تور مجازی: پاموکاله، ترکیه

تور مجازی: پاموکاله، ترکیه

سارا کرایی
| پنجشنبه, ۱۸ شهریور ۹۵ ساعت ۲۲:۱۵

پاموکاله، با تراس‌های سفید رنگ پنبه‌ای شکل و آب گرم‌هایی با خواص درمانی اعجاب انگیز، یکی از مهم‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های کشور ترکیه به حساب می‌آید که در استان دنیزلی در جنوب غربی ترکیه قرار گرفته است. با کجارو همراه باشید.

پاموکاله (به معنای قلعه‌ی پنبه‌ای) یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی کشور ترکیه است که به واسطه‌ی چشم‌انداز زیبای سفید رنگ و پنبه‌ای شکلش این نام را از آن خود کرده است. پاموکاله در استان دنیزلی، در جنوب غربی ترکیه قرار گرفته است.  

تور مجازی پاموکاله

جریان آبی که از ارتفاعات پاموکاله سرازیر می‌شود، سبب به وجود آمدن استخرهایی با دیواره‌های آهکی شده است. این تراس‌های سفید رنگ آهکی در اثر ته‌نشین شدن نمک چشمه‌های سرشار از کلسیم به وجود آمده‌اند. 

تور مجازی پاموکاله

۱۷ آب گرم و استخر گل در پاموکاله وجود دارد که سرشار از مواد معدنی‌اند و قابلیت درمان زخم‌های جزئی و حتی پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها را دارند. دمای این آبگرم‌ها و استخرها بین ۳۵ تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد است. مجموعه‌ای از استخرهای پاموکاله که امروزه برای گردشگران مورد استفاده قرار می‌گیرد را کلوپاترا می‌گویند. چرا که طبق افسانه‌ای قدیمی، کلوپاترا، ملکه‌ی مصری، به خاطر آب گرم‌های پاموکاله به ترکیه می‌آمده است (البته، مدارکی وجود دارد که صحت این افسانه را تایید می‌کند).

تور مجازی پاموکاله

گفته می‌شود که از دو هزار سال پیش از میلاد در این مکان، شهری به نام هیراپولیس (لغتی یونانی به معنای شهر مقدس) وجود داشته که در بالای آب گرم‌های پاموکاله در ارتفاع ۱۶۰ متری از سطح زمین قرار داشته است. متاسفانه، در اثر زلزله‌ای که در قرن اول میلادی به وقوع پیوست این شهر کاملا ویران شد. سال‌ها بعد، هیراپولیس از نو ساخته شد و کم‌کم شهرت گذشته‌ی خود را باز پس گرفت و تبدیل به تفرجگاهی سالم برای ثروتمندانی شد که به امید درمان بیماری‌های خود رهسپار هیراپولیس می‌شدند.

ثروتمندان زیادی از گوشه گوشه‌ی امپراتوری رم به این‌جا می‌آمدند. برخی از آ‌ن‌ها که در اثر بیماری یا حوادث مختلف جان خود را از دست می‌دادند، در همین شهر و طبق آداب و رسوم سرزمین خود به خاک سپرده می‌شدند. به همین دلیل در گذشت سال‌ها، گورستان‌ هیراپولیس با معابد بسیار و بناهای یادبود فراوان تبدیل به بزرگ‌ترین شهر باستانی ترکیه شد. امروزه، با گسترش صنعت گردشگری، هتل‌های بسیاری در محل ویرانه‌های هیراپولیس ساخته شده است و به این آثار باستانی زیبا صدمات جبران‌ناپذیری وارد کرده است.

در سال ۸۰ پس از میلاد، یکی از ۱۲ حواریون حضرت عیسی مسیح به نام فیلیپ را در این شهر به صلیب کشیدند. بعدها، در محل به صلیب کشیدن او معبدی هشت ضلعی بنا شد. پاموکاله به داشتن یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های تئاتر باستانی ترکیه (با ظرفیت ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر) افتخار می‌کند (تصویر بالا). در این شهر می‌توان خرابه‌های معابد خدایانی چون آپلو (خدای آفتاب و زیبایی و شعر و موسیقی) و پلوتو (خدای عالم اسفل) را دید.

تور مجازی پاموکاله

پاموکاله و شهر تاریخی هیراپولیس، به خاطر تعداد بی‌شمار بناهای تاریخی، مذهبی و طبیعی، در سال ۱۹۸۸، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. 

در ادامه شما را به دیدن ۱۵ تصویر پانورامای فوق‌العاده دیدنی از پاموکاله و شهر باستانی هیراپولیس دعوت می‌کنم.

امیدواریم با به نمایش گذاشتن این تصاویر پانوراما توانسته باشیم، تا اندازه‌ای لذت بازدید از این منطقه‌ی زیبا و آرامش‌بخش را برای شما زنده کرده باشیم.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

تور مجازی روزهای فرد، ساعت ۱۰:۱۵ شب در کجارو منتشر می‌شود. برای دسترسی به مقاله‌های این بخش به صفحه‌ی اختصاصی تور مجازی مراجعه کنید.

منبع airpano

جستجوی تور مسافرتی

دیدگاه  

    تورهای برگزیده