خطوط هوایی ایران به ۵۰۰ فروند هواپیمای جدید نیاز دارد

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
خطوط هوایی ایران به ۵۰۰ فروند هواپیمای جدید نیاز دارد

در حال حاضر تنها ۱۵۰ فروند هواپیما از مجموع ۲۵۰ هواپیمای موجود در کشور فعال است و ۱۰۰ هواپیما باید اوراق شود. از همین رو خطوط هواپیمای ایران باید به حداقل ۵۰۰ فروند هواپیمای جدید مجهز شود.

اصغر فخریه کاشان با بیان این‌که مذاکرات با دو قطب هواپیماسازی جهان یعنی بوئینگ و ایرباس برای خرید ناوگان هوایی همچنان ادامه دارد، گفت:

اقدام به خرید ۲۰ فروند هواپیمای جدید از ژاپن به معنی پایان مذاکرات با دیگر شرکت‌های هواپیماسازی نیست، چرا که ما به بیش از ۵۰۰ فروند هواپیما نیاز داریم.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی به تشریح جزییات مذاکرات برای خرید هواپیما از ژاپن پرداخت و گفت:

برخلاف ادعای منتقدان دولت که معتقدند مذاکرات با شرکت‌های بوئینگ و ایرباس منتفی شده است و ما به همین خاطر اکنون دست به دامان ژاپن شده‌ایم، درست نیست بلکه این مذاکرات، بخشی از راهکارهای نوسازی ناوگان هوایی ایران است.

فخریه کاشان با تاکید بر این‌که برای نوسازی ناوگان هوایی به ۵۰۰ فروند هواپیمای نو نیاز داریم، افزود:

با برنامه‌ریزی‌های انجام شده این تعداد هواپیما ۷ تا ۸ سال آینده وارد ناوگان هوایی کشور خواهد شد. شرکت میتسوبیشی در طول سال‌های گذشته بخشی از بال‌های هواپیماهای بوئینگ را تامین می‌کرد و با افزایش توان تکنولوژی خود به ساخت هواپیمای مسافرتی (جت میتسوبیشی) دست یافته است.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت به دنبال تقویت بخش خصوصی است، گفت که به همین منظور این ۲۰ فروند هواپیمای ژاپنی به شرکت آسمان واگذار می‌شود که یکی از بخش‌های خصوصی صنعت هواپیمایی کشور است. مطمئن هستیم با نتیجه مثبت مذاکرات با ایتالیا، فرانسه، امریکا و ژاپن در مجموع ۲۷۰ هواپیمای نوساز به صنعت هوایی کشور وارد خواهد شد.

بر اساس امضای پیش قرارداد خرید هواپیما قرار است ایران ۱۱۸ فروند از ایرباس به قیمت ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، از شرکت بویینگ بیش از ۱۰۰ فروند هواپیما به مبلغ ۱۷ میلیارد دلار و ۲۰ فروند هواپیمای کوچک ۷۰ نفره از ای تی ار یکی از شرکت‌های زیر مجموعه ایرباس در ایتالیا به روش اجاره به‌شرط تملیک خریداری کند.

منبع ایرنا
برچسب‌ها هواپیما

دیدگاه