تور مجازی: زوریخ؛ سوئیس

سارا کرایی
یکشنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۰
تور مجازی: زوریخ؛ سوئیس

زوریخ، قلب اقتصاد دنیا در قلب اروپا، نه تنها به شکلات‌ها و ساعت‌هایش بلکه به آثار تاریخی و فرهنگی غنی شهره است. در این مقاله از تور مجازی با کجارو همراه باشید و درباره این شهر دیدنی بیشتر ببینید و بخوانید.

زوریخ بزرگ‌ترین شهر سوئیس و مرکز اقتصاد این کشور است. حتی، زوریخ را مهم‌ترین مرکز اقتصاد دنیا هم می‌دانند: بانک‌های سوئیسی شهرتی کمتر از ساعت، شکلات و پنیر سوئیسی ندارند.

زوریخ

اما آیا تصاویر پانوراما، به خوبی زوریخ را به تصویر می‌کشند؟ البته؛ همان‌طور که شهر دبی را به خوبی نمایش دادند: عملا، تک‌تک ساختمان‌های شهر دبی را به هدف شگفتی و جلب‌توجه دنیا ساخته‌اند. اما سوئیس اولویت‌های دیگری برای خود دارد. به عقیده آن‌ها، ارزش پول بالاتر از آن است که برای خودنمایی صرف شود و قاعدتا مراقبت و نگهداری از آثار تاریخی و فرهنگی از اولویت بالاتری برخوردار است. با مشاهده تصاویر پانوراما آثار این طرز فکر و عقیده را به خوبی حس خواهید کرد.

اولین نشانه‌های شهری به نام زوریخ در اسناد تاریخی به سال ۹۲۹ میلادی باز می‌گردد. اما اولین ساکنان این شهر در قرن اول میلادی بود که در اینجا ساکن شدند. از آن زمان تاکنون شهر بسیار تغییر کرده است، اما هر آنچه که قابل نگهداری بود را به خوبی نگه داشتند و در این میان بناهای بسیار قدیمی این شهر تا به امروز به خوبی ظاهر خود را حفظ کرده‌اند. در مرکز شهر، حتی، بناهایی وجود دارد که به قرن ۹ میلادی برمی‌گردند. 

کلیسا سنت پیتر زوریخ

مهم‌ترین جاذبه‌ی شهر، کلیسای سنت پیتر ( Church of St. Peter)  است. در سال ۸۵۷ میلادی،  لوئی ژرمن (پادشاه بایرن) معبدی برای دخترش بنا می‌کند. بعدها، بازسازی‌هایی که بر روی این معبد صورت گرفت سبب شد شکل ظاهری آن کمی تغییر کند و اکنون این معبد که به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی از نمونه‌های معماری (Romanesque) است. در سال ۱۵۳۸، ساعتی بر بالای کلیسا نصب کردند. این ساعت با داشتن صفحه‌ای به قطر ۸/۷ متر و عقربه‌ای به طول ۳/۹۵ متر بزرگ‌ترین ساعت اروپا به حساب می‌آید. جالب است بدانید که صفحه ساعت بیگ بن لندن تنها ۷ متر قطر دارد.

کلیسا گروس مونستر زوریخ

یکی دیگر از کلیساهای چشمگیر و دیدنی زوریخ کلیسای گروس‌مونستر است که در مرکز شهر قرار گرفته است. این کلیسا به همان سبک معماری کلیسای سنت پیتر و در سال ۱۰۹۰ ساخته شده است. بر اساس افسانه‌های قدیمی، گروس‌مونستر را شارلمانی امپراتور مقدس روم بنا کرده است. شارلمانی یکی از قدیسان مورد احترام زوریخ است که اسبش در برابر معبد فلیکس و رگیولا (Felix and Regula) زانو می‌زند. هیچ مدرکی برای اثبات این افسانه وجود ندارد، اما اخیرا باستان‌شناسان بر وجود مقبره‌ای رومی در مقابل ساختمان توافق دارند.

کلیسا فرامونستر زوریخ

سومین و قدیمی‌ترین بنای مذهبی شهر، کلیسای فرامونستر (Fraumünster) است که پیش‌تر به عنوان خانقاهی برای زنان اشراف‌زادگان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این صومعه تحت حمایت پادشاهان قرار داشته و حتی از حق ساخت سکه نیز برخوردار بوده است. همین‌ شواهد نشان می‌دهد که از سال ۱۰۴۵ تا ۱۵۲۴ صومعه‌ها زمام‌داران اصلی شهر بوده‌اند. اما در نتیجه تغییراتی که در سال‌های بعد صورت گرفت، این بنا شکل خود را به عنوان صومعه نیز از دست داد. علاوه بر اهمیت تاریخی، این کلیسا به خاطر داشتن پنجره‌هایی با شیشه‌های تزئینی استیند گلاس (stained-glass windows) که در سال ۱۹۷۰ به دست مارک شاگال ساخته شده‌اند شهرت دارد.

زوریخ

همچنین، لیندنهاف (Lindenhof quarter) که یکی از محله‌های قدیمی شهر است و در محل قلعه‌ای رومی ساخته شده در لیست مهم‌ترین جاذبه‌های زوریخ قرار گرفته است. اما زوریخ، همانند سایر شهرهای تاریخی اروپایی از خیابانی سراسر فروشگاه و مغازه‌های کوچک و بزرگ، سالن اپرا، موزه‌های متعدد و میدان‌هایی منتهی به خیابان‌های باریک و قرون وسطایی تشکیل شده است. اما زوریخ تفاوت‌هایی هم دارد: برای مثال وجود مسجد محمود در این شهر ـ این مسجد اولین مسجد سوئیس است که از همان ابتدا به کاربری مسجد ساخته شده است.

زوریخ

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب زوریخ داشتن دریاچه‌ای به همین نام است. دریاچه زوریخ بین سه کانتون‌ زوریخ، سنت گالن و اشووتس تقسیم شده است. در گذشته، این دریاچه به منظور حمل و نقل مور د استفاده قرار می‌گرفته اما امروزه به خاطر قایق‌سواری بر روی دریاچه، ساحل زیبا و مناظر دیدنی، دریاچه زوریخ یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر زوریخ است. 

سطح دریاچه زوریخ چیزی حدود ۸۸ کیلومتر مربع است. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا ۴۰۹ متر است و پیچش آن برای بسیاری از بازدیدکنندگان مانند یک موز می‌ماند. باید دید پس از مشاهده تصاویر پانوراما، نظر شما درباره این دریاچه و دیگر جاذبه‌های زوریخ چیست.

تصاویر پانوراما

تور مجازی  روزهای یکشنبه و چهارشنبه، ساعت ۱۱:۱۵ شب در  کجارو  منتشر می‌شود.  برای دسترسی به مقاله‌های این بخش به صفحه‌ی اختصاصی تور مجازی مراجعه کنید.

منبع airpano

دیدگاه