زیباترین کوه‌های جهان کدامند؟

زهرا صالح نژاد | پنجشنبه, ۸ مهر ۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

در دنیا رشته‌کوه‌های بسیاری وجود دارد. بعضی بلند و بعضی کوتاه‌تر هستند، اما همه آنها بی‌شک زیبایی های خاص خود را دارند. در این بین برخی به زیبایی چشمگیری شهرت دارند. با کجارو همراه باشید تا با زیباترین رشته‌کوه‌های دنیا آشنا شوید.

ماترهورن (Matterhorn)، سوئیس

زیباترین کوه های جهان

ماترهورن در رشته کوه آلپ سوئیس شناخته شده‌ترین و زیباترین کوه در جهان است. می‌توانید برای داشتن یک عکس زیبا در اینستاگرام خود از زرمات تا قله مجاور یعنی کلاین-ماترهورن یک ماشین کابلی اجاره کنید و این کوه فوق‌العاده و حیرت‌انگیز را تماشا کنید.

تری چیمه دی لوریدو (Tre Cime di Lavaredo)، ایتالیا

زیباترین کوه جهان

به نظر می‌رسد این سه قله بسیار زیبا در کوه‌های آلپ ایتالیا از دل زمین جوانه زده‌اند و هیچ قله دیگری در مجاورت آنها وجود ندارد.  بلندترین قله ۹۸۳۶ فوت ارتفاع دارد و برای اولین بار در سال ۱۸۶۹ فتح شد، اما امروزه می‌توانید از طریق چند مسیر به این قله‌ها برسید، اما اگر می خواهید برای رفتن به این کوه‌ها ماشین اجاره کنید مراقب جاده‌های پیچ در پیچ و باریک آن هم باشید.

Kirkjufell، ایسلند

زیباترین کوه جهان

Kirkjufell در ساحل شمالی شبه جزیره Snafellsnes در یک روستای ماهیگیری به نام Grundarfjorour واقع شده است. علی‌رغم ارتفاع ۱۵۰۰ پایی این کوه، یکی از نمادین‌ترین و پرعکس‌ترین کوه‌ها در کشور است و می‌توان در یک تور ۱۱ ساعته بسیار خارق‌العاده این کوه و یک غار،  ساحل سیاه، و آتشفشان Snafellsjokull را بازدید کرد. اگر این قله را تحت شفق شمالی نبینید حتما روزی پشیمان خواهید شد و حسرت آن را می‌خورید.

آما دابلام (Ama Dablam)، نپال

زیباترین کوه جهان

 نام این قله به معنای «گردن بند مادر» است و با ارتفاع  ۲۲۴۶۷ فوت در شرق نپال واقع شده و به «ماترهورن هیمالیا» مشهور است. و در منطقه سومین قله محبوب و درخواست داده شده برای  صعود است. برای اولین بار در ۱۹۶۱ فتح شد.

تیبل (Table Mountain)، آفریقای جنوبی

زیباترین کوه جهان

یکی دیگر از شناخته‌شده‌ترین قله‌ها در جهان کوه تیبل با قله‌ای مسطح و مشرف به کیپ تاون است و می توان با یک ماشین کابلی یا یک پیاده‌روی  هیجان‌انگیز و عالی به آن رسید. کسانی که به این قله رسیده‌اند و آن را از نزدیک دیده‌اند هرگز احساس پشیمانی نخواهند داشت. اگر  به قسمت مسطح کوه هم بروید ممکن است تعدادی پنگوئن هم مشاهده کنید.

سرو توره (Cerro Torre)، آرژانتین / شیلی

زیباترین کوه جهان

در جنوب پاتاگونیا در مرز بین آرژانتین و شیلی است یک از کوه‌های ناهمواری با قله‌ای گرانیتی شیب‌دار خواهید دید  که بیش از یک مایل ارتفاع دارد. با وجود اینکه این کوه سخت‌ترین کوه روی زمین برای صعود محسوب می‌شود و اولین بار در سال ۱۹۷۴ فتح شد.

کوه رورایما (Mount Roraima)، ونزوئلا

زیباترین کوه جهان

کوه رورایما با ارتفاع ۹۲۰۰ فوت درون ابرها یکی از قدیمی‌ترین سنگ‌های تشکیل شده روی زمین است. همچنین الهام‌بخش‌ترین محل برای فیلم‌های دیزنی/ پیکسار است. بخش عمده کوه در ونزوئلا واقع شده، اما بخش کوچکی از آن در گویان و برزیل قرار دارد.

هوآینا پیچو (Huayna Picchu)، پرو

زیباترین کوه جهان

شما تاکنون تصاویر زیادی از ماچوپیچو دیده‌اید! خب، این کوه در پشت آن قرار دارد و بالا رفتن از هوآینا پیچو (با ۸۹۲۰ فوت ارتفاع) یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن خرابه‌های اینکاها است. در حالی که از راه دور به نظر می‌سد صعود به این کوه‌های سرسبز غیر ممکن است، اما بالا رفتن از آن کاملا شدنی است (اگر چه سطح آن در برخی نقاط شیب‌دار و لغزنده است) و روزانه تا ۴۰۰ نفر این کار را انجام می‌دهند و این تعداد هم محدودیتی است که دولت برای صعود به این کوه وضع کرده است. در امتداد کوه، همچنین می توانید معبد ماه را ببینید که در یک غار و برای انجام مراسم آیینی با سنگ‌کاری‌های نفیس ساخته شده است.

مانوالوا (Mauna Loa)، هاوایی

زیباترین کوه جهان

فراتر از درختان نخل و گل‌های گرمسیری جزیره بزرگ هاوایی بزرگترین آتشفشان این سیاره در این جزیره واقع شده است. هفتصد هزار تا یک میلیون سال قدمت دارد. مانوالوا یک آتشفشان فعال با ارتفاعی حدود ۱۳۶۷۹ فوت است. آخرین فعالیت این آتشفشان در ۱۹۸۴ بود و رودخانه‌ی عظیمی از گدازه را تا نزدیکی شهر هیلو راه انداخت.

هاف دام (Half Dome)، کالیفرنیا

زیباترین کوه جهان

این کوه شناخته شده برای شکل متمایز و شاخص آن، به صورت یکپارچه از سنگ گرانیت تشکیل شده و مشرف به دره یوسمیت نزدیک به ۸۸۰۰ فوت بالاتر از سطح دریا است و از طریق یک پیاده‌روی ۱۴ تا ۱۶ ساعته می‌توان به پایه گنبد رسید. اخیرا دو کابل فلزی اجازه می‌دهد کوهنوردان به راحتی و تا ۴۰۰ فوت  بدون تجهیزات کوهنوردی به قله برسند.

دنالی (Denali)، آلاسکا

زیباترین کوه جهان

بلندترین قله کوه در شمال امریکا با ۲۰۳۱۰ فوت دنالی (نام قبلی آن کوه مک کینلی بوده است) است که بر افق آلاسکا احاطه کامل دارد. اطراف کوه با شش میلیون جریب بیابان و پارک ملی احاطه شده که زیبایی با شکوه را به قله کوه می‌بخشد.

منبع thrillist

دیدگاه