ابزار سفر: لایف استرو، فیلتر تصفیه آب به شکل نی

سارا کرایی
چهار شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۰
ابزار سفر: لایف استرو، فیلتر تصفیه آب به شکل نی

فیلتر آب لایف‌استرو که عنوان بهترین نوآوری سال را کسب کرده است، می‌تواند در شرایطی که دسترسی به آب آشامیدنی دشوار است چون پیاده‌روی‌ها و طبیعت‌گردی‌های طولانی‌ بهترین همراه شما باشد. در ادامه بیشتر با لایف‌استرو آشنا می‌شوید.

برای یک پیاده‌روی طولانی از خانه خارج شده‌اید و بطری آب کوچکی به همراه دارید. هر چه بیشتر پیش می‌روید ذخیره آب کم‌تر و کم‌تر می‌شود و در یک لحظه به خود می‌آیید و می‌بینید دیگر آبی در کار نیست. اگر شانس داشته باشید، طبیعت روی خوش نشان می‌دهد و چشمتان به یک برکه یا رودخانه می‌خورد و احتمالا به قدری که تشنگیتان رفع شود از آن می‌نوشید. اما آیا می‌دانید که اگر جوانب احتیاط را رعایت نکنید و از هر منبع آب طبیعی بنوشید، مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اید؟ چرا که امکان مسموم بودن آب در طبیعت بالا است. 

فیلتر آب

در شرایطی که هم به شدت تشنه‌اید و هم آبی که از سلامت آن مطمئن باشید در دسترس نیست، بهترین راه‌حل استفاده از یک فیلتر تصفیه آب است (چه در زمانی که به دل طبیعت می‌زنید و چه زمانی که به سفری ماجراجویانه به کشوری خارجی می‌روید).

اگر می‌خواهید آب آلوده را پاک کنید، می‌توانید از مدل‌های مختلف فیلتر تصفیه آب موجود در بازار یا قرص‌های یدی یا همان روش قدیمی جوشاندن آب استفاده کنید؛ اما مشکل این‌جا است که هر کدام از این روش‌ها به‌ ترتیب دشوار، بدمزه و زمان‌بر هستند.

اما به نظر می‌رسد که با اختراع فیلترهای لایف استرو (LifeStraw) تمام مشکلات و دشواری‌ها حل شده است. ماه‌ها است که بسیاری از طبیعت‌گردان از این فیلتر نی‌شکل در پیاده‌روی‌های طولانی و سفرهای ماجراجویانه خود استفاده می‌کنند و به اعتقاد آن‌ها در شرایطی که مجبور به نوشیدن آب ناسالم می‌شوند، لایف استرو بهترین همراه آن‌ها بوده است.

در واقع، در دنیای امروز، لایف استرو یکی از لوازم ضروری هر مسافری است.

مخترع این فیلتر، وسترگارد فرندسن (Vestergaard Frandsen)، شرکتی سوئیسی است که در طراحی و ساخت تولیدات مقابله با بیماری برای استفاده در کشورهای در حال توسعه متخصص است. محصولات این شرکت به سراسر دنیا، از جمله کشورهایی چون هایتی، پاکستان و همچنین آفریقا ارسال می‌شوند.

لایف‌استرو چندین مدل مختلف دارد که نه تنها عمر مصرفی طولانی‌ دارند؛ بلکه می‌شود به آسانی آن‌ها را تمیز، نگهداری و استفاده کرد (در واقع این وسیله عمر مصرف ندارد و تا سال‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید).

مهم‌ترین مدل‌های لایف استرو

فیلتر آب

فیلتر شخصی لایف‌استرو: قیمت این مدل چیزی حدود ۷۲ هزار تومان (۱۹.۹۵ دلار) است که از جنس پلاستیک مقاوم ساخته شده و از هیچ‌گونه ماده شیمیایی برای ساخت آن استفاده نشده است. همچنین، این محصول احتیاجی به باتری و شارژ کردن ندارد و در ترکیبات به‌کار رفته در آن، خبری از ماده شیمیایی بیسفونل ای نیست.

فیلتر آب

فیلتر استیل لایف‌استرو: به قیمت ۱۹۷ هزار تومان (۵۴.۹۵ دلار)، از جنس استیل ضدخش مناسب برای نگهداری مواد خوراکی و مورد تایید وزارت غذا و دارو آمریکا است. لایف استرو استیل، تقریبا مشابه مدل شخصی لایف‌استرو است که دارای یک پوشش فولادی و دو فیلتر تصفیه آب است.

فیلتر آب

لایف‌استرو گو: ۱۰۰ هزار تومان (۲۸.۹۴ دلار). این مدل هم در اصل چیزی مشابه مدل اول است، با این تفاوت که به همراه یک قمقمه‌ی ورزشی ارائه می‌شود. گاهی پیش می‌آید که به پیاده‌روی طولانی مدت می‌روید و مطمئن نیستید، چه وقت، دوباره به یک منبع آب دسترسی پیدا می‌کنید، بنابراین آب را می‌توانید در این بطری ذخیره کنید.

لایف استرو خانواده و لایف استرو همگانی: به ترتیب ۲۰۰ هزار تومان (57.96 دلار) و ۱,۱۸۱,۰۰۰ تومان (329.95 دلار) قیمت دارند. این مدل‌ها بیشتر برای تصفیه حجم بالای آب، در کمپ‌ها و پیاده‌روی‌های گروهی استفاده می‌شوند. به‌علاوه، قابلیت‌ ویژه‌ی این مدل‌ها ویروس‌زدایی است.

