مجوز دولت آمریکا برای فروش بوئینگ و ایرباس به ایران تا ۲ هفته آینده صادر می شود

تیم  کجارو
دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
مجوز دولت آمریکا برای فروش بوئینگ و ایرباس به ایران تا ۲ هفته آینده صادر می شود

به گفته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی امروز ما انتظار داریم مجوز دولت آمریکا برای فروش بوئینگ، ایرباس و ای تی آر به ایران تا پایان ماه سپتامبر یعنی کمتر از ۲ هفته دیگر صادر شود.

یک مقام ارشد ایرانی گفت، به تهران گفته شده که آمریکا مجوز صادراتی لازم برای تسهیل فروش جت‌های بوئینگ و ایرباس و هواپیماهای توربوپراپ ای تی آر اروپایی را طی هفته‌های آینده صادر خواهد کرد.

«اصغر فخریه کاشان»، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ایران گفت، انتظار می‌رفت مجوز لازم تا پایان ماه اوت صادر شود، اما این امر به پایان ماه سپتامبر موکول شده است.

وی در نشست تامین مالی صنعت هوانوردی ایران در تهران گفت:

امروز ما انتظار داریم مجوز دولت آمریکا برای بوئینگ، ایرباس و ای تی آر تا پایان ماه سپتامبر، کمتر از ۲ هفته دیگر صادر شود.

خزانه داری آمریکا می تواند مانع از فروش هواپیماهای مسافربری و از جمله هواپیماهای غیرآمریکایی که بخش قابل توجهی از آنها ساخت شرکت‌های آمریکایی است به ایران شود.

وی افزود، کوتاهی در صدور مجوز لازم از سوی دولت آمریکا به منزله نقض توافق هسته ای بین تهران و قدرت‌های جهانی خواهد بود.

یک مقام ارشد ایرانی گفته، شرکت ایران ایر در عین حال به دنبال خرید هواپیماهای دست دوم یا اجاره هواپیما با خدمه از شرکتهای دیگر برای تامین ضروری ترین نیازهای خود است.

فخریه کاشان تاکید کرد که جدیدترین پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال شمسی جاری قطعا ما شاهد ورود تعدادی از هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به کشور خواهیم بود.

این مقام ایرانی افزود، ایران موافقت‌نامه‌ای با یک شرکت لیزینگ هواپیما به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای تامین مالی قرارداد با ایرباس دارد و این موافقت‌نامه در طی چند روز آینده امضا خواهد شد. وی نام این شرکت لیزینگ را افشا نکرده و نگفته که این شرکت متعلق به کدام کشور است. فخریه کاشان گفت، ارزش قرارداد منعقده بین ایران و بوئینگ هنوز نهایی نشده و مذاکرات در خصوص تامین مالی نیز هنوز در جریان است.

منبع تسنیم

دیدگاه