حمل صحیح تجهیزات عکاسی در زمان سفر

رضا صادقی مقدم
دوشنبه، ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰
حمل صحیح تجهیزات عکاسی در زمان سفر

اگر به طور مداوم در حال سفرهای حرفه‌ای عکاسی یا فیلمسازی باشید، حتما تا به حال با مشکلات فراوان حمل تجهیزات عکاسی در سفرهای هوایی روبه‌رو شده‌اید. از اضافه‌بار گرفته تا گم شدن و شکستن ابزار گرانقیمت و عزیزمان. با کجارو همراه باشید تا از زبان مایک ویلکینسون، عکاس و فیلم‌ساز همیشه در سفر نکاتی را دربار‌ه‌ی روش صحیح حمل ‌و نقل تجهیزات عکاسی در سفرهای هوایی بخوانیم.

مقالات مرتبط: 

نکات آموزشی برای عکاسی در سفر

راهنمای مدیریت سفر با هدف عکاسی

سفر تجهیزات عکاسی

زمانی که برای یک پروژه‌ی کاری عکاسی یا فیلم‌سازی سفر می‌کنیم (مخصوصا سفر هوایی)، باید برنامه‌ریزی و محاسبات زیادی را انجام دهیم. چراکه نه تنها مجبوریم فقط با یک چمدان مدتی زندگی کنیم بلکه باید به یاد ابزار و تجهیزات لازم آن سفر نیز باشیم.

من اینجا یک چک‌لیست تهیه ‌کرده‌ام از نکاتی که قبل از هر سفر کاری عکاسی باید به آن‌ها دقت کنیم. با وجود اینکه من اکنون در لکزیگتون کنتاکی به شغل عکاسی و فیلمسازی مشغولم، اما همچنان برای بیشتر پروژه‌های کاریم دائما در حال سفر‌های بین ایالتی هستم. برای مثال در چهار هفته‌ گذشته در حال عکاسی در لانگ بیچ، لاس وگاس، رود آیلند، اورلاندو و نیواورلئانز بوده ام و برای هر کدام یک بار از کنتاکی حرکت کرده و پس از انجام آن به کنتاکی باز‌گشته‌ام. نیازی نیست بگویم که با هر سفر عکاسی و فیلمسازی هوشمندانه‌تر و مفیدتر برنامه‌ریزی می‌کنم.

در ابتدا چک‌لیست را داریم و سپس به جزئیات لازم هر مورد اشاره می‌کنم.

 •  آیا مجبور به کرایه یک یا چند عدد از تجهیزات از مراکز محلی مقصد می‌شوید؟
 •  آیا مجبور به کرایه یک یا چند عدد از تجهیزات از سرویس‌های بزرگ کرایه تجهیزات می‌شوید؟
 •  آیا زمان کافی برای تحویل گرفتن و تحویل دادن تجهیزات کرایه‌ای در مقصد دارید؟
 •  آیا درخواست ارسال تجهیزات کرایه ای با سرویس‌های پستی را داده‌اید؟
 •  آیا گرفتن یک پرواز گرانتر باعث کاهش هزینه‌های زیاد اضافه‌بار می‌شود؟
 •  آیا با یک هواپیمای کوچک محلی با فضای بار بالای سر کوچک رو‌به‌رو هستید؟
 •  آیا بارتان را وزن ‌کرده‌اید؟
 •  آیا بیانه‌ی لیست تجهیزاتتان را برای TSA (سازمان امنیت حمل‌ و نقل) چاپ کرده‌اید؟
 •  آیا از کیف‌ها و محتویاتشان عکس گرفته‌اید؟
 •  آیا تگ ادرس و راه‌های ارتباط با شما را بر روی کیف‌هایتان چسبانده‌اید؟
 •  آیا یک کپی چاپی از آدرس‌ها، شماره تلفن‌ها و برنامه‌ی سفرتان تهیه کرده‌اید؟
 •  اگر با خود یک پهپاد می‌برید، آیا قوانین را درباره‌ی سفر با این وسیله و باتری‌های لیتیوم یون مطالعه‌ کرده‌اید؟

سفر تجهیزات عکاسی

آیا زمان کافی برای تحویل گرفتن تجهیزات کرایه‌ای دارید؟

درزمان سفر‌های کاری، بسیار معمول است که یک یا چند عدد از تجهیزات مخصوصا ابزار نورپردازی را کرایه کنید. برای این‌کار گاهی مجبورید سفرتان را یک روز جلو بیاندازید یا اولین پرواز صبح زود را بگیرید تا بتوانید قبل از بسته شدن مرکز کرایه تجهیزات محلی به آن برسید.

