ایران به دنبال خرید هواپیما از ژاپن؛ میتسوبیشی هنوز به تایید آمریکا نرسیده است

تیم  کجارو
یکشنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
ایران به دنبال خرید هواپیما از ژاپن؛ میتسوبیشی هنوز به تایید آمریکا نرسیده است

هواپیمای جدید MRJ متعلق به شرکت میتسوبیشی، قرار است در تست‌های فنی آمریکا شرکت کند تا درصورت موفقیت بتواند مجوز پرواز در این کشور را کسب کند، با این حال ایران برای خرید ۴۰ فروند از این نوع هواپیما با ژاپن، به توافق رسیده است.

روز گذشته هواپیمای تولیدی شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی، نخستین هواپیمای ساخت ژاپن، برای طی کردن مراحل آزمایش و دریافت مجوز پرواز از مراکز هوانوردی آمریکا، به سمت این کشور پرواز کرد که بروز نقص فنی در سیستم تهویه هوا باعث شد این هواپیما به ژاپن باز گردد.

با برطرف شدن مشکل فنی این هواپیما، امروز اولین هواپیمای مسافربری ساخت ژاپن پرواز خود را به سمت آمریکا آغاز کرد.

این هواپیما که از شهر ناگویای ژاپن بلند شد قرار است در ایالت واشنگتن آمریکا به زمین بنشیند. این هواپیما با ظرفیت ۹۲ مسافر اولین پرواز موفق خود را در ماه نوامبر سال گذشته میلادی انجام داد.

آخرین هواپیمای مسافربری ساخت ژاپن، YS-۱۱ نام داشت که با همکاری سه شرکت میتسوبیشی، کاوازاکی و فوجی این کشور تولید شد و پس از ساخت ۱۸۲ فروند تولید آن در سال ۱۹۷۴ متوقف شد.

بر همین اساس هواپیمای میتسوبیشی اولین هواپیمایی است که پس از ۴۲ سال در ژاپن ساخته می‌شود. ایران نیز توافقنامه‌ای را برای خرید  ۴۰ فروند از این هواپیما را با میتسوبیشی امضا کرده است.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه