بهترین و بدترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۷

حمیده کریمی
یکشنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
بهترین و بدترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۷

وب‌سایت پاسپورت ایندکس (Passport Index)، اخیرا فهرست بهترین و بدترین پاسپورت‌های دنیا در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرده است. برای اطلاع از این رده‌بندی و امتیاز کشورها، در ادامه با کجارو همراه باشید.

این هفته، وب‌سایت پاسپورت ایندکس (ٰPassport Index)، فهرست رده‌بندی پاسپورت‌ها در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد. این رده‌بندی، گذرنامه‌های کشورهای سراسر دنیا را بر اساس تعداد کشورهایی که می‌توان با آنها بدون ویزا سفر کرد، رده‌بندی می‌کند. برای سومین سال متوالی، آلمان رده‌ی نخست را در میان کشورهای دنیا کسب کرده است. امتیاز این کشور ۱۵۸ است. ایالات متحده‌ی آمریکا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، اسپانیا، سوئیس، نروژ و بریتانیا، با امتیاز ۱۵۶ در رده‌ی بعدی قرار دارند. این امتیاز در واقع تعداد کشورهایی است که بدون ویزا می‌توان به آنها سفر کرد.

بدترین گذرنامه‌ی دنیا از نظر سفر بدون ویزا، افغانستان است. با پاسپورت این کشور تنها به ۲۳ کشور دنیا بدون ویزا می‌توان سفر کرد. جایگاه تعدادی از کشورهای دنیا، در این رده‌بندی نسبت به سال گذشته، بهبود پیدا کرده است.

بیشترین تغییر این رده‌بندی مربوط به جزایر مارشال است. ۳۵ کشور جدید برای سفر بدون ویزا به پاسپورت جزایر مارشال اضافه شده است. پالائو و میکرونزی ۳۴ کشور و پرو، تووالو (Tuvalu) و جزایر سلیمان ۳۳ کشور دیگر را برای سفر بدون ویزا به گذرنامه‌ی خود افزوده‌اند. بیشتر این تغییرات به دنبال توافق‌های اتحادیه‌ی اروپا، ایجاد شده‌اند.

کشورهای غنا، سریلانکا و کره‌ی جنوبی، تغییرات منفی داشته‌اند. هر کدام از این کشورها، ۴ امتیاز خود را نسبت به سال پیش از دست داده‌اند.

پاسپورت

رده‌بندی بهترین پاسپورت‌ها:

پاسپورت

رده‌بندی بدترین پاسپورت‌ها:

 

منبع thewinglet
برچسب‌ها پاسپورت

دیدگاه