این نکته درمورد تجهیزات کرایه ای از شرکت‌های بزرگ سراسری مانند Lensrental.com نیز صدق می‌کند. اگر امکان ارسال تجهیزات به محل اقامتتان توسط شرکت نباشد (این شرکت‌ها معمولا تجهیزات را به هتل نمی‌فرستند) یا اگر کسی را استخدام نکرده‌اید که در مقصد سفارشات را تحویل بگیرد، می‌توانید از شرکت بخواهید که تجهیزات ارسال شده در اداره‌ی پست محلی بماند تا شما برسید. در برخی از مکان‌ها دفاتر پستی تا دیر‌وقت یا حتی تمام شب باز هستند پس می‌توانید آخر شب تجهیزات کرایه‌ای خود را تحویل بگیرید. در بیشتر مواقع برای تحویل گرفتن بارتان نیاز است فردی که بار به نام آن ارسال شده تحویلش بگیرید و اگر فردی را از طرف خود بفرستید بار را به وی تحویل نمی‌دهند مگر این‌که پیشاپیش به صورت تلفنی هماهنگ شده باشد.

در هر صورت نکته‌ی اینجا بخش این است که در برنامه‌ریزی خود اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای تحویل گرفتن و تحویل دادن تجهیزات کرایه‌ای دارید حتی اگر مجبور شوید پرواز خود را به تعویق بیاندازید.

رزرو پرواز

سایت‌هایی از قبیل kayak و Skyscanner برای یافتن پرواز مناسب هستند چرا که پرند از فیلترهای دسته‌بندی نتایج. وقتی یک ایرلاین را انتخاب می‌کنید، سیاست‌های حمل بار و البته نرخ‌ بار‌های رسانه‌ای آن‌ها را چک کنید. دربرخی ایرلاین‌ها ارزش دارد که نرخ کیف‌های رسانه‌ای را بگیرید. حتی اگر با رزرو یک پرواز گرانتر میزان بار رایگان بیشتری دریافت می‌کنید، ممکن است ارزشش را داشته باشد. برخی از پرواز‌های بهتر حتی امکان ایجاد اولویت در دریافت و تحویل بار را دارند به این معنی که با این امکان شما در مقصد اولین فردی هستید که بارتان را تحویل می‌گیرید. حتی برخی از ایرلاین‌ها برای اصحاب رسانه علاوه بر امکان حمل دو کیف رایگان بیشتر از حالت عادی، اجازه می‌دهند تا این افراد پیش از دیگران سوار هواپیما شوند. این امتیاز بخاطر امکان استفاده از فضای بالای سر پیش از دیگران بسیار مفید است. اگر از پرواز دو بخشی استفاده می‌کنید، به فکر رزورو پرواز زودتر باشید. با این‌کار حتی اگر پروازتان تاخیر داشت همچنان شانس رسیدن به مقصد را در همان روز دارید.

با خود یک شارژر زاپاس و یک آداپتور شارژر ماشینی به همراه داشته باشید همچنین تلفن هوشمند خود را از نرم‌افزار‌های سفری پر کنید. بیشتر ما با ابزار همراهمان زندگی می‌کنیم و میمیریم پس همیشه شارژ داشتن این ابزار بسیار مهم است.

سفر تجهیزات عکاسی

بسته بندی تجهیزات عکاسی

من اینجا لیست تجهیزات را ارائه نمی‌کنم چرا که این لیست‌ها برای هر پروژه متفاوتند. به جای آن، چند ایده برای بسته‌بندی هوشمندانه‌ی ابزار می‌دهم که تا خود را برای مشکلات احتمالی با امنیت پرواز یا گم شدن تجهیزات آماده کنید.

برای خود یک ترازوی دیجیتال بار بگیرید و سعی کنید آن را همراه داشته باشید. بارتان را تا یکی دو کیلو قبل از میزان بار رایگان هواپیمایی تنظیم کنید (برای مثال اگر یک هواپیمایی ۲۵ کیلوگرم بار رایگان دارد سعی کنید وسایلی که به قسمت بار هواپیما میفرستید ۲۳ تا ۲۴ کیلوگرم باشد). در خانه ممکن است بتوانید بار را با ترازوهای دیگر وزن کنید اما در مسیر برگشت این امکان را ندارید.

