اقداماتی در جهت بهبود وضعیت بازاریابی و فروش صنایع دستی

تیم  کجارو
یکشنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
اقداماتی در جهت بهبود وضعیت بازاریابی و فروش صنایع دستی

آمادگی زیادی در کشور برای تولید وجود دارد، اما آنچه مهم‌تر از تولید است بخش بازاریابی و فروش است و اینکه اگر تقاضای تولید انبوه در صنایع‌دستی صورت نگیرد و سفارش تولید انبوه نباشد، این صنعت با رکود مواجه می‌شود.

مان میراث فرهنگی برای تحول در بازاریابی صنایع‌دستی، با راه‌اندازی ۳۸ کارگاه بزرگ و تقویت بیش از ۳۰۰ هزار کارگاه خرد موجود، عزم جدی دارد در رونق بخشیدن به این صنعت دارد.

مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع‌دستی با اعلام این خبر گفت که به‌طور کلی در سه سال گذشته و به‌ طور ویژه در ۶ ماه اخیر سعی کردیم گرفتن مجوزها را تا حد ممکن آسان کنیم و در دستورالعمل صدور مجوزها، سرعت را مدنظر قرار دهیم.

میرزالو درباره رشد کارگاه‌های صنایع دستی گفت:

از سال گذشته راه‌اندازی کارگاه‌های جدید ۲۰ درصد رشد داشته است؛ با این حال بیشتر کارگاه‌های تولیدی صنایع‌دستی کشور آمادگی بازاریابی و فروش ندارند، چون این‌ها فقط تولیدکننده هستند و توان بازار سازی ندارند.

بازاریابی در حوزه صنایع‌دستی کار راحتی نیست. میرزالو در ادامه به بحث کارگاه‌های صنایع‌دستی پرداخت و گفت که در زمینه کارگاه‌های جمعی و گروهی حدود ۱۳ هزار و ۸۲۷ کارگاه را در بانک اطلاعاتی ثبت رسمی کردیم. تعداد کارگاه‌های انفرادی نیز در کل کشور ۲۸۶ هزار و ۷۱۹ باب است و تعداد فعالان صنایع‌دستی در کشور نیز اکنون به ۳۸۲ هزار و ۴۵۷ نفر می‌رسد. امیدواریم با تقویت کارگاه‌های جمعی، تولید و فروش رونق بیشتری بگیرد.

مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع‌دستی در ادامه بیان کرد:

در حوزه صنایع‌دستی، نیروی کار، مواد اولیه، ابزار و تجهیزات سه مؤلفه مهم هستند که ابزار و تجهیزات در ایران تا حدودی کهنه است و اگر بتوانیم ابزار را نوسازی کنیم به روند تولید سرعت داده‌ایم و در مورد وضعیت مواد اولیه نیز به دلیل اینکه فعالان، تولید ارزان‌قیمت را در اختیار بازار بگذارند، مجبورند مواد طبیعی گران را کنار بگذارند که قصد داریم اگر شرایط مالی اجازه دهد، مواد اولیه طبیعی را در اختیار این افراد قرار دهیم تا تولید مرغوب‌تری را بتوانند وارد بازار کنند.

میرزالو با اشاره به اعطای تسهیلات کم بهره، خاطرنشان کرد که برای کمک مالی به کارگاه‌ها و تولیدکنندگان، حدود ۲۸۰ میلیارد ریال سهم دولت از تأمین منابع است که تسهیلات مکملی نیز به این مبلغ اضافه می‌شود و در نهایت تسهیلات تلفیقی بانکی کم‌ بهره در قالب وام به کارگاه‌ها تعلق خواهد گرفت.

برچسب‌ها صنایع دستی

دیدگاه