دریافت اعتبارنامه شهر خلاق صنایع دستی توسط چهار شهر ایران

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
دریافت اعتبارنامه شهر خلاق صنایع دستی توسط چهار شهر ایران

اعتبارنامه شهر خلاق صنایع دستی از سوی شورای جهانی صنایع دستی به چهار شهر ایران اعطا شد.

این اعتبارنامه‌ها در مراسمی در منطقه نمونه گردشگری قلعه سرشیر شهر پیربکران اصفهان، به شهرداران شهرهای اصفهان، مشهد، تبریز و لالجین همدان اعطا شد.

شبکه جهانی شهرهای خلاق، معتبرترین شبکه جهانی است که ازسوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در سال ۲۰۰۴ میلادی پایه‌گذاری شد و خلاقیت مردم را در کنار صنایع دستی، معماری و طراحی، رسانه، موسیقی و غذا به عنوان شاخصه‌های شهر خلاق در نظر می‌گیرد.

شهر اصفهان در تمام رشته‌های صنایع دستی، تبریز به عنوان شهر خلاق در زمینه تولید فرش، مشهد به عنون شهر خلاق در زمینه تولید سنگ‌های تزئینی و قیمتی و لالجین همدان نیز به عنوان شهر خلاق در زمینه ساخت سفال انتخاب شده است.

عضو شورای جهانی صنایع دستی درمراسم اعطای اعتبارنامه شهر خلاق صنایع دستی به شهرداران چهار شهر یاد شده کشور گفت:

برنامه‌ریزی برای انتخاب شهرهای خلاق در زمینه صنایع دستی از سال ۲۰۱۴ با همکاری شبکه جهانی شهرهای خلاق انجام شد.

«اوشنا کریشنا» هدف از اعطای این گواهینامه را بررسی توانایی شهرهای جهان در زمینه تولید صنایع دستی به‌صورت تخصصی و فراهم کردن زمینه پیشرفت هنرمندان شاغل در این صنایع بیان کرد و افزود که برقراری ارتباط شهرهای تولیدکننده صنایع دستی با یکدیگر، شناخت بیشتر ملت‌ها از صنایع دستی سایر ملل و ایجاد رقابت و بازاریابی صنایع دستی جهان از دیگر اهداف اعطای این گواهینامه است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۴ تنها چهار شهر جهان به عنوان شهرهای خلاق صنایع دستی در رشته‌های مختلف معرفی شدند، افزود که خوشحالیم که اکنون تعداد شهرهای خلاق جهان در زمینه تولید صنایع دستی به ۱۹ شهر افزایش یافته است.

کریشنا ادامه داد که برخی از شهرهای جهان تنها در یک رشته صنایع دستی و برخی شهرها از جمله اصفهان در تمام رشته‌های صنایع دستی به عنوان شهر خلاق صنایع دستی جهان معرفی شدند.

هجدهمین مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی روز یکشنبه گذشته در محل مهمان‌سرای عباسی اصفهان آغاز شد.

در این همایش حدود ۲۰۰ نفر از شخصیت‌های بین‌المللی از ۹۰ کشور حضور داشتند.

منبع ایرنا

دیدگاه