ی مشخص احترام بگذارید

گردشگری سبز

این علائم برای محدود کردن تفریح و لذت شما نیستند. به حریم‌های تعیین شده احترام بگذارید. ممکن است در جایی حضور داشته باشید که اکوسیستم حساسی دارد و عبور شما از محدودیت‌ها به آن آسیب جدی بزند.

پول‌تان را در کسب و کارهای محلی هزینه کنید

تلاش کنید تا پولی که هزینه می‌کنید به جیب کسب و کارهای محلی برود. فروشگاه‌های زنجیره‌ای بین‌المللی همه جا پیدا می‌شوند. مثلا شرکت‌های کوچک مسافرتی را انتخاب کنید و به جای رفتن به رستوران‌های بزرگ و مشهور، غذای خیابانی بخورید.

دیدگاه