زندگی در تهران چگونه است؟

مرتضی گودرزی
چهار شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵
زندگی در تهران چگونه است؟

تهران، شهری که قلب اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور و پایتخت ایران است. شهری که بسیاری از مردم در رویایشان زندگی در این کلان‌شهر را تصور می‌کنند. در ادامه با کجارو همراه باشید تا کمی بیشتر با زندگی واقعی در تهران آشنا شویم.

تهران کجاست؟

تهران در قدیم روستای بزرگی بوده که مابین شهر ری به‌عنوان شهر بزرگ و معروف آن زمان و کوهپایه‌های البرز قرار داشت، شاه طهماسب صفوی در سال ۹۶۱هجری قمری پیرامون تهران بارویی با ۱۱۴ برج (به عدد سوره‌های قرآن کریم) بنا کرد و روی هریک از این باروها سوره‌ای را برای تبرک حکاکی کرد، وی به آبادانی تهران و بنا کردن باغ‌ها و عمارت‌های حکومتی متعدد در این شهر همت گماشت و این روند تا پایان سلسله صفویه ادامه داشت.

در دوران زندیه، کریم‌خان زند به‌مدت چهار سال تهران را مرکز حکومت خود قرارداد و در محوطه ارگ، بناهای جدیدی احداث کرد، در این دوران تلاش‌های زیادی برای آبادانی تهران انجام شد به‌طوری که در پایان حکومت زندیان، تهران سیمای شهری به خود گرفت.

آقامحمدخان قاجار پس از تاسیس سلسله قاجار، تهران را پایتخت حکومت خود قرار داد هر چند پایتختی تهران در آن دوره منحصر به تشکیل یک پادگان نظامی مرکزی به فرماندهی شاه شده بود و در آن زمان با کمک اروپایی‌ها شهری ساختند که امروز این بخش را به‌عنوان بافت قدیم تهران می‌شناسیم هرچند که از دروازه‌های آن فقط نام آن‌ها؛ دولت، شمیران، قزوین، غار، خراسان و دولاب باقی‌مانده است.

شهر تهران به‌عنوان مرکز استان تهران و پایتخت ایران، یکی از زیباترین شهرهای ایران است، این شهر دارای پنج محله قدیمی چاله میدان، بازار، سنگلج، عودلاجان و ارگ است و بیشترین بناهای تاریخی و موزه های این شهر در مناطق ۱۱ و ۱۲ شهرداری واقع شده است.

شهرستان‌های استان تهران همچون تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر، دماوند، فیروزکوه، قدس، ورامین، بهارستان، پاکدشت، پیشوا، رباط کریم، شهریار و ملارد دارای آثار و اماکن متعدد تاریخی، باستانی و جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و مذهبی بسیاری برای گردشگری است.

تهران سی و دومین شهری است که در به تاریخ ایران عنوان پایتخت رسمی انتخاب شده است.

نمادهای تهران

برج آزادی

برج آزادی

این برج یکی از نمادهای شهر تهران و آمیزه‌ای شکوهمند از معماری دوران پیش از اسلام (دوره هخامنشیان و ساسانیان)، دوران اسلامی و معماری مدرن است، سال ۱۳۴۵ طرح یک نماد شناسایی ایران میان معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد و در پایان طرح مهندس حسین امانت بیست و چهار ساله و دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران برنده و برای ساخت برگزیده شد.

عملیات ساخت برج آزادی یازدهم آبان ۱۳۴۸ آغاز شد و پس از بیست و هشت ماه کار،۲۴ دیماه ۱۳۵۰ در زمینی به مساحت ۵۰ هزار مترمربع با نام برج شهیاد به بهره‌برداری رسید.

برج آزادی سال ۱۳۵۳ به شماره ۱۰۰۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و این برج پس از انقلاب ۱۳۵۷ به نام «برج آزادی» معروف شد.

این مجموعه شامل بخش‌های مختلفی از جمله سالن سمعی بصری، تالارهای نمایشگاه آثار هنری و سالن سینماست.