لایف استرو از خیلی از فیلترهای آب موجود کوچک‌تر است:

 •  مدل پایه: طول ۲۲ سانتی‌متر، پهنا ۲ سانتی‌متر، وزن ۵۶ گرم
 • مدل استیل: ۲۲ سانتی‌متر، پهنا ۲ سانتی‌متر، وزن ۱۲۴ گرم

مزایای مشترک بین همه‌ی مدل‌های لایف استرو:

 • توانایی تصفیه بیش از ۱۰۰۰ لیتر آب
 • پاک‌سازی بیش از ۹۹/۹۹۹۹ درصد باکتری‌های آب از جمله «ای‌کلای»
 • نابود کردن ۹۹/۹ درصد انگل‌های موجود در آب چون ژیاردیا و کریپتوزپوریدیوم 
 •  پاک کردن آب گل آلود و تیره 
 • عدم استفاده از قرص‌های یدی یا ماده‌ی دیگر برای پاکیزه کردن آب (به این معنی که پس از فیلتر کردن، طعم آب مثل زمانی که از مواد شیمیایی استفاده می‌شود ناخوشایند نیست)

فیلتر آب

چند قابلیت ویژه مدل لایف استرو استیل:

 • کاهش کلر آب
 • کم کردن مواد شیمیایی طبیعی درون آب (حشرات موذی، گیاهان سمی)
 • مطابق با استانداردهای آب آشامیدنی آمریکا
 • فیلتر ۲ مرحله‌ای
 • تصفیه بیش از ۱۰۰۰ لیتر آب توسط فیلتر اولیه 
 • دارای کپسول قابل تعویض کربنی ( توانایی فیلتر ۱۰۰ لیتر آب را دارد که مواد شیمیایی چون کلر و ترکیبات طبیعی مضر درون آب را نابود می‌کند و طعم و بوی بد آب را از بین می‌برد)

لایف استرو، اگر چه محصولی بسیار کاربردی است، معایبی هم دارد که نمی‌توان نادیده گرفت:

درست است که لایف استرو از بسیاری دستگاه‌های فیلتر آب موجود در بازار به‌صرفه‌تر است، اما اگر مدل پایه آن را خریداری کنید باید توجه داشته باشید که این مدل توانایی فیلتر کردن مواد شیمیایی، نمک درون آب و ویروس‌های احتمالی را ندارد. البته، مطمئن باشید که همه‌ی این قابلیت‌ها در مدل لایف استرو استیل تعبیه شده است. اگر به دنبال تصفیه حجم بالایی از آب هستید و مدلی می‌خواهید که توانایی ویروس‌زدایی هم داشته باشد باید مدل خانواده را تهیه کنید که همان‌طور که گفته شد ۹۹/۹۹۹۹ درصد ویروس‌های درون آب را از بین می‌برد.

باید توجه داشته باشید که اگر برای مثال به کوهنوردی یا پیاده‌روی در نقاطی می‌روید که معمولا آب پاکیزه‌تری دارند و در آن‌ها خبری از مواد شیمیایی نیست (مثل شهرکرد) مدل پایه لایف استرو برای شما کفایت می‌کند. اما اگر به نقاط نه چندان پاکی سفر می‌کنید که اغلب سلامت منابع آب جای سوال است، در آن صورت لایف استرو استیل یا مدل خانواده برای شما مناسب است.

نحوه استفاده از لایف استرو

فیلتر آب

کار کردن با این وسیله بسیار راحت است. برای نوشیدن آب، کافی است یک سر لایف استرو را درون آب (رودخانه، برکه، بطری آب و …) فرو کنید و از سری دیگر آن، آب را به بالا بمکید.

قبل از استفاده درپوش لایف استرو را باز کنید و مستقیم درون آب قرار دهید، یک دقیقه صبر کنید تا آب از فیلتر تصفیه‌کننده عبور کند، ۵ مکش کوتاه کافی است تا آب از فیلتر بالا بیاید. به خاطر داشته باشید که وقتی آب گل‌ و لای زیادی دارد، اگر احساس کردید سرعت بالا آمدن آب کند شده است، باید درون لایف استرو فوت کنید تا گل‌ و‌ لای از آن خارج شود.

در مورد لایف استرو استیل فراموش نکنید که «فیلتر کپسول کربن» را هر ۳ ماه یک‌بار تعویض کنید تا مطمئن شوید فرایند فیلتر کردن به درستی انجام می‌شود.

پس از ۱۰۰۰ لیتر تصفیه کردن، دیگر آبی از لوله‌ی فیلتر بالا نمی‌آید و به این صورت متوجه می‌شوید که عمر لایف استرو به پایان رسیده است.

نکته: پس از هر بار مصرف، تنها کافی است درون لایف استرو بدمید تا دستگاه تمیز شود. اگر از آب‌های بسیار گل‌آلود زیاد استفاده می‌کنید، احتمال این‌که عمر دستگاه شما کوتا‌ه‌تر شود وجود دارد، اما اگر پس از هربار استفاده گل و لای را از آن خارج کنید، با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

محصولات لایف استرو، حقیقتا اختراعی بی‌نظیر و ابزاری ضروری هستند (به دلایلی که ذکر شد)؛ بنابراین، کجارو توصیه می‌کند که اگر اهل سفر و ماجراجویی در دل طبیعت هستید حتما یکی از مدل‌های لایف استرو را متناسب با کارایی آن تهیه کنید و همیشه و همه‌جا همراه خود داشته باشید. این محصول با قیمتی مناسب (حداقل در مدل پایه آن) و کاربرد خوب، یکی از بهترین‌ لوازم سفر شما خواهد بود.

برای خرید این محصول می‌توانید از سایت Lifestraw.com یا Amazon.com اقدام کنید.

برای دیدن سایر مقالات این مجموعه به صفحه‌ی اختصاصی ابزار سفر در کجارو مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

  منبع iamaileen
  برچسب‌ها

  دیدگاه