اگر یک کیف یا چمدان حامل تجهیزات عکاسی را به قسمت بار می‌فرستید، از محتویات کیف یک لیست بیانیه‌ای تهیه و چاپ کنید و یک کپی از آن را با خود همراه داشته باشید. یک کپی نیز داخل کیف بگذارید. از محتوایت کیف عکس بگیرید. اگر بارتان گم شود این عکس‌ها و بیانیه به شما در سر و کله زدن با ایرلاین و بیمه کمک می‌کند. از قفل و بند چسبی بار برای ایمن‌تر کردن بارتان استفاده نمایید.

سفر تجهیزات عکاسی

همیشه بر روی تجهیزات و بارتان تگ آدرس، شماره تلفن، ایمیل و آدرس محل اقامت سفرتان را نصب کنید.

اگر چمدان یا کیف بزرگی برای لباسانتان همراه دارید، می‌توانید برخی از تجهیزات بزرگ‌تر مانن اسلایدر، سه‌پایه یا حتی پایه‌ی نور را در آن کیف جای دهید. آن ها را در میان لباس‌های جین یا پارچه‌های تیر بپیچید تا آسیب به حداقل برسد.

کیف‌های همراه و چک گیت سوار شدن به هواپیما

دوربین و تجهیزات دیجیتالتان را باید همیشه با خود به داخل هواپیما ببرید، پس داشتن یک کوله‌پشتی یا کیف چرخ‌دار برای بسته‌بندی و حمل این تجهیزات می‌تواند ایده‌آل باشد. برند‌های لوپرو و تینک تنک معمولا انتخاب‌های خوبی برای کیف‌های عکاسی چرخ‌دار هستند اما به یاد داشته باشید که در مقصدتان با تجهیزات خیلی راه خواهید رفت پس داشتن یک کوله‌پشتی تصمیم مناسب‌تری است. اگر کیف‌هایی که به فضای بار می‌فرستید جا دارند، می‌توانید یک کوله‌پشتی خالی در آن‌ها قرار دهید تا در مقصد از آن استفاده کنید.

سفر تجهیزات عکاسی

شخصا از بین Lowepro Pro Runner RL x۴۵۰ AW II و F-Stop Gear Ajnaیکی را به عنوان کیفی که با خود به داخل هواپیما می‌برم انتخاب می‌کنم و البته یک کیف شانه‌آویز تولید Osprey Packs نیز برای حمل لوازم شخصیم دارم. این کیف‌ برای حمل لپتاپ ۱۷ اینچی من کافی است و در صورت لزوم می‌توانم یک بدنه‌ی دوربین و چند لنز را در آن جای دهم.

کیف‌های سخت پلیکان برای محافظت کامل از تجهیزات مناسب هستند اما با توجه به اینکه من ابزار دیجیتالم را با خود به داخل هواپیما می‌برم، می‌توان این محافظت اضافه را در سهولت استفاده و تطبیق‌پذیری فدا کرد.

برخی از پرواز‌های محلی فضای بار بالای سر کوچک‌تری دارند و ممکن است که در گیت سوار شدن به هواپیما از شما بخواهند کیف‌های چرخدار یا کوله‌پشتیتان را به بخش بار هواپیما تحویل دهید. اگر احتمال می دهید با یم هواپیمای کوچک محلی پرواز خواهید کرد، پیش از رزور مدل هواپیما را چک کرده و ابعاد فضای بار بالای سر و زیر صندلی را با کیفی که می‌خواهید ببرید مقایسه نمایید. حتی اگر کیفتان جا شود ( کیف پرورانر من در فضای بار بالای سر هواپیمای CRJ۹۰۰ و CRJ۷۰۰ جا می‌شود)، باز هم ممکن است خدمه‌ی پرواز از شما را مجبور کنند کیفتان را به بخش بار بفرستید. بر طبق تجربه‌ی من مودب بودن و توضیح اینکه تجهیزات گران‌قیمت شکستنی با خود دارم و البته در صورت نیاز کیفم زیر صندلی جلویی جا می‌شود مشکل را حل کرده است. اما موقعیت و طول پرواز ممکن است شرایط متفاوتی را ایجاد کند. مامورین گیت همیشه به دنبال کیف‌های چرخ‌دار می‌گردند پس کیفتان را مثل کوله‌پشتی به کولتان بیاندازید. با این کار ممکن است بدون مشکل از دیدشان پنهان مانده و بتوانید رد شوید.