برج میلاد

برج میلاد

برج میلاد تهران آسمان‌خراشی چند منظوره است كه در شمال غربی تهران قرار دارد. برج میلاد بلندترین برج ایران ، ششمین برج مخابراتی جهان به شمار می‌آید. ساختمان راس برج با ۱۲ هزار مترمربع زیربنا از نظر وسعت كاربری در میان تمامی برج‌های دنیا مقام نخست را دارد.

برج میلاد تهران به خاطر ارتفاع بلند و شكل ظاهری متفاوتش تقریباً از كلیه نقاط شهر تهران قابل رویت است و از این‌رو یكی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید.

كلنگ ساخت این برج در زمستان سال ۱۳۷۶ خورشیدی با نام برج یادمان به زمین خورد و در سال ۱۳۸۰ خورشیدی به مناسبت یكصدمین زاد روز روح الله خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به برج میلاد تهران تغییر نام داد؛ و با تلاش غیور مردان عرصه مهندسی همت بلند شهرداری وقت دکتر قالی‌باف و همیاری تمام عیار اعضای شورای شهر در مهرماه ۱۳۸۷ به بهره‌برداری رسید.

کار در تهران

بازار

بهترین وضعیت اشتغال در کشورمان مربوط به دو استان تهران و مرکزی است. نرخ بیکاری در تهران از متوسط کشوری ۳.۵ واحد درصد کمتر و معادل ۷.۲ درصد است.

تعداد کل بیکاران تهران  ۳۵۰ هزارو ۴۵۱ نفر، تعداد کل مردان بیکار ۲۳۴ هزارو ۵۵۷ نفر و تعداد کل زنان بیکار  ۱۱۵ هزارو ۸۹۴ نفر  است.

در سال گذشته ۱۲۰۴ میلیارد دلار صادرات از استان تهران صورت گرفته است

۴۰۰ هزار صنوف خدماتی و تولیدی در استان تهران بدون مجوز در حال فعالیت هستند

بخش خدمات سهمی ۷۸ درصدی در تولید ناخالص داخلی تهران دارد و پس از آن به‌ترتیب بخش‌های صنعت (۱۴ درصد) و کشاورزی (۸ درصد) قرار دارند. در بخش خدمات در استان تهران، رشته فعالیت‌های عمده‌فروشی و خرده‌فروشی با ۲۸ درصد و مستغلات و کسب‌وکار با ۲۵ درصد بیشترین سهم را در تولید ناخالص داخلی دارند.

آب‌وهوا در تهران

برج میلاد

تهران از نظر آب و هوایی، کلاً گرم و خشک و نواحی کوهستانی شمالی اندکی مرطوب و معتدل است. حداکثر دمای ثبت شده در تهران ۴۳/۹ درجه و حداقل آن ۴/۷- درجه سانتی‌گراد و میانگین ماهانه حداکثر ۲۹ و حداقل ۱/۰ درجه است.

آلودگی هوای تهران یکی از معضلات اساسی این کلان‌شهر است. تهران بزرگترین قطب صنعتی و تجاری کشور محسوب می‌شود.

عوامل طبیعی، فرم ساخت شهری وجود بیش از ۲ میلیون خودرو فعال و ۵۰۰ هزار موتورسیکلت، ۵ هزار واحد صنعتی (معادل ۲۵% صنایع کل کشور) با مصرف حدود ۲۰ درصد کل انرژی کشور، تمرکز ۷۰ درصد خدمات و ۸۰ درصد متخصصین، این شهر را به یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان تبدیل کرده است (سازمان حفاظت محیط‌زیست، ۱۳۷۶). به‌طوری که در برهه‌ای از زمان به‌عنوان آلوده‌ترین شهر بعد از دهلی نو شناخته شد.

قیمت مسکن در تهران

مسکن

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۱،۳۲۶ هزار ریال بوده است که نسبت به فصل قبل ۳.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۳.۰ درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات فروش زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۲۰.۷ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴.۹ درصد افزایش داشته است.

در میان مناطق ۲۲‌گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در حدود ۸۶۴۷۰ هزار ریال در منطقه یک و کمترین آن در حدود ۲۰۵۸۷ هزار ریال در منطقه ۸ بوده است.

تغییرات قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی در معاملات انجام شده بین حداقل ۶۵۱۴ هزار ریال در منطقه ۱۲ و حداکثر ۲۴۱،۷۵۳ هزار ریال در منطقه ۲ بوده است.

