ایرانیان مقیم خارج از کشور از خدمات بیمه ای بهره مند می شوند

تیم  کجارو
سه شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
ایرانیان مقیم خارج از کشور از خدمات بیمه ای بهره مند می شوند

امکان بیمه اتباع خارجی در داخل کشور پس از گذشت ۴۰ سال از زمان تصویب قانون مربوطه فراهم می‌شود و هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور نیز از این پس می‌توانند از خدمات بیمه‌ای تأمین اجتماعی بهره‌مند شوند.

«تقی نوربخش» مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در مراسم رونمایی از سامانه‌های اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در راستای افزایش پوشش بیمه‌ای سازمان، شرایطی فراهم شده است که می‌توانیم اتباع خارجی را تحت پوشش ببریم گفت:

ایده اولیه این کار دو سال گذشته شکل گرفت و امروز عملیاتی شده است.

وی افزود که بیش از ۴۰ سال از حیات تأمین اجتماعی می‌گذرد و در ماده ۵ قانون تأمین اجتماعی آمده است که اتباع خارجی باید به طور اجباری تحت پوشش بیمه در بیایند. این قانون ۴۰ سال مغفول بود تا اینکه این الزام و ظرفیت قانونی را در دولت یازدهم به کار گرفتیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه اکنون تمام ساختارها و نرم‌افزارهای لازم برای پوشش اتباع آماده شده است بیان کرد که بر این اساس اتباع دارای مجوز اشتغال و اقامت می‌توانند تحت پوشش سازمان در بیایند و حتی اگر مشغول به کار نیستند می‌توانند در قالب مشاغل آزاد و اختیاری بیمه شوند.

نوربخش تثبیت نیروی انسانی، جلوگیری از ریسک و حوادث حین کار را از جمله مزیت‌های بیمه اتباع دانست و گفت:

ایرانیان مهمان‌نواز هستند و این اقدام به نوعی در راستای اهداف نوع‌دوستانه و بشردوستانه در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه بخش دوم هموطنان ما هستند که سال‌ها در ایران کار کرده‌اند و حق بیمه پرداخته‌اند اما پس از خروج از کشور نمی‌توانستند از این اندوخته استفاده کنند گفت که اکنون این امکان فراهم شده است و هموطنان ما با ورود به سایت سازمان می‌توانند سوابق خود را تکمیل و وارد سامانه بیمه‌ای خود شوند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی انعقاد قراردادهای بین دولی را دیگر اقدام این اداره کل دانست و گفت که اولین قرارداد میان ایران و ترکیه است و مصوب شده و در دستورکار مجلس قرار گرفته است و مطالعاتش برای کشورهای دیگر هم آغاز شده است. بر این اساس نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای برای افراد در هر دو کشور امکان‌پذیر می‌شود. هدف ما پوشش کلیه اتباع خارجی و همچنین ۲ میلیون ایرانی در دنیاست.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها

    دیدگاه