زابل آلوده ترین شهر ایران و جهان است

تیم  کجارو
سه شنبه، ۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
زابل آلوده ترین شهر ایران و جهان است

به گفته محقق ارشد موسسه محیط‌ زیست استکهلم زابل یکی از آلوده‌ترین شهرهای ایران و جهان است.

«گری حق» محقق ارشد موسسه محیط‌ زیست استکهلم، در همایش متروپلیس که در هتل همایموزه مشهد برگزار شد، گفت:

آلوده‌ترین شهرها در نیجریه، پاکستان و بعد ایران قرار دارد که در ایران زابل آلوده‌ترین شهر است. باید بدانیم که آلوده‌ترین شهرها کدام هستند تا بر آن اساس بررسی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها انجام شود.

وی افزود که آلودگی هوا نه تنها در فضای آزاد بلکه در فضای بسته نیز وجود دارد؛ در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است به دلیل آلودگی هوا ۷ میلیون نفر در جهان از دست رفته‌اند که بخشی از آن توسط آلودگی هوا در فضای باز بوده است.

محقق ارشد موسسه محیط‌ زیست استکهلم با بیان اینکه در حال حاضر مساله تغییر اقلیم بسیار حائز اهمیت است، گفت که در حال حاضر ۵۰ درصد از جمعیت جهان در شهرها ساکن هستند این در حالی است که تا سال ۲۰۳۰ این آمار به ۶۰ درصد خواهد رسید.

حق یادآور شد که باید داخلی عمل کنیم و جهانی فکر کنیم تا سلامت برای همه مردم افزایش یابد همچنین باید به بررسی منافع این تصمیمات و تلفیق این دو هدف بپردازیم به دلیل اینکه همه ما حق داریم هوای سالم داشته و از آن بهره‌مند شویم.

«اوموت اروغلو» نماینده صندوق جهانی توسعه شهرها در FMDV نیز در این مراسم، بیان کرد:

FMDV در حال حاضر ۱۰ نمایندگی در سراسر جهان دارد که یکی از این نمایندگی‌ها در شهرداری مشهد است.

وی خاطرنشان کرد که فعالیت‌های FMDV در خصوص حمایت‌های مالی در پروژه‌های شهری از طریق ارائه استراتژی‌های مالی، فنی و مهندسی است.

«کنرادفون ریتر» نماینده آلمان در این همایش، یادآور شد که متاسفانه پروژه‌های بزرگ شهرداری‌ها هنوز انجام نشده‌اند و در انتظار بودجه هستند، چرا بانک‌هایی که پر پول هستند و آماده سرمایه‌گذاری، هنوز در این خصوص سرمایه‌گذاری انجام نمی‌دهند.

وی افزود که در حال حاضر پول هست، اما به صورت اتوماتیک دسترسی به این پول‌ها امکان‌پذیر نیست و این موضوع وضعیت ناراحت‌کننده‌ای دارد.

ریتر عنوان کرد که بخش خصوصی نیز دارای پول و هم علم تخصصی است، اما هنوز بسیار زیاد مانده تا بتواند ظرفیت این بخش استفاده شود؛ باید برای بخش خصوصی انگیزه‌ ایجاد کرد همچنین به طوری هوشمندانه عمل کرد تا بخش عمومی نیز ورشکست نشود.

منبع ایسنا
برچسب‌ها محیط زیست

دیدگاه