برگزاری نشست جاده ابریشم در چین

تیم  کجارو
دوشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
برگزاری نشست جاده ابریشم در چین

در نشست یک روزه‌ با محوریت جاده ابریشم و به میزبانی مرکز هنرهای تجسمی و تصویری شانگهای برپا شد، در خصوص راه‌های گسترش همکاری کشورهای قرار گرفته در مسیر این جاده و مسائل فرهنگی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

لیو هونک شینگ از بنیانگذاران سمینار احیای جاده ابریشم، در سخنانی از ایران به عنوان نقطه کانونی و کلیدی جاده ابریشم از گذشته تاکنون نام برد و بر نقش کشورمان در احیای دوباره این جاده تاکید کرد.

او گفت که چین مصمم به همکاری با کشورهای قرار گرفته در مسیر این جاده تاریخی جهت راه‌اندازی مجدد آن است و ایران به عنوانی یکی از کشورهای مهم و تأثیرگذار نقش ارزنده‌ای در این زمینه دارد.

«لیو» همچنین با اشاره به موانع و چالش‌های پیش رو برای تحقق این هدف بزرگ که از ایده‌های «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به شمار می‌رود، گفت:

چین در اجرای این پروژه نباید فقط در جستجوی مسائل تجاری و اقتصادی باشد و برای رسیدن به اهداف اقتصادی می‌بایست در راستای گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و گسترش مناسبات فرهنگی نیز اقداماتی انجام دهد.

 بهنام آزاد، وابسته فرهنگی کشورمان در سرکنسولگری ایران در شانگهای نیز بیان کرد:

جاده ابریشم یکی از معدود مسیرهای تجاری بود که با فرهنگ، افکار، اندیشه و بویژه مسائل دینی، قومی و معماری مردم جهان پیوند خورد و می‌بایست در نقش جدید خود نیز به رشد و شکوفایی تمدن‌های عظیم و پیشبرد نوآوری‌ها نقش خود را ایفا نماید.

«آزاد» با بیان اینکه عناصر فرهنگی ایرانی در طول تاریخ فراتر از مرزهای سیاسی، پیشرفته و گسترده شده است، گفت: ایران و چین از میراث داران مهمترین تمدن بشریت هستند و در این بین عناصر فرهنگی دو کشور به واسطه قدمت و سابقه طولانی خود از طریق جاده ابریشم توانسته‌اند در فرهنگ یکدیگر تاثیرگذار باشند.

«ار دونگ چینگ» از مسئولان مرکز مستند تصویری چین نیز در سخنانی به تشریح سفرهایش به ۱۵۰ شهر و کشور در مسیر جاده ابریشم به‌ویژه ایران اشاره کرد و گفت که طی چند ماه سفری که به همراه گروهی به ایران داشتیم عظمت و شکوه ایران و اسلام را در این کشور احساس کردم.

منبع ایرنا
برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه