مرمت بازار تاریخی اراک به منظور ثبت در میراث جهانی یونسکو

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
مرمت بازار تاریخی اراک به منظور ثبت در میراث جهانی یونسکو

در جلسه راهبردی توسعه گردشگری استان مرکزی که با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی کشور، استاندار مرکزی، نمایندگان مردم اراک در مجلس و مدیرکل میراث فرهنگی استان برگزار شد، پیگیری جذب اعتبار ملی برای مرمت بازار تاریخی اراک مورد تاکید قرار گرفت.

در سفر رئیس‌جمهوری به استان مرکزی در کنار پیگیری و تلاش‌های مجموعه استان برای تخصیص اعتبار برای مرمت بازار تاریخی اراک، این موضوع از سوی سازمان میراث‌فرهنگی کشور نیز مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت:

در این راستا بازاریان نیز باید همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند، در بسیاری از شهرها از جمله تبریز، مرمت بازار با مشارکت بازاریان انجام‌ شده است.

محمود زمانی‌ قمی، استاندار مرکزی نیز در این دیدار اظهار کرد:

بازار تاریخی اراک یکی از بناهای شاخص استان مرکزی با معماری برجسته و سرآمد است که بر اثر بی‌توجهی برخی از سراهای آن در معرض آسیب قرار گرفته و صدمه‌هایی به آن‌ها وارد شده است.

استاندار مرکزی همچنین گفت که باید با تخصیص اعتبار و مرمت این بازار، از ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیر بر بدنه این بنا و اثر تاریخی جلوگیری کرد.

در این جلسه که به‌منظور توسعه گردشگری استان مرکزی برگزار شد، در خصوص مرمت بازار تاریخی اراک، مسجد جامع ساوه، کاهش محدوده زیست‌محیطی طرح گردشگری غار نخجیر دلیجان و افتتاح ۱۲ بازارچه عرضه صنایع‌دستی در ۱۲ شهرستان استان که تعدادی از این بازارچه‌ها در برخی شهرستان‌ها به بهره‌برداری رسیده، بحث و تبادل‌نظر شد.

منبع ایسنا
برچسب‌ها بازار ثبت جهانی

دیدگاه