خانه صورتی بافتنی؛ هنر دست زنان پناهنده

زهره زرشکیان
شنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰
خانه صورتی بافتنی؛ هنر دست زنان پناهنده

یک هنرمند لهستانی خانه قدیمی ۱۰۰ ساله در فنلاند را با بافتنی‌های صورتی پوشاند. هدف او از این کار، رساندن پیام امید و زندگی دوباره به انسان‌ها است. در ادامه با کجارو همراه باشید تا تصاویر این «خانه‌ی صورتی» را ببینیم.

آگاتا اولکسیاک (Agata Oleksiak) مجسمه‌ساز لهستانی و هنرمند خیابانی است که او را با نام حرفه‌ای «اولک» (Olek) یا «اولک بافتنی» می‌شناسند. او به خاطر «هنرهای خیابانی بافتنی» و «لوکوموتیو بافتنی» شهرت زیادی دارد.

آگاتا اولکسیاک

ممکن است هنر بافتنی، تکنیکی قدیمی و منسوخ شده به نظر برسد؛ اما اولک از این هنر استفاده می‌کند تا به کمک آن موضوعات روزمره، امیدها و آرزوها را بیان کند و تلاش می‌کند مشکلات فرهنگی و سیاسی را با این کار بپوشاند.

خانه صورتی بافتنی

این‌بار نیز اولک تصمیم گرفته کاری ماندنی و جالب انجام دهد. او به کمک زنان اهل سوریه و اوکراین، که بیشتر آن‌ها جزو پناهندگان هستند، سرتاسر خانه‌ی دو طبقه‌ای را با بافتنی‌های صورتی-رنگِ شاد پوشاند.

خانه صورتی بافتنی

این خانه‌ی قدیمی ۱۰۰ ساله در شهر کراوا (Kerava) در فنلاند، طی جنگ زمستانی در سال‌های ۱۹۳۹-۱۹۴۰ بمباران شده بود. اکنون این خانه پیام امید و زندگی دوباره را به جهانیان منتقل می‌کند.

خانه صورتی بافتنی

اولک در اینستاگرام خود نوشته است:

خانه‌ی صورتی، در واقع «خانه‌ی صورتی ما» نمادی از آینده‌ای روشن و سرشار از امید و زندگی است؛ نمادی از همبستگی و اتحاد ما به عنوان یک اجتماع.

خانه صورتی بافتنی

در ادامه می‌توانید تصاویر این خانه‌ی صورتی بافتنی را ببینید.

خانه صورتی بافتنی

خانه صورتی بافتنی

خانه صورتی بافتنی

منبع Boredpanda

دیدگاه