جایزه حفظ و نگهداری یونسکو به خانه داروغه در مشهد رسید

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
جایزه حفظ و نگهداری یونسکو به خانه داروغه در مشهد رسید

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان ملل متحد طرح حفظ و نگهداری خانه داروغه مشهد از میان ۱۳ طرح از ۶ کشور استرالیا، چین، هند، ایران، ژاپن و پاکستان برنده جایزه ۲۰۱۶ آسیا- اقیانوسیه یونسکو شد.

هیاتی متشکل از متخصصان حفظ و نگهداری طی جلسه‌ای در بانکوک، ۴۰ طرح در زمینه جایزه میراث شامل ۳۴ طرح در بخش حفظ و نگهداری و شش طرح در زمینه طرح‌های جدید را بررسی کرده‌اند که خانه داروغه برنده جایزه در بخش آسیا- اقیانوسیه شده است.

بر پایه این گزارش حفظ و نگهداری خانه داروغه در مشهد بخش قابل توجهی از چشم‌انداز تاریخی این شهر را احیا کرده است. طرح مزبور بر اساس پژوهش‌های تاریخی، مقیاس و شکل اصلی بنا را با مصالح و مواد اصلی به کار رفته در آن و مصرف دوباره مصالح باقی‌مانده از بناهای قدیمی خراب شده در نزدیکی خانه داروغه حفظ کرده است.

خانه داروغه مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه واقع شده که مهرماه ۱۳۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این اثر اواخر دوره قاجار به دستور یوسف خان هراتی، داروغه مشهد در مساحت یک هزار و ۱۰۰ مترمربع ساخته شد. خانه داروغه مشهد به‌لحاظ فرم و شکل معماری به شیوه مرسوم خانه‌های تاریخی ایران (سه طرف ساخت) بنا شده است و عناصر معماری آن، به‌ویژه طرح تراس پله‌های دوطرفه و تزیینات، نشان از الگوبرداری از طرح‌های معماری روسی دارد.

این بنای تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری منطقه ثامن مشهد و یک شرکت عمرانی خریداری و بازسازی شد و در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا
    برچسب‌ها یونسکو

    دیدگاه