بدرفتاری با مسافران ایرانی در ترکیه

تیم  کجارو
سه شنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
بدرفتاری با مسافران ایرانی در ترکیه

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با انتقاد از کیفیت خدماتی که ترکیه در اختیار مسافران ایرانی قرار می‌دهد گفت که معلوم نیست خدماتی که به مسافران سایر کشورها می‌دهند در اختیار مسافران ایرانی هم قرار دهند.

یک ماه توقف سفر گردشگران ایرانی به ترکیه، فرصتی بود برای ترمیم بدرفتاری‌های قدیمی تُرک‌ها با مسافران ایرانی. فرصتی که به نظر می‌رسد جبران خسارت‌های مالیِ ناشی از کودتا بر آن سایه انداخت و پیگیری این مطالبه را آن‌طور که معاون رئیس‌جمهور می‌گوید، تا دیدار بعدی با وزیر گردشگری ترکیه به تعویق انداخت.

مسعود سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به این پرسش ‌که در مدت کوتاه توقف سفر گردشگران ایرانی‌ به ترکیه، چقدر از این فرصت برای پیگیری حقوقِ مسافران ایرانی در این کشور استفاده شد و آیا طرف تُرک ملزم به رفع خلاءها و کمبودهای قانونی در قراردادها و آمدن پای میز مذاکره شد؟ گفت:

از مدت‌ها قبل نسبت به نحوه‌ی خدمات‌رسانی تُرک‌ها و آژانس‌های ایرانی فروشنده تورهای این مقصد، معترض بودیم و تا به‌ حال تذکرهایی زیادی هم داده‌ایم. در این مدت حتی مجوز حدود ۱۵ دفتر خدمات مسافرتی ایرانی را به دلیل ضعف در خدمات‌رسانی و بد تعهدی، موقتاً و یا دائم تعلیق کرده‌ایم.

سلطانی‌فر با اعتقاد به این‌که توقف سفر گردشگران ایرانی به ترکیه فرصت مناسبی برای انجام اصلاحات مورد نیاز بود، گفت:

پس از برقراری دوباره‌ی تورهای این مقصد، در مذاکره با سفیر این کشور، شرطی گذاشته شد تا ضمن جبران خسارت‌های مالی تحمیل‌شده به مسافران ایرانی، در نحوه‌ی خدمات‌رسانی و افزایش کیفیت تغییرات اساسی به وجود آید.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان این‌که مطالبه‌ی ایران درباره‌ی تغییر نحوه‌ی رفتار با مسافران ایرانی و خدمات‌رسانی به آن‌ها، در دیدار با وزیر جدید گردشگری ترکیه پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد که وزیر گردشگری ترکیه قول داده برای شرکت در اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری‌های آسیا ACD شهریورماه به ایران بیاید و قرار شده در دیداری دو جانبه، درباره کم و کیف این موضوع با یکدیگر صحبت کنیم.

سلطانی‌فر همچنین بیان کرد که امیدواریم وزیر گردشگری ترکیه به ایران بیاید تا ما بتوانیم این مسائل را به‌صورت دو جانبه حل‌وفصل کنیم. اگر او نیاید، ما مجبوریم هیئتی را از ایران به ترکیه بفرستیم تا روی جزییات کار کند.

سلطانی‌فر با بیان این‌که در حال حاضر گزارشی از کیفیت پایین و برخوردهای نامناسب با مسافران ایرانی در ترکیه نداشتیم، چون اجرای تورها بعد از توقف یک‌ماهه تازه شروع‌شده و طبیعتا گزارش منفی نمی‌توانیم داشته باشیم، اما بر اساس دیدگاه و مواضع قبلی که معترض به شرایط بودیم، این مطالبه را حتما پیگیری می‌کنیم.

منبع ایسنا
برچسب‌ها توریسم سفر خارجی

دیدگاه