همچنین از کل معاملات انجام شده برای فروش زیربنای مسکونی در مناطق ۲۲‌ گانه شهرداری تهران، منطقه ۵ با ۱۲.۶ درصد، دارای بیشترین سهم و منطقه ۲۳ با ۰.۸ درصد دارای کمترین سهم هستند.

اجاره بها مسکن در تهران

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۸۰،۹۵۵ ریال بوده است که نسبت به فصل قبل ۵.۰ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۵.۱ درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات اجاره زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۹.۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸.۹ درصد افزایش داشته است.

در میان مناطق ۲۲‌ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده، ۳۰۹،۹۶۰ ریال در منطقه یک و کمترین آن ۹۳،۴۸۴ ریال در منطقه ۱۹ بوده است.

تغییرات مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد پرداختی برای هر مترمربع زیربنای مسکونی در معاملات انجام شده بین حداقل ۲۲،۲۲۲ ریال در منطقه ۲۰ و حداکثر ۹۳۱،۴۳۵ ریال در منطقه ۲ بوده است.

همچنین از کل معاملات اجاره زیربنای مسکونی در مناطق ۲۲‌ گانه شهرداری تهران، منطقه ۵ با ۱۳.۲ درصد دارای بیشترین سهم و منطقه ۲۲ با ۱.۴ درصد، دارای کمترین سهم است.

 حمل‌ونقل عمومی در تهران

اتوبوس

شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران

شرکت واحد اتوبوس‌رانی از ادارات تابعه‌ی شهرداری تهران است که در حال حاضر ۵،۳۵۶ اتوبوس متفاوت در اختیار دارد که در ۲۵۸ خط اصلی و ۱۰۰ خط ویژه مسافران را جابه‌جا می‌کنند. ۲۴% شهروندان تهرانی (از ۱۱.۵۰۰.۰۰۰نفر) در رفت‌وآمد روزانه‌شان سوار اتوبوس‌ها می‌شوند. با این وجود سیستم اتوبوسرانی به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند پاسخ گوی رشد صعودی نیاز شهروندان به امکانات رفت‌وآمد باشد.

در تهران به نسبت ۱،۰۰۰،۰۰۰ شهروند فقط ۴۰۰ اتوبوس قابل استفاده است و برعکس سیستم اتوبوس‌رانی اصلی‌ترین سیستم رفت‌وآمد شهری است.

در تهران به‌طور متوسط یک اتوبوس بعد از ۱۳ سال کهنه محسوب می‌شود و روزانه ۱۵ تا ۲۰ % اتوبوس‌ها به‌دلیل نقض فنی و فرسودگی قادر به حرکت نیستند.

به خاطر سرعت کم، تأخیرهای زیاد، حرکت آزار دهنده، مسافرکشی بیش از ظرفیت، کمبود تجهیزات، این اتوبوس‌ها از نظر شهروندان امکان رفت‌وآمد خوبی نیستند و از اتوبوس‌ها فقط به این دلیل استفاده می‌شود که امکانات دیگری وجود ندارد.

 مینی‌بوس (ون)

ون

این سیستم رفت‌وآمد حتی با وجودی که تحت نظارت شرکت واحد اتوبوسرانی است و ۴،۰۳۲ مینی بوس را تحت نظارت دارد اما متعلق به بخش خصوصی است. این مینی‌بوس‌ها در ۱۱۸ خط غیر شهری حرکت می‌کنند و حومه را به مرکز پایتخت متصل می‌کنند. میزان استفاده از این سیستم رفت‌وآمد تقریباً ۱۱% است .

مترو

مترو

سال ۱۹۷۱ با افزایش جمعیت و تعداد اتومبیل‌ها در تهران، برای اولین بار حول ضرورت راه‌اندازی یک سیستم رفت و عمومی گسترده‌تر نظیر مترو و قطار شهری بحث شد و بعد از اعلام عمومی طرح مقدماتی، پروژه‌ی تحقیقی آن به یک دفتر مشاوره‌ی فرانسوی (Sofreto) واگذار شد. تا سال ۱۹۸۱ پیشرفت کار بسیار کند بود و با شروع جنگ ایران و عراق این پروژه متوقف شد. در سال ۲۰۰۰ بالاخره اولین خط از دو خط ساخته و گشایش یافت.