سفر تجهیزات عکاسی

در موقعیتی که مجبور به ارسال کیف‌ها به بار هواپیما شدید، آماده باشید که تجهیزات مهم مانند دوربین، لنز‌ها و هارددرایو‌ها را جا‌به‌جا کرده و با خود به داخل هواپیما ببرید. من زیاد نشنیدم که تجهیزات در بخش بار گم یا دزدیده شوند اما چون به احتمال زیاد کیف‌ها و بار‌ها در مسیر حمل به قسمت بار پرواز و برعکس ضرباتی حتی شدید می‌بینند و نیرو‌های حمل بار با آن‌ها خوب رفتار نمی‌کنند، شخصا هرگز کیفی مه حامل تجهیزات عکاسی شکستنی باشد را به بار تحویل نمی‌دهم. اگر می‌توانید با خود یک کیف کوچک یا کیف دستی تا شدنی حمل کنید که در صورت اجبار به صورت موقت بتوانید تجهیزات عکاسیتان را به داخل هواپیما ببرید.

سفر تجهیزات عکاسی

تدارکات سفر و عکاسی

همیشه امید به بهترین داشته باشید اما برای بدترین حالت برنامه‌ریزی کنید. حتی اگر به عنوان دستیار کی تولید کننده یا شرکت دیگر استخدام شده‌اید، تلاش کنید تمامی جزئیات مقصد و محل اقامت خود را به دست بیاورید. دانستن آدرس و شماره تلفن‌های هتل محل اقامتتان می‌تواند در زمانی که اوضاع به هم ریخت به کار شما بیایند. دانستن اطلاعات پرواز دیگر اعضای پروژه هم بدون فایده نیست.

اگر به یک شهر کوچک می‌روید، چک کنید که نزدیک‌ترین فروشگاه تجهیزات عکاسی کجاست چراکه نمی‌دانید کدام ابزارتان قرار است از کار بیوفتد یا به کدام باتری خاص احتیاج خواهید داشت.

اگر در نزدیکی یکی از مفاصد گردشگری و تفریحی کار خواهید کرد، مراقب باشید کارنوال‌ها و تجمع‌ها باعث تاخیر شما در کارتان نشوند.

باتری پهپاد

اگر با خود پهپاد می‌برید، بسیار مهم است که قوانین محلی پرواز را درمورد حمل باتری آن‌ها بدانید (باتری‌های پهپاد و به طور کلی باتری‌های خاص و بزرگ جزو تجهیزات مشکوک و حساس امنتی پرواز محسوب می‌شوند- مترجم).

درصورت امکان برای خود یک زمان تفریحی برنامه‌ریزی کنید

این موضوع از بحث ما جداست اما من هر زمانی بتوانم این‌کار را می‌کنم. اگر برای سفرتان به شما پول می‌دهند (سفرکاری که هزینه‌هایش را فرد یا شرکت صاحب پروژه پرداخت می‌کند- م) خیلی خوش‌شانس هستید. اینکه به صورت همزمان سفر و کار کنید و در حین کار جهان را ببینید یکی از جالب‌ترین سبک‌های زندگی است. در آخر اگر پول و امکانش را داشتید پس از انجام پروژه‌ی کاری بازگشتتان را یک یا دو روز به تعویق بیاندازید تا در زمانی که دیگر درگیری ذهنی برای انجام پروژه یا تجهیزات ندارید، از آن منطقه بازدید کرده و لذت ببرید. این کار در زمانی که توسط شخص دیگری برای کمک استخدام شده‌اید سخت‌تر است اما من به جاهای زیادی برای کار سفر کرده‌ام که می‌توانستم به عنوان توریست لذت زیادی از گشت‌و‌گذار در آن ببرم. البته خیلی وقت‌ها هم محدود به یک هتل یا چند مکان کوچک محدود شده‌ام و نتوانستم واقعا از مقصدم لذت ببرم.

ما در کجارو از اعماق قلبمان برای شما آرزوی سفر کاری ایمن و لذت‌بخشی را آرزو می‌کنیم. آیا شما نیز تجربه یا نکته‌ای برای اضافه کردن به این مقاله‌ دارید؟

مطالب مرتبط:

  منبع fstoppers.com

  دیدگاه