مشکلات قراردادهای دفاتر مسافرتی ایران با ایرلاین های خارجی

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵
مشکلات قراردادهای دفاتر مسافرتی ایران با ایرلاین های خارجی

مشکل دفاتر خدمات مسافرتی و طرف خارجی بیشتر به قراردادهای بین دفاتر مسافرتی ایرانی و کارگزاران ترک و ایرلاین‌ها برمی‌گردد چرا که این قراردادها به درستی نوشته نشده‌اند و آژانسن‌ها باید در مدل این قراردادها تجدید نظر کنند.

ولی تیموری مدیرکل نظارت و ارزشیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه نقص‌های به وجود آمده مشخص کرد که قراردادها آژانس‌ها با طرف‌ها خارجی محکم نیست و مسائل و مشکلات شرکت‌های ایرانی در آن لحاظ نمی‌شود گفت:

در مواقع فورس ماژور سفری کنسل می‌شد و مسافر به آژانس‌های ایرانی مراجعه می‌کرد و از آن‌ها خسارت می‌گرفت. آژانس داران نیز چون شرایط ویژه پیش‌آمده بود این خسارت را به مسافر می‌پرداختند اما وقتی خودشان می‌خواستند از طرف ترک این خسارت را بگیرند دچار مشکل می‌شدند چون پیش‌بینی‌های لازم را در قراردادهایشان اعمال نکرده بودند از این رو نمی‌توانستند پول خود را پس بگیرند.

تیموری در ادامه گفت که ما قبول کردیم که پیگیر کارشان شویم حتی در ملاقات‌هایی با وزارت خارجه نیز آن را مطرح کردیم و قرار شد دفاتر مسافرتی مستندات حقوقی خود را بیاورند اما در این مرحله از کار متوجه شدیم که قراردادهایشان علمی و حقوقی نیست بنابراین به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم که وارد عمل شده و نسبت به تغییر قراردادها اقدام کنند.

تیموری همچنین درباره دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه راهنمایان گردشگری که قرار بود به‌زودی ابلاغ شود نیز خاطرنشان کرد:

این آیین‌نامه سال گذشته در دولت تصویب شد و دستورالعمل اجرایی آن را نیز آماده کرده‌ایم نسخه نهایی و متن ابلاغی آن آماده است تا رئیس سازمان میراث فرهنگی آن را ابلاغ کند اما هنوز این اقدام انجام نشده است به احتمال زیاد هفته دیگر نهایی خواهد شد.

مطالب مرتبط:

    منبع مهر
    برچسب‌ها آژانس‌ مسافرتی

    دیدگاه