اولین خط، شمال تهران را به جنوب متصل می‌کند و طول آن ۱/۲۸ کیلومتر است. دومین خط غرب تهران را به شرق وصل می‌کند و ۴/۲۴ کیلومتر طول دارد. با ادامه این خط کرج و مهرشهر به تهران متصل شده است. این قسمت از مسیر به طول ۵/۴۱ کیلومتر روی سطح زمین قرارداد. به‌طور متوسط در این مسیرها ۱۰% نیاز رفت‌وآمد تامین می‌شود. امید می‌رود با ایجاد خط سومی ۳۳% از رفت‌وآمد روزانه توسط سیستم مترو تامین شود.

تاکسیرانی

تاکسی

امروزه ۳۰،۰۰۰ تاکسی در این شهر حرکت می‌کند. در تهران البته به‌دلیل تقاضای زیاد و کمبود امکانات رفت‌وآمد عمومی روش کار تاکسی‌ها هم تغییر کرده و به‌جای انتظار در ایستگاه تاکسی و سوار کردن مسافرین، آن‌ها در کل شهر حرکت می‌کنند تا مسافرانی که اتوبوس‌ها ظرفیت انتقال آنان را نداشته را یافته و جابه‌جا کنند. به عبارتی تاکسی‌ها در شکار مسافران حرکت می‌کنند. این مزیدی بر علت است که خیابان‌ها همواره لبریز از جمعیت و رفت‌وآمد مسافرین با هرج‌ومرج توام باشد.

در سال ۱۹۸۱ یک آژانس تاکسی تاسیس شد. این شرکت خصوصی بنیان‌گذاری شده است و تحت تنظیمات شهرداری تهران قرار دارد که در حوزه وظایف آن تعیین قیمت‌ها و رسیدگی به تخلفات قانونی قرار دارد.

هر راننده تاکسی باید صاحب ماشین هم باشد. به خاطر کمبود وسائل رفت‌وآمد رانندگان تاکسی مجازند تا ۵ نفر مسافر را با هم جابه‌جا کنند. ۱۰% شهروندان تهرانی از چنین امکاناتی برای تردد استفاده می‌کنند.

مسافرکشی با ماشین شخصی «Jitney»

پیدایش جدید این وسیله‌ی رفت‌وآمد به نام Jitney یا مسافرکش شخصی محدود به تهران نبود و به سرعت به سایر شهرها هم گسترش یافت.

امروزه تعداد این ماشین‌های شخصی که در سطح تهران به مسافرکشی مشغول‌اند، تا ۲۰،۰۰۰ تخمین زده می‌شود. با وجودی که این‌ها نقش مهمی را در انتقال مسافرین دارند اما از طرف دیگر، بار آشفتگی ترافیک را افزایش می‌دهند. این‌ها بی‌توجه به جریان حجم و شتاب حرکت ماشین‌ها؛ چه رسد به قوانین رانندگی هر جا دلشان بخواهد توقف کرده تا مسافر را سوار یا پیاده کنند. علاوه بر این به‌دلیل اینکه این‌ها نه وابسته به سازمانی هستند و نه اینکه در ادارات رسمی ثبت شده هستند، پیگیری قانونی تخلفات رانندگی‌شان هم به‌سادگی ممکن نیست. با وجودی که قانونا نیز اتومبیل‌های شخصی مجاز به نقل‌وانتقال مسافرین نیستند، اما ادارات مسئول مربوطه غالبا این نقض قانون را نادیده می‌گیرند. درمجموع ۱۰% مسافرین از این وسیله‌ی حمل‌ونقل استفاده می‌کنند.

امنیت در تهران

پلیس

میزان احساس امنیت در تهران نسبت به بسیاری از پایتخت‌های جهان از وضعیت بسیار مطلوب‌تری برخوردار است و پلیس تهران توانسته در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر موفق‌تر عمل کند. کشف بیش از ۸۰ درصد سرقت‌های خودرو و جرائم خشن و کسب توفیقات قابل‌توجه در برخورد با باندهای سرقت از طلافروشی‌ها، کیف‌قاپان و جرائم خرد از جمله اقدامات موثر پلیس است.

