فیجی کجاست؟

محبوبه رستمی | یکشنبه, ۷ شهریور ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

فیجی با نام رسمی جمهوری جزایر فیجی، کشوری جزیره‌ای در اقیانوس آرام جنوبی است که از نظر گردشگری در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و هر ساله افراد مشتاق زیای جذب آن می‌شوند. در ادامه با کجارو همراه باشید تا این جزیره را بیشتر بشناسیم.

معرفی

فیجی

فیجی

فیجی در ۲,۰۰۰ کیلومتری جزیره‌ی شمالی نیوزیلند، در منطقه‌ی ملانزی قرار دارد و پایتخت آن «سووا» است. وانوآتو از غرب، کالدونای جدید از جنوب غرب، جزایر کرمادک از جنوب شرق، ساموآ از شرق، والیس و فوتونای از شمال شرق و تووالو از شمال، نزدیک‌ترین همسایه‌ فیجی به شمار می‌روند. فیجی در واقع مجمع الجزایری با بیش از ۳۳۰ جزیره (۱۱۰ جزیره مسکونی هستند) و همچنین بیش از ۵۰۰ جزیره‌ی خرد (به جزایر بسیار کوچک نظیر جزایر صخره‌ای و مرجانی و نزدیک ساحل یا جزایر داخل رودخانه‌ها گفته می‌شود) است که محدوده‌ای  به مساحت کل  حدود ۱۸,۳۰۰ کیلومترمربع را تشکیل می‌دهند. از این میان، «اونو-آی_لائو» دورترین جزیره به شمار می‌رود. دو جزیره‌ای اصلی «ویتی لوو» و «وانوآ لوو» حدود ۸۷ درصد (تقریبا ۸۶۰,۰۰۰نفر)  کل ساکنین فیجی را درون خود جای داده‌اند. پایتخت فیجی یعنی شهر سووا در جزیره‌ی ویتی لوو واقع شده است و به عنوان بندرگاه اصلی این کشور شناخته می‌شود.

فیجی

قدمت سکونت در فیجی به حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. این کشور در قرن‌های هفدهم و هجدهم به وسیله‌ی هلندی‌ها و بریتانیایی‌ها کشف شد و تا سال ۱۹۷۰ میلادی به عنوان مستعمره‌ی بریتانیا به شمار می‌رفت. فیجی امروزه به دلیل داشتن جنگل‌های فراوان، مواد معدنی و ذخایر ماهی یکی از توسعه یافته‌ترین اقتصادهای منطقه را دارد. صنعت گردشگری و صادرات شکر دو منبع درآمد اصلی این کشور را تشکیل می‌دهند. فیجی آب و هوایی استوایی به همراه دو فصل گرم و مرطوب دارد. از ماه نوامبر تا آوریل شاهد فصل گرم و مرطوب و از ماه مه تا اکتبر شاهد فصل خنک و خشک خواهیم بود. بادهایی که تقریبا در تمام طول سال می‌وزد، تا حدودی دمای هوا را تعدیل می‌کند. به طور کلی دمای هوا در فصول خشک میانگین ۲۲ درجه‌ سانتی‌گراد و در ماه‌های گرم میانگین ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.

همان‌ طور که گفتیم گردشگری یکی از صنایع اصلی در این کشور به شمار می‌رود، بنابراین بدیهی است که جاذبه‌های فراوانی در فیجی وجود داشته باشد. از جمله‌ این جاذبه‌های دیدنی باید به تالاب آبی، جزایر مامانوکا، پارک میراث ملی بوما، تالاب بقا (Beqa)، بندر اقیانوسیه، رودخانه ناوا (Navua River)، باغ غول خفته، چشمه‌های آب گرم سابتو، صخره‌های بزرگ مرجانی اسطرلاب، غارهای ساوا آی لائو (Sawa-i-Lau Caves)، پارک ملی تپه‌های شنی سیگاتوکا، پارک کولا اکو، موزه‌ فیجی، معبد سری شیوا سوبرامانیا (Sri Siva Subramaniya Temple) و شهر کوچک لووکا اشاره کرد. ۵۲ درصد مردم این کشور را نژاد بومی فیجایی و ۴۱ درصد را هندی‌ها تشکیل می‌دهند، همچنین آشنایی با فرهنگ بومیان فیجی می‌تواند جذابیت سفر به این کشور را افزایش دهد.

 

آدرس

اقیانوس آرام جنوبی، منطقه ملانزی

دسترسی

فیجی

فیجی

متاسفانه در حال حاضر هیچ پرواز مستقیمی از ایران به فیجی وجود ندارد و برای سفر به این مقصد باید دست کم در ۲ یا ۳ کشور دیگر توقف کنید. به طور مثال هواپیمایی الاتحاد که از تهران پرواز دارد، پس از توقف در دو مقصد دیگر در فرودگاه‌ فیجی به زمین خواهد نشست. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که بلیت هواپیمای خودتان را حداقل از ۲ ماه قبل رزرو کنید تا به مشکل بر نخورید. همچنین حتما پس از تهیه‌ی ویزا اقدام به رزرو بلیت کنید تا با هزینه‌های سنگین جریمه روبرو نشوید. به علاوه اینکه فیجی در ایران سفارت ندارد و برای دسترسی به نزدیک‌ترین سفارت باید از طریق کشور امارات اقدام کرد. البته پیشنهاد ما این است که در تورهای چند روزه‌ی سفر به فیجی ثبت نام کنید تا هم از مزیت این‌ گونه تورها بهره‌مند شوید و هم مشکلات کمتری را تحمل کنید. فرودگاه نادی اصلی‌ترین مدخل ورودی برای اغلب گردشگران به شمار می‌رود. فیجی سرویس حمل‌ونقل عمومی متنوعی دارد که شامل انواع اتوبوس،  تاکسی‌های اشتراکی و تاکسی‌های شخصی می‌شود. خوشبختانه هزینه‌ی حمل‌ونقل در این کشور نسبتا ارزان است. از این میان اتوبوس‌ها ارزان‌ترین گزینه به شمار می‌روند. برای مثال، سفر از سووا به سمت نادی (۴ ساعت) در جزیره‌ی اصلی تنها ۴۷ دلار فیجی هزینه دربر دارد. سفر با تاکسی در اطراف سووا هم نباید بیشتر از ۶ دلار فیجی هزینه داشته باشد. تاکسی‌های اشتراکی (مینی ون‌های سفید رنگ) نیز گزینه‌های مقرون به صرفه‌ای هستند که نباید از آن‌ها غافل شد.

مطالب مرتبط:

    منبع en.wikipedia
    برچسب‌ها کجاست

    دیدگاه