جرم سرقت در شهر تهران رتبه اول جرایم ارتکابی را دارد در حال حاضر ماهیانه ۹۰۰۰ فقره پرونده سرقت به دادسرای تهران وارد می‌شود. در حال حاضر آمار روزانه تعداد ۱۲۰ دستگاه خودرو در تهران سرقت می‌شود.

هزینه‌ها در تهران

در فهرست گران‌ترین پایتخت‌های دنیا در سال (۲۰۰۸) میلادی، تهران در پله آخر قرار داشت. تهران همچنین در فهرست گران‌ترین شهرهای دنیا و بر مبنای شاخص هزینه‌های زندگی، در پله یکی مانده به آخر جای دارد. تهران از جهت تولید ناخالصی‌های داخلی رتبه پنجاه و ششم و با لحاظ کردن جمعیت منطقه‌ی شهری رتبه بیست و نهم را در بین شهرهای دنیا دارد.

هر خانوار تهرانی به‌طور متوسط ۲۱ میلیون و ۷۲۸ هزار میلیون تومان در سال هزینه کرده که بیش از ۱۷ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان آن مربوط به هزینه‌های غیر خوراکی از قبیل مسکن بوده است.

بنابراین گزارش می‌توان گفت که متوسط هزینه زندگی در استان تهران در هر ماه به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد.

در عین حال بیش از چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان از درآمد خانوارهای تهرانی صرف هزینه‌های خوراکی شده است.

این در حالی است که در آمد خانوارهای تهرانی بر هزینه‌های آن‌ها مازاد است به‌طوری که به‌طور متوسط هر خانوار در سال گذشته حدود ۲۲ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان کسب درآمد داشته است بنابراین نه‌تنها صورت مالی خانوارهای تهرانی کسری ندارد بلکه درآمدشان ۴۰۰ هزار تومانی از هزینه‌هایشان بیشتر است. البته این نکته را باید یاد آور شد که این اعداد یک متوسط است و با توجه به سبک زندگی، تعداد افراد خانواده و محل زندگی در تهران این اعداد می‌تواند به‌شدت تغییر کند.

تفریحات شهر تهران

پارک ارم

در تهران مکان‌های تفریحی فراوانی وجود دارد و از این لحاظ ، این شهر بهتری محل برای تفریح در ایران است. 

 • موزه عروسک‌های ملل
 • تالار هنر – تئاتر کودکان
 • سرزمین عجایب
 • باغ پرندگان تهران
 • پارک ارم (شهربازی)
 • دلفیناریوم برج میلاد
 • پارک ژوراسیک تهران
 • شهربازی بیلینو
 • دریاچه خلیج فارس (چیتگر)
 • سافاری پارک وحشت
 • موزه تاریخ طبیعی دارآباد
 • باغ وحش ارم
 • مرکز رصد و نجوم کانون (رصد خانه زعفرانیه)
 • بوستان آب و آتش
 • شهربازی ژوپیتر مجتمع کوروش
 • پیست دوچرخه سواری چیتگر

مراکز خرید مهم در تهران

بازار

 • مجتمع تجاری میلاد نور
 • مرکز تجاری و اداری نور تهران
 • مجتمع تجاری زمرد
 • مجتمع تجاری و اداری بوستان
 • مجتمع اداری تجاری آسمان ونک
 • بازارچه کودک گاندی
 • مجتمع تجاری اداری و پاركینگ طبقاتی خلیج فارس
 • مرکز خرید تیراژه
 • مرکز تجاری برج مینا
 • مجتمع تجاری اداری برج گلدیس
 • مجتمع تجاری دنیای نور
 • مرکز خرید گاندی
 • بازار ونک 
 • مرکز خرید تندیس
 • مرکز خرید میرداماد
 • مجتمع تجاری سئول  
 • مرکز تجاری ایران زمین
 • مجتمع تجاری فرهنگی سینما آزادی 
 • مجتمع تجاری و اداری الماس غرب
 • بازار بزرگ سنتی ستارخان فاز یک 
 • بازار بزرگ نصر، پاساژ نصر گیش

مطالب مرتبط:

  برچسب‌ها تهرانگردی

  دیدگاه